Toruń

4.14       Zobacz opinie (14)

Toruń jest jednym z najstarszych miast w Polsce, które znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Toruń stanowi część aglomeracji bydgosko-toruńskiej zwanej również Dwumiastem (z Bydgoszczą). Jako miasto może poszczycić się bogatą historią, która miała wpływ nie tylko na dzieje kraju, ale również zapisała się w światowej świadomości społeczeństwa. Stąd pochodzi m.in. Mikołaj Kopernik, który zrewolucjonizował dotychczasową wizję wszechświata.

Toruń

Toruń, Polska - © Zielonamapa

Ponadto Toruń świetnie odnajduje się w każdej dziedzinie życia zarówno mieszkańców, jak i turystów. Miasto ma do zaoferowania nie tylko piękne okolice i zabytki, ale również wiele innych atrakcji, które sprawiają, że każdy chętnie je odwiedza.

Dla kogo?

Toruń to historyczne miasto, które ściąga do siebie przede wszystkim miłośników architektury i nauki. Jednak odnajdą się w nim również fani nocnego życia oraz sympatycy przygód. W mieście przygotowano niezwykłe szlaki turystyczne, które zadowolą każdą osobę odwiedzającą Toruń.

Zdjęcia

  • Toruń
  • Toruń
  • Toruń
  • Toruń
  • Toruń
  • Toruń
  • Toruń
  • Toruń
  • Toruń
  • Toruń
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Sezon turystyczny w tym mieście rozpoczyna się w maju, kiedy wiosna zaczyna się zmieniać w lato i robi się wręcz bajkowo. Jednak ten czas wiąże się z tłumami, więc jeśli się za nimi nie przepada, warto pomyśleć o późniejszych miesiącach, takich jak lipiec lub sierpień. Dzięki temu nic nie stanie na przeszkodzie zobaczenia wszystkich atrakcji, w tym również tych plenerowych.

Miasto może pochwalić się niewyobrażalną liczbą zabytków, które potrafią zainteresować praktycznie każdego. W tym miejscu zobaczy się wspaniałą architekturę, a także obiekty, których nie znajdzie się w żadnym innym mieście. By wszystko zobaczyć potrzeba kilku intensywnych dni, dlatego warto przygotować sobie listę miejsc, które zasługują na szczególną uwagę.

Ratusz Staromiejski

Jest główną budowlą w Starym Mieście. Powstał na przełomie XIII i XIV wieku i jest utrzymany w stylu gotyckim. Znajduje się w najstarszej części Torunia na Rynku Staromiejskim. We wnętrzu znajduje się główna siedziba Muzeum Okręgowego, które powstało w 1861 roku. Instytucja skupia się przede wszystkim na sztuce gotyckiej. W swojej kolekcji posiada m.in. wyjątkowe witraże z XIV wieku, portrety wybitnych mieszczan Torunia, w tym najsłynniejszy obraz ukazujący wizerunek Mikołaja Kopernika. Dodatkowo budynek udostępnił wspólny taras widokowy, który znajduje się na szczycie Wieży Ratuszowej.

Ogród Zoobotaniczny

Dawniej był tylko ogrodem botanicznym powstałym w 1797 roku z inicjatywy doktora Johanna Gottlieba Schultza. Jego powierzchnia wynosiła prawie 4 ha i można było zwiedzić na jego terenie wiele rzadko spotykanych roślin. W 1965 roku zbudowano woliery i wybiegi, by móc sprowadzić zwierzęta, dzięki czemu obiekt przekształcił się w ogród zoobotaniczny. Obecnie zwiedzający mogą zobaczyć ok 260 zwierząt. Ponadto na terenie ogrodu mieści się Galeria Sztuki Przyrodniczej oraz organizowane są różnego rodzaju zajęcia edukacyjne.

Bazylika Katedralna św. Jana i św. Jana Ewangelisty

Dawna fara Starego Miasta znajdująca się w południowej części Zespołu Staromiejskiego. Zbudowana została prawdopodobnie w okolicach XIII wieku i przez ponad 200 lat była wielokrotnie przebudowywana, by uzyskać kształt, jaki można obecnie podziwiać. Budowla utrzymywana jest w stylu gotyckim, a w jej wnętrzu znajdują się niesamowite malowidła z XIV wieku. Ponadto Bazylika jest w posiadaniu największego dzwonu z okresu średniowiecza Tuba Dei, który został odlany w 1500 roku przez ludwisarza Marcina Schmidta.

Muzeum Etnograficzne im. M. Znamierowskiej-Prufferowej

Zostało założone w 1959 roku z inicjatywy polskiej etnograf Marii Znamierowskiej-Prufferowej. W założeniach muzeum było ukazanie kultury w zakresie etnologii i etnografii w Polsce. W zbiorach można znaleźć przedmioty życia codziennego ludzi zamieszkujących wsie i małe miasta z obszaru m.in. Kujaw, ziemi chełmińskiej czy Kaszub. Dodatkowo utworzona wystawę poświęconą założycielce i patronce muzeum.

Park Miejski

Jest jednym z najstarszych parków miejskich w Polsce. Powstał w 1817 roku i znajduje się w dzielnicy Bydgoskie Przedmieście. Początkowo zaprojektowany został jako park typu angielskiego I był jednym z najpopularniejszych miejsc do spotkań. Od 2004 roku park jest stale remontowany, dzięki czemu zmodernizowano przestrzeń, by dostosować ją do potrzeb każdego gościa terenu. Ponadto w parku znajduje się blisko 90 gatunków drzew i krzewów, w tym również te egzotyczne jak Bożodrzew Chiński czy Daglezja Zielona.

Brama Mostowa

Powstała w XV wieku z inicjatywy Hansa Gotlanda. Budynek posiada dwie kondygnacje i zbudowano go na planie prostokąta. Utrzymany w stylu gotyckim na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany, by zadbać o bezpieczeństwo osób przebywających w środku. Obecnie Brama pełni funkcję biura miejskiego konserwatora zabytków.

Pałac Dąmbskich w Toruniu

Barokowa rezydencja ulokowana w południowej części Zespołu Staromiejskiego. Powstała w 1693 roku na zlecenie biskupa kujawskiego Stanisława Kazimierza Dąmbskiego i był w posiadaniu rodziny do 1800 roku, kiedy sprzedano go pruskiemu urzędnikowi. Pałac na przestrzeni lat przeistoczył się w hotel, następnie stal się oficerskim kasynem, kolejno siedzibą Policji Państwowej i siedzibą Towarzystwa Sztuk Pięknych. Po wojnie budynek przekazano Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika, by powstał tak Wydział Sztuk Pięknych. W następnych latach przeistoczyć się w Impresaryjny Teatr Muzyczny, który znajduje się w tym miejscu od 2014 roku.

Mówi się, że dobra wycieczka to taka, po której można się zrelaksować w barze, Czasem zdarza się, że miasto potrafi na tym polu mocno rozczarować. Na szczęście Toruń na ma do zaoferowania trochę więcej niż pierniki.

Piwnica pod Antałkiem

Niezwykle klimatyczne miejsce, w którym można zasmakować wybornych alkoholi, przepysznych przekąsek oraz posiedzieć przy kominku. Dodatkowo dzięki wnętrzu wizyta w lokalu jest nie tylko miłym spotkaniem z przyjaciółmi, ale również podróżą w czasie.

Lizard King

Lokal oferujący różne formy spędzenia czasu. Można wybrać się na miłe spotkanie przy kawie, drinku, piwie lub uczestniczenie w niesamowitych koncertach. Klub muzyczny nie tylko gości wiele wyjątkowych gwiazd, ale również organizuje imprezy w stylu dance party, dzięki czemu każdy znajdzie w tym lokalu coś dla siebie.

Kafefajka

Idealne miejsce dla fanów Turcji, a w szczególności tych, którzy lubują się w shishy, koktajlach oraz egzotycznych herbatach. W lokalu można się wygodnie rozsiąść i zaczerpnąć wyjątkowego klimatu w towarzystwie przyjaciół. Bar dysponuje bogatą ofertą tytoni i napojów oraz kuchnią serwującą wyśmienitą baklavę.

Stars Club&Lounge

Klub na światowym poziomie. Lokal urządzono w nowoczesnym stylu, pamiętając o najważniejszym elemencie, czyli dużym parkiecie. Na gości czekają wygodne loże, wspaniała muzyka oraz najlepszy alkohol, co jest gwarantem fenomenalnie spędzonego czasu.

Klub NRD

Nietuzinkowy lokal, w którym można zarówno napić się piwa, jak i przetańczyć noc. Wystrój na pierwszy rzut oka jest surowy, jednak wystarczy przyjrzeć się detalom, by docenić to niecodzienne miejsce.

Hipisówka

Wyjątkowy klub muzyczny, który zachęca swoich gości do pokazania umiejętności. W lokalu panuje prawdziwie rodzinna atmosfera, za którą odpowiedzialne są osoby przebywające w Hipisówce. Lokal oferuje gościom unikalne jam session, dobre piwo, pizzę i wyśmienitą zabawę.

Mięta Disco&Play Pub

Nowoczesny lokal, w którym ceni się dobrą muzykę, gry planszowe i konsolę. W środku góruje barwne oświetlenie i świeża mięta, dzięki czemu całość jest niezwykle kolorowa i orzeźwiająca. Bar natomiast oferuje szeroki wybór alkoholi serwowany przez wspaniałą obsługę.

Odwiedzając Toruń, warto pamiętać o tym, że miasto poza kościołami i piernikami posiada wiele innych atrakcji, które wyłamują się z tradycyjnego schematu atrakcji turystycznych. Wśród nich można znaleźć:

Bunkier-Wisła

Dawny niemiecki schron przeciwlotniczy, w którym znajduje się muzeum interaktywne. Odwiedzający to miejsce mają okazję doświadczyć emocji jakie towarzyszyły ludziom w czasie nalotu. Obiekt jest zaadaptowany na symulator, który przenosi gości do czasów II Wojny Światowej. W uzyskaniu odpowiednich przeżyć pomagają wyjątkowi animatorzy odpowiedzialni za niezapomniane wrażenia oraz bezpieczeństwo odwiedzających.

Żywe Muzeum Piernika

Pierwsza tego typu placówka interaktywna w Europie. Powstała w 2006 roku i pozwala gościom na odbycie wspaniałej podróży, w której mogą poznać tradycję wypieku piernika, historię miasta oraz kulturę i język regionu. Muzeum przygotowało dwa piętra, które przenoszą w czasie. Na pierwszym piętrze goście znajdują się w okresie średniowiecza, gdzie pod okiem „Mistrza Piernikarskiego” oraz „Wiedźmy Korzennej” poznają tradycję wypieku piernika, przygotowując własnoręcznie ciasto. Drugie piętro prowadzi do początku XX wieku, w którym znajdują się oryginalne, niemieckie maszyny to wypieku, a także chętni mogą przyozdobić pierniki lukrem pod czujnym okiem wykwalifikowanej artystki.

Planetarium im. W. Dziewulskiego

Centrum Popularyzacji Kosmosu powstałe w 1994 roku, które oferuje szereg atrakcji przeznaczonych już dla 4letnich gości. Wśród nich znajduje się Planetarium, w którym wyświetlane są pokazy astronomiczne, trwające ok 40 min. Kolejną atrakcję jest Baza MARS #17, która jest interaktywną przestrzenią zaaranżowaną na bazę kosmiczną, w której goście stają się załogą mającą do wykonania konkretną misję. Dodatkowo w Planetarium powstała interaktywna wystawa Geodium, autorski projekt instytucji, która poświęcona jest Ziemi jako planecie.

Dom Legend Toruńskich

Wyjątkowe muzeum interaktywne, które przenosi gości do świata legend Torunia. Każdy z odwiedzających bierze czynny udział w historii, poznając dzięki temu dzieje miasta. Ponadto muzeum oferuje zwiedzanie Torunia poprzez Szlak Legend, który jest uzupełnieniem odbytego wcześniej pokazu.

Niewidzialny Dom

Niezwykła atrakcja, która przedstawia świat wyłączając gościom najważniejszy zmysł człowieka. Atrakcja budzi wiele silnych emocji, które są indywidualne dla każdego odwiedzającego. Zwiedzanie obiektu jest podzielone na dwie części: „widzialną” i „niewidzialną”, dlatego niezwykle ważne jest słuchanie poleceń przewodnika. Dzięki temu odbyta podróż zostanie w pamięci na długo.

Dom Kłódek

Alternatywna forma rozrywki, która przenosi gości do wybranej przez nich historii. Zadaniem jest rozwiązanie zagadki, która ma pomóc się wydostać na zewnątrz. Jest to idealna rozrywka dla ludzi kochających adrenalinę oraz fanów historii z dreszczykiem.

Zobacz także

Polska
Co zwiedzić w Polsce?
Polska
Najlepsze plaże w Polsce
Polska
Życie nocne w Polsce
Polska
Parki narodowe w Polsce
Polska
Aktywnie w Polsce
Polska
Poza szlakiem w Polsce
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon