Hel

3.67       Zobacz opinie (12)

Mierzeja Helska (zwana też półwyspem) to jeden z bardziej charakterystycznych fragmentów polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Zaczyna się przy Władysławowie i ciągnie się w kierunku południowo-wschodnim na długości 34 km. Na jej terenie znajdziesz znane i lubiane kurorty, czyli Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię, Juratę i na samym krańcu Hel.

Hel
Hel, Polska - © Zielonamapa

Od lat Półwysep Helski cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Zaglądają tu zarówno plażowicze, jak i fani aktywnej turystyki. Chętnie przybywają tu rowerzyści, którzy pokonują trasę wzdłuż całej mierzei. Hel cieszy się uznaniem wśród entuzjastów windsurfingu czy kitesurfingu. Ale, jeśli lubisz zwiedzać, to też będziesz miał tu co robić. Najważniejszą atrakcją jest Muzeum Obrony Wybrzeża. Warto też odwiedzić Fokarium. Natomiast ze względu na to, że w obrębie mierzei znajdują się jedne z najbardziej znanych nad Bałtykiem kurortów, możesz tu też liczyć na mocno imprezowy klimat.

Dla kogo?

Półwysep Helski to idealna propozycja dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. To tu będziesz mógł uprawiać kitesurfing, windsurfing czy jazdę na rowerze. Oczywiście czekają tu też na Ciebie idealne do spacerów czy relaksu przestrzenie. Imprezowicze również będą mieli tu co robić. W szczególności latem. 

Zdjęcia

  • Hel
  • Hel
  • Hel
  • Hel
  • Hel
  • Hel
  • Hel
  • Hel
  • Hel
  • Hel
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli chciałbyś w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w Półwyspie Helskim oraz jego kurortów, wtedy musisz wpaść tu latem. Ale! Omijaj lipiec i sierpień, jeśli nie chcesz wypoczywać w tłumie innych turystów. Rozważ wizytę w czerwcu. Będzie spokojniej.

 

Półwysep Helski to nie tylko widoki, miasteczka i plaże. To również, a może przede wszystkim, spora ilość najróżniejszych atrakcji, do których warto wpaść w przerwie od outdoorowych aktywności. 

Molo w Juracie

Drewniana konstrukcja, której długość wynosi ponad 300 m. Molo powstało w latach 70. XX wieku i jest jednym z dwóch w Juracie. Dodatkowo stanowi przedłużenie reprezentacyjnego deptaku Międzymorze, który przebiega w poprzek Półwyspu Helskiego.

Muzeum Obrony Wybrzeża

Jednym z ważniejszych zabytków i atrakcji Helu jest Muzeum Obrony Wybrzeża (Helska 16). Założono go w 2006 roku, by przybliżyć militarną historię tego zakątka Polski. Zostało tak przygotowane, żeby zarówno starsi, jak i młodsi goście mogli z wizyty w nim czerpać garściami. Jednym z ważniejszych obiektów wchodzących w skład muzeum jest Wieża Kierowania Ogniem, na szczycie której stworzono taras widokowy. 

Muzeum Kolei Helskich

Innym, godnym uwagi miejscem jest Muzeum Kolei Helskich. Podlega ono Muzeum Obrony Wybrzeża i w sumie bardziej pasuje do niego określenie skansen. Bo znaczną część ekspozycji stanowi wystawa plenerowa, gdzie będziesz mógł obejrzeć ciekawe przykłady kolejek wąskotowrowych oraz tych poruszających się po normalnych torach. Muzeum posiada też wystawę przybliżającą historię kolejki kursującej bezpośrednio po samej mierzei. 

Fokarium

Fokarium stanowi część Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jej głównym celem jest ochrona fok przed wyginięciem, odtworzenie lokalnego ekosystemu oraz pogłębianie wiedzy ekologicznej. Placówka działa od 1999 roku. To wtedy podjęto udaną próbę uratowania znalezionej tam foki. A dalej... już poszło!

Latarnia Morska w Jastarni

Zbudowana została w 1950 roku, by zastąpić tę wybudowaną 1938 roku, a która została zniszczona przez saperów w czasie II Wojny Światowej. Latarni co prawda nie można zobaczyć od środka, jednak mimo to warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ jest to najniższa tego typu budowla w Polsce. Jej wysokość wynosi zaledwie 13 m, a zasięg światła jedynie 15 m.

Muzeum Rybołówstwa w Helu

Muzeum (Bulwar Nadmorski 2) to znajduje się wewnątrz zabytkowego, poewangelickiego kościoła, który położony jest tuż obok portu. Choć budynek wzniesiono w XV wieku i przez wieki stanowił obiekt sakralny, to w 1972 r. został przekazany Narodowemu Muzeum Morskiemu. Wystawy wewnątrz budynku poświęcone są w całości dwóm zagadnieniom: tradycjom rybołówstwa oraz szkutnictwu kaszubskiemu. Wizyta tam pozwoli Ci lepiej poznac dzieje i tradycje regionu. 

Dom Rybaka

Dom Rybaka (Hallera 19) to największy budynek jaki wybudowany w połowie lat 50. we Władysławowie. Dawniej pełnił funkcję hotelu dla rybaków, obecnie jest siedzibą Urzędu Miejskiego. Na pierwszym piętrze domu znajduje się wystawa rękodzieła kaszubskiego oraz fotografie ukazujące jak zmieniało się miasto. Ponadto można wejść na Wieżę Domu Rybaka, by podziwiać przyjemną panoramę miasta i morza.

Latem Półwysep Helski wypełnia gwarny tłum turystów tak z Polski, jak i z zagranicy. Wieczorami chętnie oddają się wszelkiej maści rozrywkom, dzięki działającym tu przede wszystkim w sezonie knajpkom. Sprawdź, gdzie imprezować podczas pobytu na Półwyspie Helskim. 

Solar Beach Bar

Jedną z popularniejszych na Półwyspie Helskim imprezowych miejscówek jest Solar Beach Bar (Hryniewieckiego 15, Władysławowo). Będziesz mógł się tu pobawić przy różnych, muzycznych klimatach. W tym również przy disco polo. Więc musisz być przygotowany na wszystko. 

Club Czarny Koń

Lokal (Sportowa 16, Władysławowo) o typowo klubowym wnętrzu, gdzie dominuje neonowe oświetlenie. Jego ogromnym atutem jest to, że działa przez cały rok, dzięki czemu wszyscy mogą się cieszyć zabawą w rytmie dance niezależnie od sezonu. Ponadto Czarny Koń oferuje szeroki wybór drinków w przystępnych cenach.

Molo Beach Bar

Molo Beach Bar (Rybacka 33) to klimatyczna miejscówka w Jastarnii, położona idealnie przy plaży. A to gwarantuje idealną przestrzeń do relaksu, jak i sączenie drinków serwowanych przez tamtejszych barmanów. Oprócz alkoholowego menu, zjesz tu też niezłą pizzę. 

Hel to idealna miejscówka na aktywne wakacje. I nie tylko sporty wodne mamy na myśli. Będziesz tu mógł m.in. jeździć na rowerze czy oddawać się epickim spacerom wzdłuż tamtejszych plaż. Zresztą, przekonaj się sam.

Hel na rowerze

Jak najlepiej poznać Mierzeję Helską? Z rowerowej perspektywy. Ułatwi Ci to zadanie trasa rowerowa, która biegnie z Władysławowa do Helu. Ma długość 35 km i na jej pokonanie musisz przeznaczyć (w jedną stronę) ok. 4 godzin. Zamiast robić ją tam i z powrotem możesz np. zdecydować się na rejs katamaranem do Helu, a następnie przejazd do Władysławowa już o własnych siłach. Dzięki temu z bliska poznasz tamtejsze kurorty, najciekawsze miejsca i spędzisz przyjemnie czas na łonie natury. 

Sporty wodne

Półwysep Helski cieszy się ogromną popularnością wśród wszystkich fanów kitesurfingu czy windsurfingu. Ich bazą jest przede wszystkim Jastarnia oraz Hel. To tam spotkać można największą liczbę entuzjastów tych sportów. To tam też organizowane są obozy dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z jedną z tych dyscyplin lub szlifować swoje umiejętności. Okolice Półwyspu Helskiego oferują naprawdę dogodne warunki tak pod kątem wiejących tam wiatrów, jak i fal.

 

Zobacz także

Polska
Co zwiedzić w Polsce?
Polska
Najlepsze plaże w Polsce
Polska
Życie nocne w Polsce
Polska
Parki narodowe w Polsce
Polska
Aktywnie w Polsce
Polska
Poza szlakiem w Polsce
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon