Bergen
Bergen często nazywane jest „bramą do krainy fiordów”. Położone dosłownie za siedmioma górami i pomiędzy najdłuższymi norweskimi fiordami Sognefjordem i Hardangerfjordem stanowi doskonałą bazą wypadową do zwiedzania malowniczego południowo-zachodniego wybrzeża.

Bergen to również drugie największe miasto Norwegii i kulturalna stolica kraju. Odbywają się tu jedne z najciekawszych festiwali północnej Europy. Zdecydowanie bardziej przytulne niż nowoczesne i surowe Oslo spodoba się wszystkim, którzy lubią portowe miasta z bogatą historią.
Dla kogo?
W Bergen znajdą coś dla siebie zarówno fani zwiedzania, jak i aktywnego spędzania czasu. Na poznanie miasta wystarczą dwa dni, ale warto zostać tu chwilę dłużej i wybrać się na kilka trekkingów w najbliższej okolicy. W rejonie Bergen warto zawitać do Voss, na festiwal sportów ekstremalnych oraz na Trolltungę.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Bergen?
Najlepszy okres na odwiedzenie Bergen to wiosna i lato. Zimą miasto prezentuje się również niezwykle malowniczo, ale szlaki górskie mogą być zasypane śniegiem i trudno dostępne.
Międzynarodowy Festiwal w Bergen
Najbardziej popularne festiwale odbywające się w mieście to Międzynarodowy Festiwal w Bergen (muzyczno-kulturalne wydarzenie organizowane od 1953 r. na przełomie maja i czerwca), Night Jazz (najdłuższy festiwal jazzowy na północy Europy rozpoczynający się co roku pod koniec maja) i Bergfesten (największy popowo-rockowy festiwal w Norwegii, organizowany w połowie czerwca).
Co zwiedzić w Bergen?
Zwiedzając Bergen warto zainwestować w Bergen Card, dzięki której można poruszać się komunikacją miejską bez dodatkowych opłat - nawet w drodze z lotniska do centrum miasta, jeśli tylko zamiast szybkiego Flybussen zdecydujesz się na przejazd kolejką Bybanen. Karta dostępna jest w wariantach 24h, 48h i 72h i dodatkowo gwarantuje darmowe wejścia i zniżki do wielu muzeów, kościołów i miejskiego akwarium.

Dzielnica Bryggen
Wąskie fasady kolorowych, drewnianych domków Bryggen to najbardziej charakterystyczna pocztówka miasta. Kiedyś mieściły się tu domy kupieckie Hanzy dziś w większości zwróconych frontem do portowego nabrzeża budynków znajdują się restauracje i sklepy z pamiątkami. Cała dzielnica została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Targ rybny
Targ rybny Torget mieści się w pobliżu dzielnicy Bryggen, w samym sercu Bergen. Na uginających się od świeżych ryb, owoców morza i lokalnych przysmaków straganach można znaleźć prawdziwe rarytasy i zrobić zakupy wydając dużo mniej koron niż w sklepach. Na miejscu przyrządzane są świeżo wyłowione kraby, krewetki i łososie. Można nawet spróbować kanapek z mięsem z renifera.

Muzeum KODE
Muzeum KODE to tak naprawdę cztery muzea, które mogą poszczycić się bogatą kolekcją dzieł sztuki i designu. W budynku KODE 1 znajduje się min. kolekcja renesansowych srebrnych naczyń i chińskiej porcelany, w KODE 2 odbywają się ciekawe wystawy czasowe, w galerii KODE 3 można podziwiać min. dzieła Edvarda Muncha, a w budynku KODE 4 kolorowe pejzaże Nikolaia Astrupa. Za wstęp do wszystkich czterech muzeów płaci się tylko raz.
Muzeum Hanzeatyckie
Utworzone w 1872 r. Muzeum Hanzeatyckie jest jednym z najstarszych muzeów w Norwegii. Mieści się w zrekonstruowanych wnętrzach średniowiecznego domu niemieckiego kupca oraz w znajdującym się nieopodal Schotstuene, czyli budynku w którym odbywały się kupieckie zebrania i spotkania towarzyskie. Schotstuene było jedynym pomieszczeniem, w którym można było rozpalać ogień. Ze względu na zagrożenie pożarem kupcy nie mogli używać ognia w swoich domach nawet w trakcie najsroższych zim.

Życie nocne w Bergen
W klubach, barach i pubach najwięcej dzieje się weekend. Jeśli jednak chcesz zasmakować bergeńskich nocy i nie zbankrutować wybierz się na rajd po knajpach we wtorek, środę bądź czwartek. Ceny drinków są zdecydowanie niższe i przyciągają do barów sporo młodych ludzi.
No stress
Klimatyczny, niewielki bar w stylu retro. Najlepsze drinki w mieście i najbardziej urozmaicone menu koktajlowe (Hollendergaten 11).
Inside Live & Rock cafe
Wyśmienite burgery, chrupiące frytki, zimne piwo i dobra, rockowa muzyka. W weekendy często występy na żywo (Vaskerelvsmauet 7).
Café Opera
Najstarsza knajpa w mieście. Za dnia przytulna kawiarenka, pod wieczór popularny klub nocny. W każdy czwartek w Operze odbywają się słynne wśród lokalsów jam sessions (Engen 18).
Hulen
Studenckie centrum kultury, sala koncertowa i klub nocny w jednym. Hulen mieści się w wyrzeźbionej w skale jaskini i było ważnym punktem na imprezowej mapie miasta już w latach 70-tych (Olaf Ryes vei 48).
Kaos
Bar z najtańszym piwem w Bergen. Zawsze pełno studentów. Idealne miejsce na początek wieczoru (Nygårdsgaten 2).
Vaskeriet
Duży parkiet, zróżnicowana muzyka i przyjemna atmosfera. W weekendy sporo ludzi. W środy i czwartki silent disco (Magnus Barfots gate 4).
The Library Bar
Klub nocny z dresscodem. Zdecydowanie mniej studentów niż w innych knajpach w mieście. Duży wybór drinków i – jak twierdzą niektórzy bywalcy – dojrzalsza atmosfera (Vetrlidsallmenningen 2).
Aktywnie w Bergen
W okolicach Bergen znajdziesz zarówno trudne i wymagające trekkingi, jak i łatwiejsze szlaki piesze odpowiednie nawet dla mniej wprawionych wędrowców.
Wzgórze Fløyen
Na górujące nad miastem wzgórze Fløyen (399 m) można w 8 minut wjechać kolejką linową Fløibanen. Ze szczytu rozpościera się piękna panorama całego miasta i okolicznych wzniesień. Na Fløyen prowadzi również szlak pieszy (ok. 30 min).

Szlak Stoltzekleiven
Stromy szlak Stoltzekleiven prowadzi 722 kamiennymi stopniami na wzgórze Sandviksfjellet. To jedna z najpopularniejszych wędrówek w okolicach miasta. 300-metrowe podejście wymaga zdecydowanie lepszej niż przeciętna kondycji, ale szlak nie jest trudny technicznie.
Szlak Vidden
15-kilometrowy szlak pomiędzy szczytami Fløyen i Urliken to propozycja dla wszystkich, którzy lubią bardziej wymagające wędrówki. Przejście całej trasy zajmuje ok. 6 godzin. Zimą można pokonać ją również na nartach. Przed wyjściem na szlak koniecznie należy sprawdzić pogodę.
Wzniesienie Smøråsfjellet
Smøråsfjellet to idealny szczyt dla mniej doświadczonych piechurów i rodzin z dziećmi. Znajdują się tutaj przyjemne i niewymagające szlaki spacerowe, a nawet kąpielisko. Uwaga na trolle! Ich rzeźby są sprytnie poukrywane między drzewami i mogą napędzić stracha najmłodszym.
Zobacz także




