Bieszczady

4.22       Zobacz opinie (9)

Bieszczady są wyjątkowym regionem, na który składają się dwa pasma górskie w Karpatach. Mieszczą się one między Przełęczą Łupkowską a Przełęczą Wyszkowską. Położone są zarówno w Polsce, jak i Ukrainie, dlatego dzielą się na Bieszczady Zachodnie i Wschodnie. Na terenie Polski znajduje się część Bieszczad Zachodnich z najwyższym szczytem Tarnicą, którego wysokość wynosi 1346 m n.p.m. W tym rejonie można spotkać zwierzęta oraz rośliny, których nie zobaczy się w innych częściach kraju. Wśród zwierząt można wyróżnić wilki i orły przednie, natomiast roślinność to przede wszystkim Barwinak pospolity oraz Rudbekia naga.

Solina

Bieszczady, Polska - © Zielonamapa

Region ten poza unikalną fauną i florą posiada jedyny w swoim rodzaju krajobraz, który co roku przyciąga coraz więcej turystów. Bieszczady prócz pięknych widoków oferują również atrakcje, na które chętnie zobaczą nie tylko fani wycieczek wysokogórskich, ale praktycznie każdy, kto zdecyduje się na przyjazd.

Dla kogo?

Region ten jest uwielbiany przez ludzi aktywnych i pasjonatów gór ze względu na barwne szlaki, które stanowią atrakcję samą w sobie. Dzięki nim ludzie dostarczają organizmowi odpowiednią dawkę aktywności, a pięknym widokom zmysły mają zagwarantowane niesamowite doznania estetyczne. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że w Bieszczadach miejsce dla siebie znajdą również miłośnicy sztuki, historii, zakochane pary, a nawet rodziny z dziećmi.

Zdjęcia

  • Bieszczady
  • Bieszczady
  • Bieszczady
  • Bieszczady
  • Bieszczady
  • Bieszczady
  • Bieszczady
  • Bieszczady
  • Bieszczady
  • Bieszczady
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli planuje się podróż w góry, ciężko jest jednoznacznie wybrać idealny moment na wyjazd, ponieważ każda pora roku ma swój urok. Ponadto góry rządzą się własnymi prawami w przypadku pogody, tak więc nigdy nie będzie pewności, czy w trakcie pobytu nie ulegnie ona zmianie. Niezmiennie jednak najpopularniejszym okresem wybieranym przez turystów jest sezon letni. Z kolei Bieszczady najładniejsze są jesienią, kiedy przybierają różne kolory.

Przyjeżdżając w Bieszczady, ludzie pragną przede wszystkim zmienić otoczenie, przemierzyć nieznane tereny oraz sprawdzić swoje możliwości. Góry mają do zaoferowania wiele miejsc, które potrafią zmienić każdego w prawdziwego miłośnika przyrody. Wystarczy zobaczyć takie punkty jak:

Połonina Caryńska

Masyw górski położony między dolinami Prowczy i Wołosatego, w których mieszczą się Ustrzyki Górne. Najwyższy wierzchołek Połoniny Caryńskiej to Kruhly Wierch, którego wysokość wynosi 1297 m. Z tego miejsca jest doskonale widoczna m.in. Wielka Rawka, która znajduje się na paśmie granicznym Bieszczadów Zachodnich. By dostać się na Połoninę, należy wybrać jedną z trzech tras:

✅ Czerwony szlak (Główny Szlak Beskidzki) z początkiem trasy w Ustrzykach Górnych,
✅ Zielony szlak przez Przysłup Caryński,
✅ Ścieżka przyrodnicza z początkiem trasy w Ustrzykach Górnych.

Skałki Myczkowieckie

Znajdują się w martwym korycie Sanu, ok 1000 m niżej Jeziora Myczkowskiego. Poprawną nazwą wcale nie są Skałki Myczkowieckie, tylko Skała Myczkowiecka, której długość wynosi ok 600 m. W szczelinach skał mieszczą się gniazda lęgowe wielu gatunków ptaków, a na górze znajduje się wyjątkowy taras widokowy razem z miejscem do zaparkowania samochodu.

Otaczarnia w Bukowcu – ścieżka przyrodnicza na Solinką

Jest to utwardzona ścieżka spacerowa, której długość wynosi ok 2 km. Jej trasa prowadzi wzdłuż brzegu Solinki pod Bukowcem i zatacza pętlę. Podążając ścieżką, trafi się do Otaczarni, czyli wiaty, w której znajduje się punkt turystyczny. Na miejscu znajduje się miejsce na ognisko, toaleta oraz miejsca parkingowe.

Głównym celem przyjeżdżających w Bieszczady jest przede wszystkim zwiedzanie szlaków I zdobywanie szczytów. Jednak ten region, to nie tylko góry. To również szereg ciekawych atrakcji, które mogą być alternatywą dla dni wolnych od wycieczek.

Browar Ursa Maior

Jest to Beskidzka Wytwórnia Piwa, która powstała w 2013 roku w Uhercach Mineralnych. Na miejscu można zapoznać się ze sztuką warzenia piwa oraz spróbować regionalnego trunku, którego w browarze nie brakuje. Ponadto na terenie obiektu znajduje się również Salon Sztuki Pogranicza oraz sklepik Esencja Karpat, w której znajdują się wyjątkowe pamiątki.

Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach

Centrum Kultury Ekumenicznej powstałe z inicjatywy księdza Bogdana Janika, który miejsce zadedykował polskiemu papieżowi Janowi Pawłowi II. Na terenie parku, którego powierzchnia wynosi blisko hektar, zgromadzono blisko 140 makiet cerkwi oraz kościołów z terenów Polski i Słowacji.

Zapora wodna w Solinie

Najwyższa tama wodna w Polsce. Jej budowa trwała 8 lat i dzięki pracy 2 tys. robotników można dzisiaj podziwiać ten niesamowity obiekt. Na terenie zapory organizowane są wycieczki, podczas których mogą zobaczyć, jak wygląda w środku i jak funkcjonuje jej mechanizm. Warto zabrać ze sobą cieplejsze okrycie, ponieważ temperatura w obiekcie zawsze wynosi 7 stopni.

Wiejskie Zoo

Wyjątkowa atrakcja, która powstała z myślą o najmłodszych gościach Bieszczad. Na terenie obiektu można zobaczyć rozmaite zwierzęta gospodarskie oraz ciekawe formy rozrywki takie jak trampolina, zjeżdżalnia pontonowa czy wielka proca. Jest to idealna rozrywka dla rodzin z dziećmi, a także dla samych dorosłych, którym z pewnością spodoba się atmosfera tego miejsca.

Zobacz także

Polska
Co zwiedzić w Polsce?
Polska
Najlepsze plaże w Polsce
Polska
Życie nocne w Polsce
Polska
Parki narodowe w Polsce
Polska
Aktywnie w Polsce
Polska
Poza szlakiem w Polsce
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon