Poznań

3.76       Zobacz opinie (21)

Poznań - miasto koziołków, pyr, rogali świętomarcińskich czy Międzynarodowych Targów Poznańskich. Każdego roku, o różnych porach naprawdę sporo się tutaj dzieje. Zacznijmy jednak od tego, że Poznań to naprawdę atrakcyjne miasto. Jego niezaprzeczalnym symbolem jest renesansowy ratusz oraz cały Stary Rynek z pięknymi, różnokolorowymi, wyjątkowo pięknymi kamieniczkami.

Poznań
Poznań, Polska - © Zielonamapa

Poznań to oczywiście Malta, z Jeziorem Maltańskim, całorocznym stokiem narciarskim, torem saneczkowym, termami, licznymi trasami spacerowymi i rowerowymi. Oczywiście w mieście znajdziesz też mnóstwo doskonałych restauracji oraz pubów, które umilą Ci czas wieczorem po intensywnym zwiedzaniu i spacerowaniu.

Dla kogo?

Komu na pewno przypadnie do gustu Poznań? Przede wszystkim fanom zwiedzania oraz klasycznej, miejskiej zabudowy. To również świetna propozycja dla rodzin z dziećmi. Wspólny wypad na Maltę, gdzie czeka cała masa atrakcji, zagwarantuje dzień pełen wrażeń. 

 

Zdjęcia

 • Poznań
 • Poznań
 • Poznań
 • Poznań
 • Poznań
 • Poznań
 • Poznań
 • Poznań
 • Poznań
 • Poznań
 • Poznań
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Poznań i jego atrakcje czekają na turystów przez cały rok. Jednak część z nich, jak choćby Maltę, warto odwiedzić wtedy, gdy pogoda dopisuje. Dobrym pomysłem może być wizyta w maju, czerwcu bądź na początku września.

 

Poznań oferuje moc atrakcji. Zaczynając od zabytków i muzeów, na świetnych terenach rekreacyjnych kończąc. Przyjeżdżając tu na weekend możesz mieć pewność, że nie będziesz się nudzić ani przez moment.

Poznań
Poznań, Polska - © Zielonamapa

Ratusz

Wizytę w mieście rozpocznij na Starym Rynku. To właśnie tam wznosi się renesansowa perełka jaką jest ratusz. Uznawany jest za najcenniejszy tego typu obiekt na terenie Europy Środkowej. W jego bryle uwagę zwraca pięknie zdobiona, trójkondygnacyjna loggia. Warto dodać, że to właśnie na ratuszowej wieży, o godzinie 12, zobaczyć można słynne, poznańskie koziołki jak trykają się rogami.

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza

Godnym uwagi miejscem w obrębie centrum Poznania jest Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza (Stary Rynek 84). Mieści się w budynku Biblioteki Raczyńskich. Wbrew pozorom Sienkiewicz nie był związany z Poznaniem. Muzealna kolekcja obejmuje pamiątki po pisarzu, jakie zebrał Ignacy Moś. Ekspozycja nie tylko je prezentuje, ale również została w taki sposób zaaranżowana, by wprowadzić klimat czasów, w jakich przyszło żyć Sienkiewiczowi.

Rogalowe Muzeum

Nieopodal Starego Rynku, w renesansowej kamienicy przy ul. Klasztornej 23, działa Rogalowe Muzeum. To właśnie tu poznasz historię oraz proces wypiekania słynnych, pysznych i bardzo kalorycznych Rogali Świętomarcińskich. Zwiedzanie z przewodnikiem nie tylko pozwala na zgłębienie tajników tej potrawy, ale będzie też świetną zabawą dla wszystkich, bez względu na wiek.

Poznańskie Muzeum Pyry

Kolejnym, dość nietypowym muzeum, jakie warto w Poznaniu odwiedzić jest… Muzeum Pyry (ul. Wroniecka 18 wejście od ul. Mokrej). Z czym kojarzone jest to polskie miasto? Z ziemniakami, które tu noszą dumne miano pyry. Muzeum zwiedza się z przewodnikiem, dzięki któremu poznasz ziemniaczaną historię oraz różne zastosowania tego warzywa. W trakcie jest też czas na degustację. 

Poznań
Zamek Cesarski, Poznań, Polska - © Zielonamapa

Zamek Cesarski

Będąc w Poznaniu warto również odwiedzić Zamek Cesarski (Święty Marcin 80/82). Choć należy podkreślić, że jego budowa rozpoczęła się na początku XX wieku. Miał posłużyć ostatniemu, niemieckiemu cesarzowi Wilhelmowi II. Imponujący gmach utrzymany jest w neoromańskim stylu. Obecnie na jego terenie działa Centrum Kultury Zamek organizujące ok. 2500 wydarzeń kulturalnych każdego roku! Zamek można również zwiedzać. Warto wziąć ze sobą audoprzewodnik.

Malta

Położona na wschód od centrum poznańska Malta, to najważniejszy teren rekreacyjny całego miasta. Koncentruje się wokół długiego, wrzecionowatego Jeziora Maltańskiego. Na jego terenie znajduje się m.in. tor do kajakarstwa. Jednak to nad brzegiem jeziora czeka najwięcej atrakcji. Zaczynając od całorocznego stoku narciarskiego, przez tor saneczkowy na termach kończąc. Malta to również świetne ścieżki biegowe, spacerowe i rowerowe.

Park Cytadela

Na spacer połączony ze zwiedzaniem wybierz się do Parku Cytadela. To tam z bliska będziesz mógł obejrzeć słynne rzeźby autorstwa Magdaleny Abakanowicz, zatytułowane “Nierozpoznani”. Oprócz tego czeka tu na Ciebie Muzeum Uzbrojenia, amfiteatr oraz liczne alejki spacerowe, które doprowadzą Cię do ciekawych pomników, rosarium i całej masy innych atrakcji.

Poznań
Park Cytadela, Poznań, Polska - © Zielonamapa

Poznańska oferta pubów i restauracji jest naprawdę bogata. Bez względu na Twoje preferencje, znajdziesz tu dla siebie idealne miejsce na spędzenie wieczoru czy to w gronie znajomych, cze we dwoje, czy jedynie we własnym towarzystwie.

MIASTO

Na drinka wybierz się do koktajlowego baru MIASTO (ul. Szewska 20). Świetne, nowoczesne wnętrze. W cieplejszych miesiącach dysponuje też ogródkiem. W menu duży wybór nie tylko koktajli, ale również piw.

Piwna Stopa

Fani piw, przede wszystkim kraftowych, powinni odwiedzić Piwną Stopę (ul. Szewska 7). Obsługa zna się na rzeczy i potrafi świetnie pomóc w kwestii wyboru odpowiedniego trunku. A jest w czym wybierać. Dostępne są piwa zarówno butelkowe, jak i z beczki. Do tego w menu świetne hot dogi.

NaPiwek PUB

NaPiwek PUB (ul. Wodna 12) to miejsce o mocno niezobowiązującej atmosferze. Zajmuje wnętrza klimatycznej piwnicy. Latem można jednak też usiąść na zewnątrz. Przystępne ceny, niezły wybór alkoholi.

Cuba Libre Social Club 

Cuba Libre Social Club (ul. Wrocławska 21) to duży bar ze świetnym wystrojem wnętrz i atmosferą. Sporo autorskich drinków opartych przede wszystkim na rumie. Może nie najtaniej, ale warto wpaść choćby na jeden koktajl i później ruszyć dalej.

 

 

Zobacz także

Polska
Co zwiedzić w Polsce?
Polska
Najlepsze plaże w Polsce
Polska
Życie nocne w Polsce
Polska
Parki narodowe w Polsce
Polska
Aktywnie w Polsce
Polska
Poza szlakiem w Polsce
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon