Wittenberga

3.86       Zobacz opinie (7)

Wittenberga swymi początkami sięga przełomu X i XI wieku. Rozsławił je w XVI wieku Marcin Luter, który na drzwiach tutejszej katedry przybił słynną listę 95 tez. Wzywały one ludzi do publicznej debaty religijnej. Dzięki rozwojowi techniki drukarskiej, szybko obiegły całą Europę i stały się fundamentem dla reformacji.

Wittenberg, Niemcy

Wittenberga, Niemcy - © Zielonamapa

Luter sprzeciwiał się idei odpustów, oraz w kolejnych swoich pismach przeciwstawiał się samemu papieżowi, krytykując jego nieomylność. Nie uznawał również praktyk kościoła, dla których nie ma uzasadnienia w Biblii. Od tego czasu Wittenberga uchodzi za cel pielgrzymek protestantów oraz kolebkę reformacji.

Marcin Luter

Dawny dom Lutra uznawany jest za największe i najważniejsze muzeum historii reformacji na świecie. Jednym z ważniejszych zabytków miasta są słynne drzwi kościoła zamkowego pw. Wszystkich Świętych. Po za tym, na głównym placu miejskim, przed zabytkowym budynkiem ratusza, znajduje się pomnik słynnego reformatora z 1821 roku. Nieopodal zobaczysz też Dąb Lutra, pod którym spalił on bulę z papieską klątwą. Wszystkie zabytki miasta związane z życiem Marcina Lutra zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz tego,odwiedź również gotycki kościół Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku, oraz domy Cranachów, w których znajduje się historyczna drukarnia i wystawa poświęcona twórczości Lucasa Cranacha Starszego. Centrum miasta wypełniają pieczołowicie odrestaurowane kamienice i klimatyczne brukowane uliczki.

Dla kogo?

Jeśli interesuje Cię idea reformacji, to musisz odwiedzić Wittenbergę. Będziesz miał okazję zapoznać się tam z losami słynnego reformatora Marcina Lutra. Wittenberga będzie dla Ciebie doskonałym kierunkiem, jeśli preferujesz klimat mniejszych, zabytkowych miast.

Zdjęcia

  • Wittenberga
  • Wittenberga
  • Wittenberga
  • Wittenberga
  • Wittenberga
  • Wittenberga
  • Wittenberga
  • Wittenberga
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Oczywiście Wittenbergę możesz odwiedzać przez cały rok. Jednak najlepszym okresem na wizytę będzie lato. Spacer brukowanymi, klimatycznymi uliczkami będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Zobacz także

Niemcy
Co zwiedzić w Niemczech?
Niemcy
Najlepsze plaże w Niemczech
Niemcy
Życie nocne w Niemczech
Niemcy
Parki narodowe w Niemczech
Niemcy
Aktywny wypoczynek w Niemczech
Niemcy
Poza szlakiem w Niemczech
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon