Tromso

4.00       Zobacz opinie (7)

Tromso nazywane Bramą Arktyki to idealna baza wypadowa do zwiedzania północnej Norwegii. Chociaż to największe miasto tej części kraju bardziej przypomina cichą osadę, niż tętniącą życiem metropolię.

Tromso

Tromso, Norwegia - © Zielonamapa

Zamieszkałe przez ponad 100 narodowości Tromsø słynie z urozmaiconej kuchni i najlepszych arktycznych hot-dogów serwowanych w drewnianej budce Rakketten. W najbliższej okolicy miasta znajduje się wiele malowniczych szlaków pieszych i tras biegowych. W ciekawych muzea można zapoznać się z polarną florą i fauną i zobaczyć, jak zmieniło się życie za kołem podbiegunowym na przestrzeni lat.

Dla kogo?

Tromso spodoba się wszystkim, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Oprócz wędrowania po okolicznych szczytach można tu również wybrać się na przejażdżkę psim zaprzęgiem, spływ kajakowy, rejs kutrem w poszukiwaniu wielorybów, czy przejażdżkę skuterem śnieżnym.

Zdjęcia

  • Tromso
  • Tromso
  • Tromso
  • Tromso
  • Tromso
  • Tromso
  • Tromso
  • Tromso
  • Tromso
  • Tromso
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Tromsø najlepiej przyjechać między 20 maja, a 20 lipca, kiedy słońce nigdy nie zachodzi. Dzięki dwa razy dłuższym dniom można zdecydowanie więcej zwiedzić i wybrać się na dłuższe trekkingi.

Festiwal Zorzy Polarnej

Zimą Tromsø to doskonałe miejsce na obserwację zorzy polarnej. Wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym tańczącej na niebie aurorze borealis jest coroczny Festiwal Zorzy Polarnej, w trakcie którego odbywają się koncerty muzyki klasycznej i jazzowej.

Tromsø jest dość małe, więc z łatwością można wszędzie dojść piechotą. Centrum miasta stanowi deptak Storgata, przy którym znajduje się najwięcej zabytkowych, drewnianych domów oraz najlepsze restauracje i bary.

Dwie katedry

Tromsø domkirke to najbardziej na północ wysunięta protestancka katedra świata i jedyna norweska katedra wybudowana w całości z drewna. Neogotycka budowla powstała w 1861 r. znajduje się w samym centrum miasta.

Arktyczna Katedra, nazywana również Katedrą Arktycznego Morza to tak naprawdę olbrzymi kościół luterański z 1965 r., który znajduje się tuż przy wjeździe na most prowadzący do miasta. Został zbudowany na wzór tradycyjnych namiotów lapońskich z 11 par płyt betonowych. Wnętrze kościoła zdobi olbrzymi witraż, który jest jedną z największych mozaik szklanych w Europie.

Polaria

Polaria to akwarium i muzeum poświęcone arktycznej przyrodzie. Można tu podziwiać różne gatunki morskich stworzeń, a nawet obejrzeć pokaz karmienia fok. Kilka razy w trakcie dnia emitowane są filmy o archipelagu Svalbard i o zorzy polarnej.

Muzeum Polarne

W Polarmuseet można dowiedzieć się więcej o historii Tromsø, które kiedyś stanowiło jeden z najważniejszych ośrodków arktycznych ekspedycji. Znajdują się tutaj min. ekspozycje poświęcone połowom fok i wielorybów oraz pamiątki po Fridtjofie Nansenie i Roaldzie Amundsenie, który stąd wyruszył w swoją ostatnią podróż na Biegun Południowy.

Życie nocne w Tromsø skupia się wokół głównej ulicy Strorgata. Znajdziesz tu zarówno klimatyczne, stare puby, jak i hipsterskie bary koktajlowe i knajpy w rockowym klimacie.

Ølhallen

Najstarszy pub w mieście, który w karcie ma prawie 50 gatunków norweskiego piwa. Przyjemna atmosfera i mieszane wiekowo towarzystwo. W tym miejscu lokalsi zazwyczaj zaczynają weekend (Storgata 4).

Blårock Cafe

Klimatyczna, rockowa knajpa serwująca najlepsze hamburgery w mieście. Wieczorami dość ciasno, szczególnie w trakcie koncertów na żywo (Strandgata 14).

Bardus Bar

Przyjemny bar koktajlowy, idealny na spokojny wieczór i spotkania ze znajomymi. Świetni barmani, którzy miksują drinki według własnych przepisów. Duży wybór win (Cora Sandels gate 4).

Café Circa

Za dnia sympatyczna kafejka, wieczorami przytulny klub nocny. Zawsze sporo młodych ludzi na parkiecie i przyjazna atmosfera (Storgata 36).

W okolicach Tromsø znajdują się zarówno łatwe szlaki jak i trudniejsze trekkingi. Pamiętaj, żeby przed wyruszeniem w góry zawsze sprawdzić prognozę pogody.

Szlak na górę Fløya

Do punktu widokowego znajdującego się mniej więcej w połowie górującej nad Tromsø Fløyi można dotrzeć kolejką. Bardziej wprawieni wędrowcy mogą wyruszyć spod platformy dalej, na wznoszący się na 671 m szczyt. Na górę można się również wspiąć tzw. Schodami Szerpów (Sherpatrappa), które zaczynają się przy drodze Fløyvegen.

Szlak na szczyt Brosmetinden

Ze szczytu Brosmetinden (525 m) roztacza się piękny widok na surowe, arktyczne wybrzeże. Wzniesienie znajduje się na wyspie Kvaløya, między miejscowościami Rekvik i Tromvik. Szlak prowadzący na szczyt rozpoczyna się z parkingu znajdującego się przy drodze, a jego przejście średniemu piechurowi nie powinno zająć więcej niż 2 godziny.

Szlak na szczyt Nattmålsfjellet

297-metrowy Nattmålsfjellet to kolejne wzniesienie na wyspie Kvaløya. Prowadzi na nie niezbyt wymagający, ok. 2 km szlak startujący z parkingu w okolicach Kattfjordeidet. Ze szczytu Nattmålsfjellet rozciąga się malownicza panorama Ersfiordu i Kladfiordu.

Zobacz także

Norwegia
Co zwiedzić w Norwegii?
Norwegia
Życie nocne w Norwegii
Norwegia
Parki narodowe w Norwegii
Norwegia
Aktywnie w Norwegii
Norwegia
Poza szlakiem w Norwegii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon