Voss

4.83       Zobacz opinie (6)

Położone między fiordami Sognefjord i Hardangerfjord Voss to norweska stolica przygód i sportów ekstremalnych. Wysokie, ośnieżone szczyty, rwące potoki górskie, spadające z hukiem wodospady i gęste lasy pocięte licznymi szlakami przyciągają fanów outdoorowych aktywności z dreszczykiem w tle. W Voss czas spędza się na łonie natury. Nawet jeśli sporty ekstremalne to nie twoja bajka warto tu przyjechać, żeby odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku i zachwycić się pięknem norweskiej przyrody. 

Voss
Voss, Norwegia - © Zielonamapa

Dla kogo?

Voss to przede wszystkim obowiązkowy punkt na mapie dla osób kochających ryzyko i sportowe emocje. Miasteczko spodoba się również wszystkim, którzy lubią aktywnie spędzać czas. W okolicy rozciąga się sporo malowniczych szlaków pieszych i narciarskich tras biegowych.

Zdjęcia

 • Voss
 • Voss
 • Voss
 • Voss
 • Voss
 • Voss
 • Voss
 • Voss
 • Voss
 • Voss
 • Voss
 • Voss
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Voss najlepiej wybrać się na przełomie czerwca i lipca na Extreme Sports Week (Ekstremsportveko). Ten największy festiwal sportów ekstremalnych na świecie. Zawodom i pokazom sportowym towarzyszą liczne koncerty i imprezy.

Malownicze szlaki piesze, jeden z najpiękniejszych wodospadów w Norwegii i spektakularny, polodowcowy wąwóz – w Voss znajdą coś dla siebie również fani mniej ekstremalnych aktywności.

Wąwóz Bordalsgjelet

Wyżłobiony przez wodę spływającą z topniejących lodowców wąwóz Bordalsgjeletna to prawdziwy cud natury. Na szlaku turystycznym poprowadzonym pomiędzy stromym, wysokimi ścianami znajdują się tablice edukacyjne, punkty widokowe i miejsca, w których można odpocząć podziwiając siłę natury. Przejście całej ścieżki zajmuje ok. 2 godzin.

Szczyt Hanguren

Z wznoszącego się na 660 m nad Voss szczytu Hanguren rozpościera się piękna panorama miasta i jeziora Vangsvatnet. Dość stromy szlak na górę zaczyna się przy Voss Folkemuseum, a jego przejście zajmuje ok. 2 godzin. Spod znajdującej się na szczycie restauracji można wyruszyć na dalszą wędrówkę min. do Rødekors hytta (czerwonej chatki), na Lønahorgi (1410 m), Raugstad oraz Bavallen.  Latem 2019 na Hanguren będzie można również wjechać nowoczesna gondolą.

Wodospad Tvindefossen

Jedne z najpiękniejszych wodospadów w Norwegii znajduje się zaledwie 12 km od Voss. Tvindefossen ma 152 m i spływa w dół kilkoma kaskadami. Podobno kąpiel w jego wodach gwarantuje wieczną młodość.

W Voss można spróbować swoich sił min. w BASE jumpingu, paralotniarstwie, kiteboardingu, kajakarstwie górskim i raftingu. Można się wspinać, jeździć na nartach, czy rowerach górskich, skakać ze spadochronem i latać na lotni. Zimą szczególnie popularny jest snowkiting i ski-sailing. Tu naprawdę nie da się nudzić.

Zobacz także

Norwegia
Co zwiedzić w Norwegii?
Norwegia
Życie nocne w Norwegii
Norwegia
Parki narodowe w Norwegii
Norwegia
Aktywnie w Norwegii
Norwegia
Poza szlakiem w Norwegii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon