Svalbard

4.00       Zobacz opinie (9)

Svalbard jest wyjątkowym miejscem obejmującym archipelag o tej samej nazwie mieszczącym się na obszarze Arktyki. Jest to norweska prowincja, na którą składa się kilkaset wysp, w tym największa znana jako Spitsbergen. Jeśli marzysz o wyjątkowej podróży do miejsca, które jest naturalnym środowiskiem dla niedźwiedzi polarnych, a średnia najwyższa temperatura wynosi +4 stopnie Celsjusza, to ten kierunek zdecydowanie Ci się spodoba.

Svalbard
Svalbard, Norwegia - © Zielonamapa

Dla kogo?

Ten skrawek świata będzie idealnym miejscem dla osób, które pragną poznać unikalne, dziewicze tereny, a także kochają wszelkiego rodzaju aktywność związaną z wędrówkami po lodowcach takich jak Nordenskioldbreen, czy przemierzaniem rezerwatów przyrody podobnych do Moffen. Jeżeli w dodatku zależy Ci na pobycie pełnym spokoju, z dala od codziennego hałasu wielkich miast, to Svalbard będzie odpowiednim miejscem. W końcu archipelag zamieszkuje zaledwie ok 2,7 tys. osób, więc możesz mieć pewność, że nikt nie przeszkodzi Ci w jednoczeniu się z niesamowitą naturą.

Zdjęcia

 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
 • Svalbard
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszym okresem na zwiedzanie archipelagu jest właściwie uzależniona od preferencji przyjeżdżającego. Jeśli lubisz wyższe temperatury i nie przeszkadza Ci większa liczba turystów, to wybierz sezon letni, gdzie temperatura waha się od 2 do 18 stopni Celsjusza, natomiast gdy bardziej odpowiadają Ci temperatury poniżej zera, to podczas wyjazdu zimą przygotuj się na średnią temperaturę wynoszącą -20 stopni Celsjusza.

Choć Svalbard nie należy do największych ośrodków turystycznych na świecie, to posiada wiele miejsc, które zasługują na to, by je zobaczyć. Jeśli interesujesz się historią, zależy Ci na kontakcie z przyrodą oraz uwielbiasz spędzać godziny na zdobywaniu szczytów, to przygotuj się na pobyt pełen wrażeń, pozytywnych emocji i niezapomnianych chwil.

Globalny Bank Nasion

To wyjątkowe miejsce, w którym gromadzi się nasiona jadalne z całego świata. Bank zlokalizowano w tunelu wydrążonym w wiecznej zmarzlinie, która znajduje się na wyspie Spitsbergen. Jeśli chcesz zobaczyć obiekt, który jest niezwykle ważnym elementem dla ludzkości i w przyszłości może odegrać kluczową rolę w rozwoju cywilizacji, to na pewno powinieneś zatrzymać się tutaj na chwilę.

Svalbard Museum

Zlokalizowana w stolicy prowincji, Longyearbyen instytucja, która poświęcona jest kulturze i historii archipelagu oraz osadnictwa na jego terenach. Udając się na wycieczkę po muzeum, poznasz m.in., jak dawniej wyglądało życie na Svalbardzie oraz jaka występuje tutaj roślinność. Jest to miejsce zdecydowanie warte uwagi, ponieważ historia, która może sięgać nawet czasów wikingów.

Svalbard Church

Pierwszy kościół na Svalbardzie, który wybudowano w 1921 roku i przez lata był najbardziej wysuniętym na północ kościołem na świecie. Jeśli zdecydujesz się wejść do środka, Twoim oczom ukażą się proste, ale wyjątkowe zdobienia, które niczym nie ustępują innym, znacznie większym sakralnym budowlą na świecie.

North Pole Expedition Museum

Instytucja poświęcona wyprawom polarnym, w którym można znaleźć wiele ciekawych eksponatów w postaci listów, gazet, dokumentacji, a nawet filmów. W muzeum można zobaczyć, ile poświęcono energii i chęci, by zdobywać informacje, które dziś możemy poznawać, siedząc wygodnie we własnym domu.

Galleri Svalbard

To niepozorny budynek, w którym można zobaczyć wyjątkowe dzieła sztuki, na które składają się m.in. fotografie poświęcone regionowi. Jeśli chciałbyś odwiedzić miejsce, które w nietuzinkowy sposób ukazuje kulturę Svalbardu, to ta galeria sztuki z pewnością Ci się spodoba.

Tempelfjorden

To część fiordu Isfjorden w Svalbardzie, który stanowi jeden z popularniejszych kierunków wśród turystów. Można się do niego dostać, korzystając np. ze skuterów śnieżnych, nawet nie posiadając dużego doświadczenia w podróżowaniu tym środkiem transportu. Po drodze można się zatrzymać przy Villa Fredheim, która dawniej była baza myśliwska legendarnego trapera Hilmara Noisa.

Park Narodowy Północno-Zachodniego Spitsbergenu

Jest to norweski park narodowy utworzony w 1973 roku i obejmuje obszar, na którym znajdują się szczyty takie jak Monacobreen czy fiordy, wśród których można zobaczyć m.in. Woodfjorden i Krossfjorden. Ponadto na terenie parku znajdują się również dawne wulkany oraz liczne źródła termalne, co z pewnością będzie ciekawym punktem w czasie wędrówki po archipelagu.

Newtontoppen

Idealne miejsce dla fanów wspinaczki górskiej i ludzi kochających nowe wyzwania. Newtontoppen to najwyższy szczyt archipelagu Svalbard, którego wysokość wynosi blisko 1720 m n.p.m. Znajduje się we wschodniej części wyspy Spitsbergen i zaliczana jest do jednej z największych atrakcji tego regionu.

Nurzykowy Klif

To wyjątkowe siedlisko ptaków położone w cieśninie Hinlopen na wyspie Spitsbergen. Jest to dolomitowy klif, który stanowi idealne miejsce do założenia gniazd, ponieważ struktura terenu skutecznie chroni ptaki przed m.in. lisami polarnymi. Dlatego, jeśli odwiedzisz tę okolicę, będziesz mógł zaobserwować przede wszystkim Nurzyki Polarne, dzięki którym klif zawdzięcza swoją nazwę.

Choć w Svalbardzie niewątpliwie dominuje natura, to ludzie zadbali również o to, by każdy, kto odwiedza te rejony, miał możliwość zrelaksować się wieczorem po dniu pełnym aktywności. Dzięki temu archipelag jest nie tylko samotnią, w której można podziwiać przepiękne widoki, ale również miejscem, gdzie można się świetnie bawić.

Karlsberger Bar

Lokal powstał w 1998 i od samego początku stanowi jedno z najważniejszych miejsc na nocnej mapie Svalbardu. Wewnątrz baru dominuje drewno oraz godna podziwu wystawa alkoholi. Dużą rolę odgrywa w tym miejscu oświetlenie, które wraz z wystrojem tworzy unikalny klimat. Ponadto w Karlsberger Bar poza spróbowaniem wyśmienitych trunków, będziesz miał również okazję posłuchać muzyki na żywo.

Svalbar Pub

To przyjemne miejsce, które utrzymano w prostym stylu, w którym panuje stonowana kolorystyka. W tym miejscu będziesz miał możliwość spożycia przepysznych posiłków oraz dobrych alkoholi. Poza tym w pubie znajduje się duży ekran, na którym nadawane są różne wydarzenia sportowe oraz okazjonalnie organizowane są koncerty.

Barentz Gastropub

Tutaj zjesz najlepszą pizzę w Svalbardzie oraz napijesz się zimnego piwa. Jest to jeden ze spokojniejszych lokali, dlatego, jeśli wolisz zaplanować kameralny wieczór, to Barentz Gastropub na pewno Cię nie zawiedzie. Poza tym wystrój jest niezwykle przyjemny dla oka, co sprawia, że pobyt w tym lokalu będzie prawdziwą przyjemnością.

Red Bear Pub & Brewery

To niezwykle klimatyczne miejsce, które na zewnątrz może przywodzić na myśl saloon rodem z Dzikiego Zachodu. Wnętrze natomiast jest zaskakująco kolorowe i Twoją uwagę z pewnością przykuje ogromny, czerwony niedźwiedź. Na miejscu będziesz miał okazję spróbować orzeźwiających drinków oraz spróbować lokalnych specjałów, które mogą stać się idealnym ukoronowaniem dnia.

Zobacz także

Norwegia
Co zwiedzić w Norwegii?
Norwegia
Życie nocne w Norwegii
Norwegia
Parki narodowe w Norwegii
Norwegia
Aktywnie w Norwegii
Norwegia
Poza szlakiem w Norwegii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon