Częstochowa

ŚREDNIO

Częstochowa położona jest w malowniczym paśmie wzgórz wapiennych Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Nad miastem góruje kompleks zabudowań sakralnych, który otoczony jest Jasną Górą. Jest to znany na całym świecie ośrodek kultu i licznych pielgrzymek osób z całego świata. Z pewnością najcenniejszym miejscem jest Kaplica Matki Bożej z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej słynącej z wielu cudów.

Częstochowa, Polska

Częstochowa, Polska – © Shutterstock

Kolejną atrakcją jest wieża klasztoru, która znajduje się na wysokości 106,3 metra. Z samej góry możesz zobaczyć Aleję Najświętszej Maryi Panny, czyli jedną z najdłuższych ulic w Polsce. Wzdłuż niej powstają reprezentacyjne gmachy, rezydencje i mieszkania. Częstochowa słynie również z muralu “Wieża Babel”. Jest to dzieło częstochowskiego artysty Tomka Sętkowskiego. Z pewnością ciekawość wzbudza Częstochowskie Muzeum Zapałek, które jednocześnie jest najstarszą fabrykę zapałek w Polsce. Jednym z ciekawszych, ale zapomnianych miejsc jest Cmentarz Żydowski, rozciągający się na 8 ha. Podczas II wojny światowej dokonano tam egzekucji Żydów z częstochowskiego getta.

Dla kogo?

Z pewnością Częstochowa jest idealnym miejscem, jeśli chcesz odbyć pielgrzymkę na Jasną Górę. Częstochowa to dobra baza wypadowa na Jurę Krakowsko-Częstochowską, gdzie możesz zwiedzać zamki, jaskinie i wspinać się po skałkach. Z pewnością jest to miasta idealne na weekend. W tym czasie możesz zwiedzić większość zabytków i odpocząć w częstochowskich parkach.