Stavanger

4.36       Zobacz opinie (14)

Stavanger to portowe miasto z ciekawą historią i doskonała baza wypadowa na wycieczki w okolice Lysefjordu. Kiedyś słynęło wyłącznie z puszkowanych sardynek, dziś jest norweską stolicą ropy naftowej, z ciekawymi muzeami i urozmaicony życiem nocnym tętniącym w studenckich barach i klubach.

Stavanger, Norwegia - © Zielonamapa

Wypad do Stavanger to doskonały pomysł dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Norwegią. Dzięki tanim lotom opłaca się tu wybrać się nawet na weekend – tyle czasu w zupełności wystarczy, żeby sprawdzić, czy norweskie klimaty to twoja bajka.

Dla kogo?

W Stavanger znajdą coś dla siebie zarówno fani zwiedzania, jak i aktywnego spędzania czasu. Na niespieszny spacer po mieście i odwiedzenia kilku najciekawszych muzeów przeznacz jeden dzień, drugi spędź na wędrówkach pośród fiordów.

Zdjęcia

 • Stavanger
 • Stavanger
 • Stavanger
 • Stavanger
 • Stavanger
 • Stavanger
 • Stavanger
 • Stavanger
 • Stavanger
 • Stavanger
 • Stavanger
 • Stavanger
 • Stavanger
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszy okres na odwiedzenie Stavanger to okres między majem a wrześniem. Zimą i wczesną wiosną okoliczne szlaki mogą być zasypane śniegiem, a w mieście mało się dzieje.

Stavanger najlepiej zwiedza się pieszo, lub na rowerze. Dobrym punktem orientacyjnym, od którego możesz zacząć wycieczkę jest położone w centrum jeziorko Breiavatnet.

Katedra w Stavanger

Stavanger
Domkirke, Stavanger, Norwegia - © Zielonamapa

Najstarsza norweska katedra (Domkirke). Zbudowana w stylu romańskim ok. 1125r., rozbudowana ponad sto lat później w stylu gotyckim. Od tamtej pory poddawana była jedynie niewielkim rekonstrukcjom i naprawom, dzięki czemu wciąż pozostaje najlepiej zachowanym średniowiecznym kościołem w Norwegii.

Stare Stavanger

Stavanger
Stavanger, Norwegia - © Zielonamapa

Historyczna część miasta, jedyna której nie przebudowano po II wojnie światowej. Spacer brukowanymi uliczkami pośród białych, drewnianych domków z kolorowymi drzwiami przeniesie cię w czasy, gdy Stavanger było przytulną osadą rybacką. Wycieczkę urozmaici wizyta w Muzeum Konserw (Norsk Hermetikkmuseet), gdzie dowiesz się jak przebiegał tradycyjny proces puszkowania sardynek – od moczenia w solance, przez wędzenie, aż po pakowanie. W szczycie sezonu w cenie biletu degustacja sardynek wędzonych na miejscu.

Muzeum Ropy Naftowej

Stavanger
Muzeum Ropy Naftowej, Stavanger, Norwegia - © Zielonamapa

Muzeum wyglądem przypominające niewielką platformę wiertniczą. Interaktywne wystawy i eksponaty przybliżają historię przemysłu naftowego, tłumaczą jak powstaje gaz i ropa, jak są wydobywane i do czego wykorzystywane. Informacje podane są w łatwy i przystępny sposób, atrakcyjny również dla dzieci.

Pomnik Trzech Mieczy

Stavanger
Pomnik Trzech Mieczy, Stavanger, Norwegia - © Zielonamapa

Trzy gigantyczne miecze Wikingów wbite w skałę (Sverd i Fjell). Ten nietypowy pomnik znajduje się trochę dalej od centrum miasta, w okolicach Hafrsfjord. Powstał by upamiętnić pierwsze zjednoczenie Norwegii za panowania Haralda I Pięknowłosego.

Od połowy kwietnia do końca sierpnia w Stavanger prawie co miesiąc odbywa się jakiś festiwal. W letnie wieczory okolice portu pulsują życiem. Jak na uniwersyteckie miasteczko przystało nie brakuje tu hipsterskich barów i klubów z muzyką na żywo.

Checkpoint Charlie

Rockowy klimat, surowe wnętrze i dobre piwo. Imprezy prowadzone przez DJ-ów, ale również muzyka na żywo (Nedre Strandgate 5).

Cementen

Ulubiony lokal miejscowych przy Strandkaien 24 otwarty siedem dni w tygodniu. Luźna atmosfera i dobra muzyka do poruszania się na parkiecie.

Folken

W Folken skupia się studenckie życie Stavanger. Jedna z najlepszych scen koncertowych Norwegii i idealne miejsce, żeby poczuć imprezowy klimat miasta. W barze i kawiarni na piętrze możesz za darmo skorzystać z wifi.

Café Sting

Przytulna kawiarnia, serwująca smaczne dania w rozsądnych cenach i wybór win. Z tarasu widok na cały Stavanger. W niewielkim klubie w piwnicy kameralne koncerty na żywo (Valberget 3).

Cardinal Pub

Cardinal Pub przy Skagen 21 to raj dla piwoszy z grubym portfelem – największy wybór warzonego i butelkowanego piwa w mieście. Warto wpaść, chociaż ceny zaporowe.

Pulpit Rock

Stavanger to doskonała baza wypadowa na wycieczki w okolicach Lysefjordu. Największą atrakcją regionu jest bezsprzecznie Preikestolen (Pulpit Rock), czyli płaska niczym stół skała wznosząca się ponad 600m nad Lysefjordem.  To właśnie tutaj powstają słynne zdjęcia stóp zwieszonych nad przepaścią, chociaż żeby zdecydować się na takie ujęcie trzeba mieć naprawdę stalowe nerwy.

Stavanger
Preikestolen, Stavanger, Norwegia - © Zielonamapa

Przeciętnemu piechurowi wejście na jej szczyt zajmie ok. 2 godzin. Szlak jest kamienisty, często stromy, a jego ostatni fragment przebiega tuż nad przepaścią, ale widok rozpościerający się ze szczytu wynagradza wszelkie trudy wędrówki.

Jak się dostać do Preikostelen?

Ze Stavanger pod Preikestolen najlepiej dotrzeć promem przez Tau i stamtąd dalej autobusem, który dowiezie cię na sam początek szlaku, pod schronisko Preikestolhytta Fjellstue & Vendrerhjem. W tym miejscu znajduje się również parking dla zmotoryzowanych.

Zobacz także

Norwegia
Co zwiedzić w Norwegii?
Norwegia
Życie nocne w Norwegii
Norwegia
Parki narodowe w Norwegii
Norwegia
Aktywnie w Norwegii
Norwegia
Poza szlakiem w Norwegii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon