Svalbard

4.00       Zobacz opinie (9)

Svalbard to archipelag, którego największą wyspą jest Spitsbergen. Stanowi on centrum życia oraz główny ośrodek kulturalny regionu. Jego stolicą jest miasteczko Longyearbyen, które zaskoczy Cię niezwykle kosmopolityczną atmosferą. To tam znajdziesz liczne hotele, restauracje ale i największą w Skandynawii piwnicę na wino czy… browar. W Longyearbyen działa też Muzeum Svalbardu oraz North Pole Expedition Museum.

Svalbard
Svalbard, Norwegia - © Zielonamapa

Oczywiście Svalbard oferuje moc outdoorowych atrakcji. Będziesz tu mógł podziwiać ogromne lodowce, udać się w rejs pośród lodowych gór, zajrzeć do wnętrza lodowych jaskiń i podziwiać rozległe, surowe ale jednocześnie majestatyczne widoki. Svalbard jest też domem dla ok. 3000 niedźwiedzi polarnych. Żyje ich tu więce niż ludzi! Może w trakcie wizyty uda Ci się dostrzec z oddali tego niesamowitego zwierzaka. Ale m.in. z tego powodu, wybierając się poza obręb Longyearbyen zalecane jest skorzystanie z opieki wykwalifikowanego przewodnika. Będzie on wiedział, na które tereny lepiej nie wchodzić, bo stanowią obszar należący do niedźwiedzi. 

Dla kogo?

Wizyta na Svalbardzie nie jest dla każdego. Niskie temperatury i niejednokrotnie wymagające warunki pogodowe mogą stanowić wyzwanie. Ale jeśli jesteś fanem sportów zimowych (skiturów, trekkingów) to z miejsca zakochasz się w Svalbardzie. To również raj dla wszystkich osób zakochanych w dzikiej przyrodzie i niezwykłych krajobrazach. Tu naprawdę można się poczuć, jakby się było odkrywcą. 

Zdjęcia

 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Svalbardu najlepiej wybrać się między majem a wrześniem. Głównie dlatego, że są to najcieplejsze miesiące, które gwarantują najlepszą, możliwą pogodę (choć i ona potrafi być w tym czasie nieco kapryśna). Wtedy będziesz mógł zarówno wędrować po górach, jak i jeździć psimi zaprzęgami czy wybrać się na skiturową wycieczkę.

 

Choć Svalbard nie należy do największych ośrodków turystycznych na świecie, to posiada wiele miejsc, które zasługują na to, by je zobaczyć. Jeśli interesujesz się historią, zależy Ci na kontakcie z przyrodą oraz uwielbiasz spędzać długie godziny na górskich wędrówkach, wtedy przygotuj się na pobyt pełen wrażeń, pozytywnych emocji i niezapomnianych chwil.

Globalny Bank Nasion

To wyjątkowe miejsce, w którym gromadzi się nasiona jadalne z całego świata. Bank (Svalbard globale frøhvelv) zlokalizowano w tunelu wydrążonym w wiecznej zmarzlinie, położonej na wyspie Spitsbergen. Został otwarty przez rząd norweski w lutym 2008 roku. Przysyłane są tu pudełka z nasionami z całego świata, do bezpiecznego i długoterminowego przechowywania w zimnych i suchych warunkach. Powód - zachowanie genetycznej różnorodności roślin jadalnych na świecie. Budynku nie można zwiedzać, ale możesz spojrzeć na niego z zewnątrz. Bank ma całkiem ciekawą architekturę. 

Svalbard Museum

Zlokalizowana w stolicy prowincji, Longyearbyen instytucja, która poświęcona jest kulturze i historii archipelagu oraz osadnictwa na jego terenach. Podczas wizyty poznasz m.in. jak dawniej wyglądało życie na Svalbardzie oraz jaka występuje tutaj roślinność. Miejsce absolutnie godne polecenia.

Svalbard Church

Pierwszy kościół na Svalbardzie (w Longyearbyen), który wybudowano w 1921 roku i przez lata był najbardziej wysuniętą na północ świątynią na świecie. Jeśli zdecydujesz się wejść do środka, Twoim oczom ukażą się proste, ale wyjątkowe zdobienia, które niczym nie ustępują innym, znacznie większym sakralnym budowlom na świecie.

North Pole Expedition Museum

Instytucja poświęcona wyprawom polarnym, w której można znaleźć wiele interesujących eksponatów w postaci listów, gazet, dokumentacji, a nawet filmów. W muzeum można zobaczyć, ile poświęcono energii i chęci, by poznać ten surowy i wymagający obszar globu.

Svalbard oferuje turystom moc najróżniejszych atrakcji. A wśród nich również klimatyczne puby i bary, w których będziesz mógł odpocząć w przytulnych wnętrzach i poznać nietuzinkowych ludzi.

Coal Miners' Bar & Grill

Absolutne miejsce z duszą (Longyearbyen 9171, Svalbard), które pełni też funkcję hotelu. Bar słynie z grillowanych na żywym ogniu potraw. W menu doskonałe burgery, ale też dania wege. A to wszystko we wnętrzach budynku z 1948 roku.

Karlsberger Pub

Na piwo lub coś mocniejszego wpadnij do Karlsberger Pub (Lompesenteret Longyearbyen SJ, 9170, Svalbard). Specjalizuje się przede wszystkim w koniakach i whiskey, których mają ponad 1000 rodzajów! Jest więc w czym wybierać.

Svalbar - Pub & Cocktails

Pub Svlabar (Longyearbyen 9170, Svalbard) to działający przez cały rok bar. W menu ogromny wybór drinków i wszelkiej maści koktajli. Można tu też pograć w bilard. Dobre miejsce, by się zrelaksować i miło spędzić czas.

 

Tempelfjorden

To część fiordu Isfjorden w Svalbardzie, który turyści bardzo chętnie odwiedzają. Można się do niego dostać, korzystając np. ze skuterów śnieżnych, nawet nie posiadając dużego doświadczenia w podróżowaniu tym środkiem transportu. Po drodze można się zatrzymać przy Villa Fredheim, która dawniej była baza myśliwska legendarnego trapera Hilmara Noisa.

Park Narodowy Północno-Zachodniego Spitsbergenu

Jest to norweski park narodowy utworzony w 1973 roku i obejmuje obszar, na którym znajdują się szczyty takie jak Monacobreen czy fiordy, w tym m.in. Woodfjorden i Krossfjorden. Ponadto na terenie parku znajdują się również dawne wulkany oraz liczne źródła termalne, co z pewnością będzie ciekawym punktem w czasie wędrówki po archipelagu.

Newtontoppen

Idealne miejsce dla fanów wspinaczki górskiej i ludzi kochających nowe wyzwania. Newtontoppen to najwyższy szczyt archipelagu Svalbard, którego wysokość wynosi blisko 1720 m n.p.m. Znajduje się we wschodniej części wyspy Spitsbergen i zaliczana jest do jednej z największych atrakcji tego regionu.

Nurzykowy Klif

Alkefjellet to wyjątkowe siedlisko ptaków położone w cieśninie Hinlopen na wyspie Spitsbergen. Jest to dolomitowy klif, który stanowi idealne miejsce do założenia gniazd, ponieważ struktura terenu skutecznie chroni ptaki przed m.in. lisami polarnymi. Dlatego, jeśli odwiedzisz tę okolicę, będziesz mógł podziwiać przede wszystkim Nurzyki Polarne, dzięki którym klif zawdzięcza swoją nazwę.

Zobacz także

Norwegia
Co zwiedzić w Norwegii?
Norwegia
Życie nocne w Norwegii
Norwegia
Parki narodowe w Norwegii
Norwegia
Aktywnie w Norwegii
Norwegia
Poza szlakiem w Norwegii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon