Hel

3.67       Zobacz opinie (12)

Mierzeja Helska jest wyjątkowym terenem w kształcie kosy, który sąsiaduje jedynie z Pobrzeżem Kaszubskim. Poza tym mezoregionem Hel otacza Morze Bałtyckie, które nadaje krajobrazowi niepowtarzalny wymiar i klimat. Na całej długości półwyspu, która wynosi ok 35 km, znajduje się 6 kurortów: Władysławowo, Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i Hel, stanowiące kwintesencję całego nadmorskiego regionu.

Hel

Hel, Polska - © Zielonamapa

Na terenie mierzei można spotkać się również z rozmaitą fauną i florą, dlatego cały obszar postanowiono włączyć do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Ponadto w 2006 roku utworzono na półwyspie rezerwat Helskie Wydmy, którego powierzchnia wynosi ponad 100 ha. Stanowi on teren chroniący wiele ekosystemów, ale również atrakcję turystyczno-rekreacyjną.

Dla kogo?

Półwysep Helski jest idealnym miejscem dla ludzi kochających przyrodę i sport, szczególnie dyscypliny wodne, jak windsurfing czy kitesurfing. Ponadto świetnie odnajdą się w tutaj rodziny z dziećmi oraz studenci, którzy chcą poznać region od każdej możliwej strony.

Zdjęcia

  • Hel
  • Hel
  • Hel
  • Hel
  • Hel
  • Hel
  • Hel
  • Hel
  • Hel
  • Hel
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

By móc w pełni skorzystać z uroków regionu, warto zaplanować podróż w okresie letnim. Jednak wówczas trzeba się liczyć z tym, że półwysep będzie oblegany przez tłumy turystów ze względu na praktycznie nienaganną pogodę. Na szczęście dla ludzi ceniących spokój, wyjazd jesienią będzie równie magiczny, ponieważ ta pora roku wbrew pozorom jest znacznie cieplejsza od wiosny oraz nie naraża ludzi na częste opady.

Nieoficjalnie mówi się, że Półwysep Helski to stolica zabawy w niczym nieustępująca Saint-Tropez we Francji. Dlatego warto przyjrzeć się, jak wygląda nocna wersja tego przepięknego regionu.

Solar Beach Bar

Wyjątkowy lokal, w którym wakacje nie mijają. Klimatem przypomina hawajskie bary, w których dominuje dobra muzyka i orzeźwiające drinki. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na nocnej mapie półwyspu.

Chilli Bar

Ciekawy lokal z widokiem na morze. Za wystrój w dużej mierze odpowiada okolica, ponieważ bar posiada otwartą przestrzeń. W menu można znaleźć m.in. kawę i orzeźwiającą lemoniadę oraz surferskie drinki, które można sączyć, słuchając rozmaitej muzyki.

Club Czarny Koń

Lokal o typowo klubowym wnętrzu, gdzie dominuje neonowe oświetlenie. Jego ogromnym atutem jest to, że działa przez cały rok, dzięki czemu wszyscy mogą się cieszyć zabawą w rytmie dance niezależnie od sezonu. Ponadto Czarny koń oferuje szeroki wybór drinków w przystępnej cenie.

Zoom Club & Cocktail Bar

Wyjątkowy lokal organizujący jedne z najlepszych imprez na Półwyspie Helskim. Wnętrze jest urządzone w nowoczesnym stylu, w którym znajdują się elementy z tradycyjnej, czerwonej cegły. Bar oferuje bogaty wybór alkoholi, który serwuje przemiła obsługa.

Hel, który sam jest wielką atrakcją, może pochwalić się niesamowitymi miejscami, które każdy powinien przynajmniej raz zobaczyć na własne oczy. Ze względu na ich ilość, warto przygotować sobie listę, na której znajdą się punkty zasługujące na szczególną uwagę.

Zatoka Pucka

Zachodni fragment Zatoki Gdańskiej, który należy tych płytszych bałtyckich akwenów. Jej średnia głębokość wynosi zaledwie 3 m, dzięki czemu Zatoka Pucka jest idealnym miejscem do rozpoczęcia przygody ze sportem wodnym, takim jak kite- czy windsurfing. Ponadto woda w tym miejscu szybciej się nagrzewa, co umożliwia korzystanie w pełni z walorów tego miejsca.

Molo w Juracie

Drewniana konstrukcja, której długość wynosi ponad 300 m. Molo powstało w latach 70. XX wieku i jest jednym z dwóch w Juracie. Dodatkowo stanowi przedłużenie reprezentacyjnego deptaku Międzymorze, który przebiega w poprzek Półwyspu Helskiego.

Muzeum Obrony Wybrzeża

Powstało w 2006 roku, by ukazać gościom historię militarną Rejonu Umocnionego Hel oraz wyeksponowanie Polskiej Marynarki Wojennej. Muzeum zorganizowano 15 wystaw poruszających tę tematykę, a wśród nich można znaleźć wielokondygnacyjną wieżę kierowania ogniem, która posiada niesamowity punkt widokowy.

Fokarium

Część Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego mająca na celu m.in. ochronę fok przed wyginięciem, odtworzenie lokalnego ekosystemu oraz pogłębianie wiedzy dotyczącej aspektów ekologii. Placówka powstała w 1999 roku w wyniku inspiracji udanego przypadku wyleczenia jednego z przedstawicieli tych cudownych zwierząt.

Promenada na Cyplu

Trasa spacerowa, której początek znajduje się w porcie rybackim. Powstała w 2013 roku po to, by ludzie mogli w dalszym ciągu podziwiać nadmorskie tereny, ale już bez narażania na niszczenie chronionych gatunków roślin.

Kościół Rybacki

Jednonawowy kościół utrzymany w stylu neogotyckim, który został wybudowany w 1933 roku. Swoją nazwę zawdzięcza malowidłu na ścianie przedstawiające sylwetkę Jezusa nauczającego z łodzi oraz drewnianej ambonie przypominającej właśnie łódź.

Latarnia Morska w Jastarni

Zbudowana została w 1950 roku, by zastąpić tę wybudowaną 1938 roku, a która została zniszczona przez saperów w czasie II Wojny Światowej. Latarni co prawda nie można zobaczyć od środka, jednak mimo to warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ jest to najniższa tego typu budowla w Polsce. Jej wysokość wynosi zaledwie 13 m, a zasięg światła jedynie 15 m.

Muzeum Rybołówstwa w Helu

Znajduje się wewnątrz zabytkowego, poewangelickiego kościoła, który znajduje się obok portu. Choć budynek wzniesiono w XV wieku i przez wieki stanowił obiekt sakralny, to w 1972 r. został przekazany Narodowemu Muzeum Morskiego. Wystawy wewnątrz budynku poświęcone są w całości dwóm zagadnieniom: tradycjom rybołówstwa oraz szkutnictwu kaszubskiemu, dzięki który można poznać niesamowitą historię regionu.

Dom Rybaka

Największy budynek wybudowany w połowie lat 50. we Władysławowie. Dawniej pełnił funkcję hotelu dla rybaków, obecnie jest siedzibą Urzędu Miejskiego. Na pierwszym piętrze budynku znajduje się wystawa rękodzieła kaszubskiego oraz fotografie ukazujące jak zmieniało się miasto. Ponadto można wejść na Wieżę Domu Rybaka i skorzystać z punktu widokowego, który pozwoli zobaczyć panoramę miasta i okolicy.

Wielu osobom wydaje się, że przyjeżdżając w określone miejsce, należy trzymać się ścieżek, które przemierzają miliony ludzi myślących, że region nie ma nic więcej do zaoferowania. Nic bardziej mylnego. Warto pamiętać, że miejsce, które się odwiedza, można prawdziwie poznać wówczas, gdy odejdzie się od utartych szlaków.

Ocean Park we Władysławowie

Wyjątkowy park tematyczny, w którym można zobaczyć makiety zwierząt w skali 1:1 oraz poznać ich życie. Na terenie parku mieści się wiele atrakcji takich jak żywe rekiny, wioska rybacka, papugarnia, ogromne klocki do budowania, wirtualna rzeczywistość za pomocą Oculus Rift i wiele, wiele innych, które sprawiają, że odwiedzający spędzą wyjątkowy czas.

Lunapark Sowiński

Wesołe miasteczko położone we Władysławowie o powierzchni ok 4 ha. Jest idealnym miejscem dla każdego, a w szczególności rodzin z dziećmi. Na miejscu znajduje się wiele atrakcji, w tym kolejka górska Tajfun stanowiąca wizytówkę parku.

Muzeum Motyli Władysławowo

Wyjątkowe miejsce, w którym można zobaczyć unikalną wystawę, na którą składają się ponad 5 tys. owadów. Początki kolekcji sięgają 1937 roku, gdy była prywatnym zbiorem. Muzeum jest pierwszą tego typu instytucją w Polsce.

Hallerówka

Jest to oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, umiejscowiony w drewnianej willi z 1924 roku. Wewnątrz znajduje się wystawa poświęcona generałowi Józefowi Hallerowi oraz żołnierzom z Błękitnej Armii. Wśród eksponatów można znaleźć m.in. rzeczy osobiste generała, które podarowała jego synowa Izabella Haller.

Lotnisko w Jastarni

Goście Półwyspu Helskiego mają możliwość odbyć niesamowitą podróż umożliwiającą zobaczenie całego regionu z lotu ptaka. Do lotu przygotowano nowoczesną Cessnę 182T, która została wyposażona w najnowszą technologię, pozwalającą na bezpieczny lot praktycznie w każdych warunkach.

Zobacz także

Polska
Życie nocne w Polsce
Polska
Co zwiedzić w Polsce?
Polska
Parki narodowe w Polsce
Polska
Najlepsze plaże w Polsce
Polska
Aktywnie w Polsce
Polska
Poza szlakiem w Polsce
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon