Weimar

3.40       Zobacz opinie (5)

Weimar to stosunkowo niewielkie miasto (ok. 65 tys. mieszkańców), będące bezpośrednim sąsiadem Erfurtu. Stanowi bardzo ważny punkt na mapie Niemiec. Wemar ma bowiem wyjątkowo ciekawą historię, którą można by zamknąć w jednym stwierdzeniu - “klasyka weimarska”. Określenie to stosuje się względem epoki w literaturze niemieckiej, z przełomu XVIII i XIX wieku, w trakcie której tworzył m.in. Goethe, Harder czy Schiller.

Weimar

Weimar, Niemcy - © Zielonamapa

Działali oni właśnie na terenie Weimaru, po tym, jak do miasta ściągnęła ich księżna Anna Amalia. W efekcie, całe miasto jest przesiąknięte wspomnieniami po tych wybitnych twórcach. Muzea, pałace, parki pozwalają przenieść się do czasów, gdy powstawały ich dzieła. Jednak historia Weimaru, jako miasta intelektualistów, nie kończy się w XIX wieku. To właśnie tu powstał Bauhaus, czyli uczelnia artystyczno-rzemieślnicza, która później przerodziła się w cały nurt w architekturze, uznawany za jeden w ważniejszych w XX-wiecznej Europie. Wizyta w Weimarze będzie więc fascynującą podróżą po świecie sztuki. Podczas zwiedzania koniecznie zajrzyj do biblioteki założonej przez księżną Annę Amalię, odwiedź Muzeum Bauhaus, Dom Goethego oraz uroczy Park an der Ilm. Warto też jednak pamiętać o nieco mroczniejszych dziejach Weimaru. Na północny-zachód od miasta funkcjonował bowiem Buchenwald - jeden z nazistowskich obozów koncentracyjnych. Obecnie, na jego terenie działa muzeum przypominające o okrucieństwie II wojny światowej.

Dla kogo?

O Weimarze można pisać wiele, ale na pewno nie to, że jest to nudne miasto. Jeśli fascynuje Cię historia, ze szczególnym naciskiem na historię literatury, sztuki czy architektury, wtedy koniecznie musisz odwiedzić to niemieckie miasto. Dodatkowo, jeśli i tak planujesz wizytę w Erfurcie, wtedy bez trudu wygospodarujesz czas również na zwiedzanie Weimaru.

Zdjęcia

  • Weimar
  • Weimar
  • Weimar
  • Weimar
  • Weimar
  • Weimar
  • Weimar
  • Weimar
  • Weimar
  • Weimar
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Przez wzgląd na to, że wiele, miejskich atrakcji znajduje się pod dachem, możesz się tu wybrać w miesiącach oferujących nieco gorszą pogodę. Jesienią czy zimą z czystą przyjemnością będziesz mógł się oddać zwiedzaniu muzeów, pałaców czy domów, w których mieszkali wybitni twórcy.

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon