Olsztyn

3.63       Zobacz opinie (8)

Stolica województwa warmińsko-mazurskiego jest miastem, które stanowi wyjątkowy punkt na mapie turystycznej Polski. Nie tylko przeniesiesz się do świata astronomii, ale i możesz skorzystać z największej imprezy studenckiej w Polsce. Na terenie miasta znajdziesz wiele atrakcji, takich jak Brama Górna czy Park podzamcze. Z pewnością bliska odległość od lasów i jezior sprawia, że Olsztyn jest coraz częściej odwiedzany przez turystów.

Olsztyn, Polska - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jako typowo turystyczne miasto będzie idealnym wyborem dla sympatyków historii i architektury oraz dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu pośród licznych jezior, miłośników natury. Wystarczy, że wybierzesz się do Bazyliki Konkatedralnej św. Jakuba, odwiedzisz rynek lub wybierzesz się nad lokalne jeziora, by docenić to, co oferuje miejscowość. Ponadto miasto słynie z niezwykle bogatego życia nocnego, więc jeśli lubisz dobrą zabawę do białego rana, będziesz zadowolony z wizyty w tym mieście. W maju w Olsztynie odbywają się największe Juwenalia studenckie w Polsce, czyli Kortowiada. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Kortowie jest najurokliwszym studenckim miasteczkiem w naszym kraju.

Zdjęcia

  • Olsztyn
  • Olsztyn
  • Olsztyn
  • Olsztyn
  • Olsztyn
  • Olsztyn
  • Olsztyn
  • Olsztyn
  • Olsztyn
  • Olsztyn
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Olsztyn jest miastem o historii sięgającej XIV wieku. Każdy odwiedzający ma szansę zwiedzić niesamowite atrakcje, które nie będą stratą czasu. Wśród nich jest kilka, którym warto poświęcić chwilę:

Stare Miasto

“Starówka” w Olsztynie pochodzi z XVI wieku. W 1945 roku została prawie w całości spalona przez radzieckich żołnierzy. Przerwała jedynie Wysoka Brama, która jest symbolicznym wejściem na Stare Miasto. W pobliżu warto odwiedzić budynek, który jest rekonstrukcją “Gazety Olsztyńskiej”. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Historii Olsztyna.

Leśne Arboteum Warmii i Mazur

Jest wspaniałym ogrodem dendrologicznym skupiającym w sobie blisko 1000 gatunków odmian drzew, naturalnych oczek wodnych, ścieżek i wszystkiego, co potrzeba do szczęścia miłośnikom przyrody. Arboteum znajduje się w Kudypach i zajmuje ponad 15 ha powierzchni. Odwiedzający mogą również liczyć na godne podziwu wystawy poświęcone warmińsko-mazurskiej florze.

Park Centralny

Idealne miejsce dla ludzi kochających naturę oraz ceniących przy tym spotkania kulturalne. Na terenie parku mieści się wiele ścieżek oraz tras rowerowych, które mogą być idealnym wstępem do ćwiczeń na siłowni plenerowej. Natomiast dla dzieci stworzono bezpieczny plac zabaw, na którym mogą w towarzystwie rodziców i innych dzieci oddać się rozrywce. Warto wspomnieć, że w centralnej części mieści się fontanna, której forma symbolizuje układ słoneczny, co jest bezsprzeczną wizytówką miasta.

Warmiński Zwierzyniec

Jest to minizoo, które powinno być punktem obowiązkowym w trakcie zwiedzania okolicy, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Właściciel oprowadza po swoich terenach, dzieląc się niesamowitą wiedzą na temat żyjących tam zwierząt.

Obserwatorium Astronomiczne

Mieści się w dawnej wieży ciśnień, w której organizowane są nocne pokazy nieba, a w ciągu dnia można zobaczyć piękną panoramę miasta. Na każdej kondygnacji wieży zorganizowano wystawy astronomiczne, które przedstawiają m.in. eksponaty związane z badaniem ciał niebieskich.

Aquasfera

Jest to nowoczesny kompleks, na który składa się basen rozgrzewkowy, basen olimpijski, klub fitness, restauracja oraz sklep sportowy. To właśnie tutaj znajduje się najnowocześniejszy w Europie basen olimpijski. W środku zamontowano sztuczną rzekę, leżanki, bicze wodne, masaże podwodne i kaskadę wodną.

Miasta turystyczne są poddawane stałej ocenie, na którą poza atrakcjami składa się również życie nocne. Gdyby to był egzamin, to Olsztyn zdałby go celująco. Jako przykład można podać kilka lokali, które zdecydowanie warto odwiedzić:

Pijana Czapla

Przyjemny lokal mieszczący się przy ul. Górnej 1. Dysponuje około 20 kranikami z piwem, które można spożyć w niezwykle klimatycznym otoczeniu. Ponadto w barze organizowane są różnego rodzaju wydarzenia muzyczne.

Vinyl Pub

Znajduje się przy ul. Piastowskiej 4A i oferuje regionalne piwa, którymi można się raczyć, słuchając bogatej kolekcji płyt. W lokalu na bieżąco organizowane są giełdy płyt winylowych, które z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne.

Stara Fabryka

Klimatyczny lokal serwujący piwa oraz autorskie drinki. Mieści się przy ul. Kołłątaja 15, gdzie można spędzić czas przyjaciółmi w wyjątkowo przyjemnej atmosferze.

Masoneria Shisha Bar

To wyjątkowy lokal mieszczący się przy ul. Kołłątaja 20, w którym można nie tylko wybrać się ze znajomymi na piwo czy drinka, ale równie zasmakować nieco orientu, jakim jest palenie shishy. Wybór smaków jest ogromny.

Klub Mięta

Położony jest przy ul. Świętej Barbary 9 w ciekawym lokalu z czerwonej cegły. W tym miejscu oferowana jest wyśmienita zabawa przy współpracy ze wspaniałymi dj-ami zarówno z Polski, jak i reszty świata. Ponadto na gości klubu czeka bar oferujący orzeźwiające napoje, które można spożyć w wyborowym towarzystwie.

Inne

Fani dobrej zabawy do białego rana powinno odwiedzić Olsztyn podczas takich wydarzeń jak Olsztyn Green Festival, czy Olsztyńskie Noce Bluesowe.

Zobacz także

Polska
Co zwiedzić w Polsce?
Polska
Najlepsze plaże w Polsce
Polska
Życie nocne w Polsce
Polska
Parki narodowe w Polsce
Polska
Aktywnie w Polsce
Polska
Poza szlakiem w Polsce
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon