Sandomierz

3.38       Zobacz opinie (8)

Sandomierz położony jest nad Wisłą, zwany jest również „małym Rzymem. Ze względu na położenie na siedmiu wzgórzach już na wstępie przywita Cię wspaniałym krajobrazem i architekturą. Sandomierz przez lata witał w swoich granicach królów i wiele ważnych osobistości, które zostawiły po sobie trwały ślad na mapie miasta. Ponadto znajduje się w tym miejscu ponad 120 zabytków z różnych epok, w tym jeden z najstarszych obiektów ceglanych w Polsce, kościół św. Jakuba.

Sandomierz

Sandomierz, Polska - © Zielonamapa

Sandomierz do tej pory zachował specyficzny układ urbanistyczny, który był charakterystyczny dla okresu średniowiecza. Jest to jedna z wielu wizytówek miasta, które przyciąga turystów całym sobą. Poza tym może pochwalić się jednymi z najstarszych gór w Europie, Górami Pieprzowymi, a jest to zaledwie namiastka tego, co można w tym miejscu zobaczyć.

Dla kogo?

Miasto dzięki swoim licznym atrakcjom w postaci zabytków i parków należy do miejscowości idealnych przede wszystkim dla sympatyków przyrody oraz historii. Jest również ciekawostką dla fanów kina, ponieważ właśnie stąd pochodzi sławny na całą Polskę Ojciec Mateusz. Niestety Sandomierz nie może pochwalić się bardzo bogatą ofertą klubów i barów, przez co może się wydawać niezbyt przebojowym miastem. Na szczęście ludzie, którzy zdecydują się na wizytę w mieście, mogą liczyć również na relaks nocą, po całodniowych wycieczkach.

Zdjęcia

 • Sandomierz
 • Sandomierz
 • Sandomierz
 • Sandomierz
 • Sandomierz
 • Sandomierz
 • Sandomierz
 • Sandomierz
 • Sandomierz
 • Sandomierz
 • Sandomierz
 • Sandomierz
 • Sandomierz
 • Sandomierz
 • Sandomierz
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Sandomierz jest miastem, w którym największą chlubą jest jego historia. Dlatego dominującym elementem rozrywki jest zwiedzanie niezwykłych zabytków. Ze względu na ich ilość warto przygotować sobie listę miejsc, które powinno się zobaczyć.

Podziemna Trasa Turystyczna

Wyjątkowy szlak turystyczny przebiegający przez dawne miejskie piwnice i składy. Wejście znajduje się przy Rynku 10 i rozpoczyna trasę przez 34 pomieszczenia z XIV i XV wieku, które znajdują się od 4 do 12 m pod powierzchnią miasta. Na terenie atrakcji mieści się wiele ekspozycji przedstawiającej historię Sandomierza, w tym życie codzienne jego mieszkańców, które można oglądać przez cały rok.

Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim

Muzeum znajduje się w zamku wzniesionym przez Kazimierza III Wielkiego w XIV wieku. Mieści się w nim 6 działów oraz biblioteka, które ukazują historię Sandomierza. Najstarsze eksponaty pochodzą już z epoki paleolitu, dlatego cała kolekcja, na którą składają się tysiące obiektów, jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o mieście.

Muzeum diecezjalne Dom Długosza

Jest to XV-wieczny budynek, którego fundatorem był słynny, polski kronikarz Jan Długosz, stąd też wzięła się nazwa „Dom Długosza”. Sama budowla jest zrealizowana w stylu gotyckim, natomiast w środku można podziwiać zbiory związane ze sztuką sakralną.

Rezerwat przyrody Góry Pieprzowe

Jest rezerwatem stepowym, którego powierzchnia wynosi ok 18 ha. Powstał w 1979 roku, by chronić wiele gatunków roślin. Jedną z nich jest Wężymord stepowy, który w Polsce jest niezwykle rzadką rośliną.

Zbrojownia Rycerska Chorągwi Rycerstwa

Wyjątkowa atrakcja miasta, która położona jest przy samym Rynku. Zbrojownia przedstawia bogatą kolekcję broni, zbroi, armat oraz narzędzi tortur, które uzyskały osobne pomieszczenie zwane „katownią”. Co ciekawe, goście Zbrojowni mają okazję przymierzyć prawdziwe zbroje rycerskie, co stanowi najlepszą formę rozrywki dla każdego, kto choć raz w dzieciństwie bawił się w średniowiecze.

Wąwóz Królowej Jadwigi

Niesamowity wąwóz lessowy, który wpisano na listę pomników historii. Położony jest w południowo-zachodniej części miasta, między ulicami Królowej Jadwigi a Staromiejską. Nazwa wąwozu związana jest z królową Polski, z dynastii Andegawenów, która według legend często uczęszczała tą trasą w drodze do kościoła św. Jakuba.

Wystawa „Świat Ojca Mateusza”

Jedyna w swoim rodzaju wystawa poświęcona najsławniejszemu Ojcu z Sandomierza. Ekspozycja znajduje się w kamienicy na Rynku 5, a jej powierzchnia wynosi 300 m2. Odwiedzający mają możliwość przenieść się do serialu, dzięki aranżacji pomieszczeń przy wykorzystaniu oryginalnych elementów scenicznych.

Winnica Sandomierska

Przepiękna winnica, która oferuje zwiedzanie obiektu oraz degustację lokalnego wina Sandomirius. W trakcie wycieczki można liczyć nie tylko na zasmakowanie trunku, ale również na uzyskaniu wielu informacji na temat samej winnicy oraz historii winiarstwa sandomierskiego.

Chociaż życie Sandomierza skupia się głównie na atrakcjach przedstawiających historię miasta, to na mapie znajdzie się kilka przystanków, w których zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą rozerwać się po trudach dnia życia codziennego. Wśród takich miejsc warto przyjrzeć się m.in.:

Bar Feniks

Uroczy lokal, w którym panuje domowa atmosfera. Bar serwuje pyszne dania oraz zimne piwo, które sprawiają, że jest to idealne miejsce na odpoczynek po całodniowych wycieczkach.

Iluzjon Art Café

Klimatyczne miejsce, które oferuje wszystko to, co jest potrzebne ludziom do dobrej zabawy, czyli pyszne jedzenie, orzeźwiające koktajle oraz wspaniała muzyka. Ponadto lokal organizuje wiele wydarzeń kulturalnych takich jak wystawy artystyczne i koncerty.

Piwiarnia Warka Sandomierz

Pub i restauracja w jednym. Lokal oferuje szeroki wybór alkoholi w przystępnej cenie. Ponadto organizuje wiele wydarzeń, podczas których można poddać się genialnej atmosferze miejsca.

Zobacz także

Polska
Co zwiedzić w Polsce?
Polska
Najlepsze plaże w Polsce
Polska
Życie nocne w Polsce
Polska
Parki narodowe w Polsce
Polska
Aktywnie w Polsce
Polska
Poza szlakiem w Polsce
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon