Oslo

4.08       Zobacz opinie (24)

Oslo to stolica Norwegii i jedno z najdroższych miast na świecie. Tę nowoczesną i niezwykle spójną architektonicznie metropolię zwiedza się komfortowo i przyjemnie. Szerokie aleje, rozległe parki i przemyślana zabudowa sprzyjają spacerom i odkrywaniu surowego, skandynawskiego uroku miasta.

Oslo
Oslo, Norwegia - © Zielonamapa

Przez złośliwych niesłusznie nazywane najnudniejszym miastem Europy, ale to idealny materiał na klasycznego, weekendowego city-breaka. Jeden dzień wystarczy na zobaczenie najciekawszych zabytków miasta, drugi warto poświęcić na wizytę w kilku zaskakująco ciekawych muzeach.

Dla kogo?

Oslo spodoba się wszystkim, którzy lubią nowoczesne metropolie, ciekawe muzea i dysponują trochę grubszym portfelem. To również obowiązkowy punkt na mapie dla fanów kryminałów Jo Nesbø i charyzmatycznego detektywa Harry'ego Hole.

Zdjęcia

 • Oslo
 • Det Kongelige Slott Oslo
 • Bygdøy,
 • Oslo
 • Oslo
 • Oslo
 • Oslo
 • Oslo
 • Oslo
 • Oslo
 • Oslo
 • Oslo
 • Oslo
 • Oslo
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Oslo warto przyjechać przez cały rok, ale miasto najprzyjemniej zwiedza się wiosną i latem.

Oslo
Oslo, Norwegia - © Zielonamapa

Øyafestivalen

Jeśli nie wierzysz, że poważni Norwegowie mogą się również świetnie bawić odwiedź Oslo w sierpniu. Co roku, mniej więcej w połowie miesiąca w parku Tøyen odbywa się najważniejszy i największy z norweskich festiwali – Øyafestivalen. Przez cztery dni całe miasto bawi się w rytmie hip-hop, indie, rocka i electro.

Po Oslo najlepiej poruszać się metrem i tramwajami. Zanim wyruszysz na podbój miasta zainwestuj w Oslo Card. Karta dostępna jest w wariantach 24h, 48h i 72h i gwarantuje darmowy wstęp do ponad 30 placówek muzealnych oraz bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

Opera Narodowa

Oslo
Opera, Oslo, Norwegia - © Zielonamapa

Architektoniczny majstersztyk na styku morza i lądu. Inspirowany górą lodową budynek ze szkła i białego marmuru ma sześć poziomów, z których jeden schodzi aż 16 m pod wodę. Po spadzistym dachu opery sięgającym rozległego deptaka można spacerować i sycić oczy rozległą panoramą zatoki. Szklana fasada budynku wyjątkowo spektakularnie prezentuje się po zapadnięciu zmroku, gdy zostaje podświetlona od wewnątrz.

Ratusz miejski

Oslo
Ratusz, Oslo, Norwegia - © Zielonamapa

Potężny, ceglany budynek z dwoma 60-metrowymi wieżami żartobliwie nazywany przez mieszkańców „brązowym serem”. Co roku odbywa się tutaj ceremonia wręczenia pokojowej nagrody Nobla.

Pałac Królewski

Det Kongelige Slott Oslo
Det Kongelige Slott, Oslo, Norwegia - © Zielonamapa

XIX-wieczny budynek Det Kongelige Slott znajduje się na wzgórzu u kresu głównej ulicy Karl Johans gate. To oficjalna siedziba norweskich monarchów. Codziennie, niezależnie od pogody, o godzinie 13:30 przed pałacem odbywa się honorowa zmiana warty straży królewskiej.

Muzeum Muncha i Muzeum Narodowe

Oslo
Oslo, Norwegia - © Zielonamapa

Muzeum Muncha zostało otwarte w 1963 r. i może poszczycić się kolekcją, w której skład wchodzi ponad połowa malarskiego dorobku mistrza ekspresjonizmu. Jednak najsłynniejsza wersja kultowego „Krzyku” artysty znajduje się nie tutaj, a w Muzeum Narodowym. Obraz wisi w przeszklonej gablocie i jest pilnowany przez specjalnego strażnika. Dodatkowe środki ostrożności podjęto po zuchwałej kradzieży dzieła, do której doszło w 1994 r. Na szczęście po trzech miesiącach obraz udało się odnaleźć .

Twierdza Akershus

Oslo
Ahershus, Oslo, Norwegia - © Zielonamapa

XIII-wieczna forteca przebudowana na renesansowy, XVIII-wieczny zamek. W środku warto odwiedzić Muzeum Obrony prezentujące historię norweskiej armii od czasów średniowiecza po II wojnę światową oraz Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu z kolekcją dokumentów, zdjęć, plakatów i artefaktów z czasów okupacji nazistowskiej.

Muzeum Kon-Tiki i półwysep Bygdøy

W muzeum poświęconym podróżnikowi norweskiemu Thorowi Heyerdahlowi znajduje się słynna tratwa "Kon-Tiki", którą etnograf przepłynął w 1947 r. z Peru do Polinezji udowadniając, że zasiedlenie wysp Pacyfiku przez pierwotnych mieszkańców Ameryki Południowej było możliwe. Tratwa została zbudowana z lekkiego drewna balsy bez użycia ani jednego gwoździa i powiązana linami.

Bygdøy,
Bygdøy, Oslo, Norwegia - © Zielonamapa

Muzeum Kon-Tiki znajduje się na półwyspie Bygdøy, na którym warto również odwiedzić Muzeum statku polarnego Fram, Muzeum Łodzi Wikingów oraz Norweskie Muzeum Ludowe – skansen z ponad 155 budynkami z różnych okresów w dziejach Norwegii.

Skocznia narciarska Hollmenkollen

Oslo
Oslo, Norwegia - © Zielonamapa

Ponad 100-letnia skocznia to jeden z najważniejszy obiektów w norweskiej historii narciarstwa i miejsce, w którym rozegrał się dramatyczny finał „Pierwszego śniegu” Jo Nesbø. Na szczycie skoczni znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama Oslo i okolic.

Najpopularniejsze bary i kluby Oslo skupione są w okolicach Karl Johans gate. Bardziej alternatywne knajpy znajdziesz w dzielnicy Grünerløkka. Jednak zanim rozpoczniesz clubbing i pub crawling pamiętaj, że życie nocne w Oslo to nie jest tania impreza.

Dr. Jekyll’s Pub

Duży wybór piwa i jeszcze większy whiskey. Klasyczny wystrój i miła obsługa. Można pograć w bilard i obejrzeć mecz piłki nożnej (Klingenberggata 4).

Cafe Sør

Niewielki, przytulny bar koktajlowy. Jedno z popularniejszych miejsc w mieście, szczególnie w weekendy. Na parkiecie głównie rytmy latino i r’n’b (Torggata 11).

Aku-Aku Tiki Bar

Tropikalny klimat, egzotyczne drinki i gorąca atmosfera. Bar koktajlowy znad Pacyfiku w samym centrum chłodnego Oslo (Thorvald Meyers gate 32).

Bar Boca

Popularny, niewielki bar w klimacie lat 50-tych, z dużym wyborem lanego piwa i dobrymi drinkami (Thorvald Meyers gate 30).

Café Mono

Rockandrollowy bar z muzyką na żywo. Często można trafić na występy lokalnych gwiazd. W weekendy tłoczno (Pløens Gate 4)

Blå

Kultowy klub i jedno z najpopularniejszych miejsc nocnego Oslo. Na ścianach kolorowe graffiti, w kranach zimne piwo, a na scenie doskonałe koncerty (Brenneriveien 9C).

Galeria niezwykłych rzeźb, którą można zwiedzać bez dodatkowych opłat i egzotyczne rośliny w samym sercu miasta – urozmaicone, zielone tereny Oslo  zachęcają do spacerów nawet w pochmurne dni.

Park Vigelanda

Najbardziej znany park w Oslo to przede wszystkim galeria sztuki znanego norweskiego rzeźbiarza Gustava Vigelanda. Znajduje się tutaj 212 wykonanych z brązu i granitu rzeźb, nad którymi artysta pracował w latach 1923 – 1943. Najsłynniejsze z nich to nagi chłopiec tupiący nogą oraz kamienna kolumna uformowana z 121 nagich, ludzkich sylwetek (podobno jedna z nich to autoportret samego rzeźbiarza). Vigeland zaprojektował również oświetlenie, mozaikę tworzącą labirynt wokół fontanny oraz żelazne bramy i furtki. Wstęp na teren parku jest bezpłatny.

Ogród Botaniczny

Botanisk hage w Oslo to najstarszy ogród botaniczny w Norwegii. Mieści się na terenie Uniwersytetu w Oslo, a wejście na jego teren jest bezpłatne. W środku można podziwiać ponad 5000 różnych gatunków roślin z całego świata. Przed zwiedzaniem warto zaopatrzyć się w darmową mapek, by nie pogubić się pośród zielonych alejek i szklarni. Na terenie ogrodu znajduje się również Muzeum Historii Naturalnej z ciekawą  geologiczną i zoologiczną ekspozycją.

Zobacz także

Norwegia
Co zwiedzić w Norwegii?
Norwegia
Życie nocne w Norwegii
Norwegia
Parki narodowe w Norwegii
Norwegia
Aktywnie w Norwegii
Norwegia
Poza szlakiem w Norwegii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon