Lidzbark

SPOKO

Lidzbark jest niewielkim, ale bardzo barwnym miasteczkiem położonym w województwie warmińsko-mazurskim. Jego początki sięgają XIV wieku, kiedy ziemie, na których się mieści od 1301 roku, zostały nadane Krzyżakom. Początkowo miał charakter obronny, miasto zostało m.in. otoczone murami obronnymi i nadano mu prawa miejskie. W tym okresie powstało wiele ważnych budynków, takie jak kościół św. Wojciecha czy ratusz, które obecnie stanowią dziedzictwo kulturowe miasta. Ponadto Lidzbark, dzięki swojemu położeniu jest jednym z ciekawszych miejsc turystycznych w Polsce.

Lidzbark Warmiński

Lidzbark Warmiński, Polska – © mfarp

Wśród wielu atrakcji możesz zobaczyć m.in. Warmińsko-Mazurskie Muzeum Pożarnictwa oraz schrony zbudowane na krótko przed rozpoczęciem II Wojny Światowej. Jednak pamiętaj, że Lidzbark to przede wszystkim idealna baza wypadowa do okolicznych rezerwatów, takich jak rezerwat przyrody „Piekiełko” czy Welski Park Krajobrazowy oraz jezior jak np. Leźno Wielkie i Wlecz.

Dla kogo?

Na pewno nie odnajdziesz się w tym mieście, jeśli lubisz dobrą zabawę do samego rana. Lidzbark jest oazą spokoju, w którym możesz odciąć się od wielkich miast, zwiedzić historyczne zabytki i udać się na spływ kajakowy.

Mazury

W okolicy Lidzbarka, warto również odwiedzić Mrągowo, Augustów, Olsztyn, Giżycko, Mikołajki, Nidzica, Malbork.