Weimar

ŚREDNIO

Weimar to stosunkowo niewielkie miasto (ok. 65 tys. mieszkańców), będące bezpośrednim sąsiadem Erfurtu. Stanowi bardzo ważny punkt na mapie Niemiec. Wemar ma bowiem wyjątkowo ciekawą historię, którą można by zamknąć w jednym stwierdzeniu – “klasyka weimarska”. Określenie to stosuje się względem epoki w literaturze niemieckiej, z przełomu XVIII i XIX wieku, w trakcie której tworzył m.in. Goethe, Harder czy Schiller.

Weimar

Weimar, Niemcy – © Shutterstock

Działali oni właśnie na terenie Weimaru, po tym, jak do miasta ściągnęła ich księżna Anna Amalia. W efekcie, całe miasto jest przesiąknięte wspomnieniami po tych wybitnych twórcach. Muzea, pałace, parki pozwalają przenieść się do czasów, gdy powstawały ich dzieła. Jednak historia Weimaru, jako miasta intelektualistów, nie kończy się w XIX wieku. To właśnie tu powstał Bauhaus, czyli uczelnia artystyczno-rzemieślnicza, która później przerodziła się w cały nurt w architekturze, uznawany za jeden w ważniejszych w XX-wiecznej Europie.

Wizyta w Weimarze będzie więc fascynującą podróżą po świecie sztuki. Podczas zwiedzania koniecznie zajrzyj do biblioteki założonej przez księżną Annę Amalię, odwiedź Muzeum Bauhaus, Dom Goethego oraz uroczy Park an der Ilm. Warto też jednak pamiętać o nieco mroczniejszych dziejach Weimaru. Na północny-zachód od miasta funkcjonował bowiem Buchenwald – jeden z nazistowskich obozów koncentracyjnych. Obecnie, na jego terenie działa muzeum przypominające o okrucieństwie II wojny światowej.

Dla kogo?

O Weimarze można pisać wiele, ale na pewno nie to, że jest to nudne miasto. Jeśli fascynuje Cię historia, ze szczególnym naciskiem na historię literatury, sztuki czy architektury, wtedy koniecznie musisz odwiedzić to niemieckie miasto. Dodatkowo, jeśli i tak planujesz wizytę w Erfurcie, wtedy bez trudu wygospodarujesz czas również na zwiedzanie Weimaru.