Jotunheimen

4.33       Zobacz opinie (6)

Położony w środkowej Norwegii Park Narodowy Jotunheimen to miejsce, które zachwyca już od pierwszej, spędzonej tam sekundy. To górzysty, niezwykle zróżnicowany teren, w obrębie którego znajdziesz dwa najwyższe szczyty Skandynawii, czyli Galdhopiggen (2469 m n.p.m.) oraz Glittertind (2452 m n.p.m.). Jotunheimen kryje również jeden z najpopularniejszych w Norwegii szlaków poprowadzony grzbietem Besseggen. Szacuje się, że każdego roku pokonuje go 60000 turystów! Ma 16 km długości i na jego pokonanie potrzeba od 6 do 8 godzin. Pozwala podziwiać niesamowitą panoramę jeziora Gjende oraz Bessvatnet (to ostatnie jest najczystszym akwenem Norwegii, do którego można zajrzeć na 30 m wgłąb jego krystalicznych wód). 

Jotunheimen

Jotunheimen, Norwegia - © Zielonamapa

Oczywiście to nie jedyna trasa piesza w obrębie parku. Tych poprowadzonych jest tam grubo ponad 100. Jotunheimen pozwala też na uprawianie innych sportów. Sporą popularnością cieszą się raftingi na rzece Soja. Zimą natomiast do Jotunheimen zjeżdżają się skiturowcy, którzy chętnie pokonują obliczoną na 5 dni trasę Haute Route. Najlepszą bazą wypadową na teren tego parku narodowego, jak i pobliskich parków Breheimen i Reinheimen jest malutkie miasteczko Lom. Znajdziesz tam świetny skansen, muzeum poświęcone geologii, ale również niezłe hotel, sklepiki i knajpki.

Dla kogo Jotunheimen?

Park Narodowy Jotunheimen to propozycja przede wszystkim dla fanów wszelkiej maści aktywności na świeżym powietrzu. W szczególności trekkingów, jazdy konnej, jazdy na rowerze czy skiturów. 

Zdjęcia

  • Jotunheimen
  • Jotunheimen
  • Jotunheimen
  • Jotunheimen
  • Jotunheimen
  • Jotunheimen
  • Jotunheimen
  • Jotunheimen
  • Jotunheimen
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli zależy Ci na trekkingach, w tym na pokonanie szlaku Besseggen, to odwiedź Jotunheimen w okresie od drugiej połowy czerwca do pierwszej połowy października. Wtedy na grzbiecie nie powinno być śniegu, podobnie, jak i na innych szlakach w tym parku narodowym. Pod kątem skiturów oczywiście celuj w miesiące zimowe, gdy śnieg przykrywa góry grubą warstwą białego puchu.

Zobacz także

Norwegia
Co zwiedzić w Norwegii?
Norwegia
Życie nocne w Norwegii
Norwegia
Parki narodowe w Norwegii
Norwegia
Aktywnie w Norwegii
Norwegia
Poza szlakiem w Norwegii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon