Świnoujście

SPOKO

Świnoujście to nadmorskie miasto, które wyróżnia się szerokimi plażami  i przedwojennymi domami w dzielnicy willowej. To właśnie tutaj znajduje się plażowe przejście graniczne do Niemiec. Ciekawym miejscem w Świnoujściu jest Podziemne Miasto na Wyspie Wolin. Do 2013 roku schrony były ściśle tajne. W czasie II wojny światowej pozostawały bazą ochronną, a po wojnie zostały przekształcone w Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Dowódcy Frontu Polskiego. Podziemia zwiedzamy z przewodnikiem. Możemy wejść do schronów z długimi korytarzami. Największe wrażenie robi schron dowodzenia i pokój dowódcy z mapami scenariuszy II wojny światowej. Kolejną atrakcją w Świnoujściu jest latarnia morska, która uchodzi za najwyższą latarnią nad Bałtykiem. Z góry możemy dostrzec Fort Gerharda, port, plażę i miasteczko położone na wyspie Uznam.

Świnoujście, Polska

Świnoujście, Polska – © Shutterstock

Stawa Młyny to symbol Świnoujścia. Jest to znak nawigacyjny, który w latach 1873-1874 uchodził za jeden z nowocześniejszych systemów. Obiekt znajduje się na końcu falochronu zachodniego. Warto wybrać się do Muzeum Rybołówstwa. W środku możemy podziwiać eksponaty związane z fauną mórz i oceanów oraz narzędzia służące do połowu ryb. Kolejnym punktem wartym uwagi jest Szlak Nadmorski. Wiedzie wzdłuż całego polskiego wybrzeża od Świnoujścia po Żarnowiec. Całkowita długość trasy to 380 m.

Dla kogo?

Świnoujście to doskonałe miejsce na wakacje dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Nie brakuje tutaj pieszych szlaków, muzeów i bunkrów udostępnionych do zwiedzania.