Lofoty

4.78       Zobacz opinie (9)

Lofoty to jeden z najbardziej atrakcyjnych zakątków Norwegii. Surowe, ośnieżone szczyty, zielone doliny, białe plaże, szmaragdowe morze, kolorowe domki rybackie i charakterystyczne rzędy drewnianych żerdzi pełnych suszących się dorszy tworzą prawdziwie rajskie krajobrazy. Latem słońce prawie w ogóle nie chowa się tu za horyzontem, a zimą istnieje naprawdę duża szansa na upolowania tańczącej na niebie zorzy polarnej.

Lofoty

Lofoty, Norwegia - © Zielonamapa

Archipelag najlepiej zwiedzać na czterech albo dwóch kółkach. Wszystkie wyspy połączone są ze sobą mostami i tunelami. Cały odcinek międzynarodowej drogi E10 biegnący przez Lofoty nosi miano Narodowego Szlaku Turystycznego przyznawane wyłącznie najbardziej malowniczym norweskim trasom. Na wyspy najszybciej dostaniesz się  promem z Bodo (przewozi również samochody, w sezonie letnim kursuje nawet kilka razy dziennie).

Dla kogo?

Lofoty to zdecydowanie kierunek dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Doskonale odnajdą się tu amatorzy pieszych wędrówek, wypraw kajakowych, surfowania, raftingu, a także osoby uwielbiające samochodowe i motocyklowe road- tripy. To również atrakcyjna destynacja dla fotografów – długie, letnie dni zapewniają świetne warunki do robienia zdjęć.

Zdjęcia

 • Lofoty
 • Lofoty
 • Lofoty
 • Lofoty
 • Lofoty
 • Lofoty
 • Lofoty
 • Lofoty
 • Lofoty
 • Lofoty
 • Lofoty
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Na wyspy warto przyjechać z własnym namiotem albo samochodem przystosowanym do spania, ponieważ również tu (jak i w całej Norwegii) obowiązuje tzw. allemannsretten, czyli prawo zezwalające na bezpłatne zatrzymanie się na noc na niezamieszkanym terenie.

Najlepszy okres na zwiedzanie Lofotów przypada między początkiem maja, a końcem sierpnia. Na polowanie na zorzę polarną najlepiej wybrać się między październikiem a marcem.

Biały, drobny piasek i przezroczysta woda – takich plaży raczej nie oczekuje się na dalekiej północy. A jednak to właśnie tutaj, ponad 300 kilometrów za kołem podbiegunowym, znajdziesz jedne z najpiękniejszych plaż w Europie. Do wielu z nich bez problemu można dotrzeć samochodem.

Plaża Unstad

Ulubiona plaża surferów i fotografów na Vestvågøy. Tutaj powstają najpiękniejsze ujęcia fal wlewających się między rozrzucone na brzegu kamienie.

Plaża Rørvika

Plaża popularna wśród mieszkańców wyspy, szczególnie latem. Wyjątkowo atrakcyjna podczas odpływu, gdy morze obnaża pasmo złotego piasku wcinającego się w głąb wody.

Plaża Ramberg

Najpopularniejsza i największa plaża na Flakstadøy. Warto zatrzymać się tutaj chociaż na chwilę i wybrać na spacer wyciętym w kształcie półksiężyca brzegiem.

Plaża Skagsanden

Położona w pobliżu Ramberg tuż obok drogi E10. Doskonała lokalizacja do obserwowania (i fotografowania) zorzy polarnej zimą. Spory parking tuż przed wejściem na plażę.

Plaże na wyspie Gimsøy

Kilka mniejszych plaż na północnym brzegu wyspy. To właśnie tutaj najtrudniej oprzeć się wrażeniu, że wcale nie znalazłeś się tropikach. W słoneczny dzień szmaragdowa woda i biały piasek wyglądają niczym wycięte z katalogu reklamującego wyspy na Pacyfiku.

Lżejsze szlaki i bardziej wymagające trekkingi, wyprawy kajakowe i spacery po niewielkich rybackich miasteczkach to tylko nieliczne z wielu aktywności, które oferują Lofoty.

Szlak na plażę Kalvika

Szlak rozpoczyna się na parkingu w Fredvang na wyspie Moskenesøy. Pierwszy etap wędrówki to ok. 40 min łagodnego podejścia na przełęcz między dwoma szczytami. Dalej na plażę prowadzi dość strome i kamieniste zejście. Na jedną z najpiękniejszych plaży archipelagu powinieneś dotrzeć po niecałych dwóch godzinach. Dzięki szerokiemu pasowi zieleni Kalvika to również doskonałe miejsce na kemping.

Szlak na szczyt Justadtinden

Justadtinden to najwyższe wzniesienie na wyspie Vestvågøy. W trakcie ok. 4-godzinnej, w miarę łagodnej wędrówki na szczyt (738m) i z powrotem będziesz miał okazję podziwiać szeroką panoramę gór archipelagu przetykaną licznymi jeziorami i zielonymi dolinami.  Początek szlaku znajduje się mniej więcej 4 km za Leknes, na drodze nr 815 prowadzącej w kierunku Stamsund.

Wyprawy kajakowe

Pływanie między wyspami archipelagu to prawdziwa gratka dla doświadczonych kajakarzy. Wiele spośród najbardziej malowniczych plaży na Lofotach dostępnych jest wyłącznie od strony morza, do tego kajakową wycieczkę można połączyć z wyprawą w góry, czy wspinaniem się na przybrzeżne skały. Mniej doświadczeni kajakarze mogą spróbować swoich sił pływając w zatoczkach wokół osady Reine na końcu archipelagu.

Nusefjord

Nusfjord na wyspie Flakstadøy to jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych wiosek rybackich (fiskevær) na Lofotach. Spacerując pośród doskonale utrzymanych żółtych i czerwonych drewnianych domków ma się wrażenie, że czas się tu zatrzymał. Uwaga – w sezonie wstęp płatny.

Zobacz także

Norwegia
Co zwiedzić w Norwegii?
Norwegia
Życie nocne w Norwegii
Norwegia
Parki narodowe w Norwegii
Norwegia
Aktywnie w Norwegii
Norwegia
Poza szlakiem w Norwegii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon