Wieliczka

3.45       Zobacz opinie (11)

Wieliczka  to niewielka, aczkolwiek bardzo barwna miejscowość, która zdobi Polskę od XII wieku. Miasto znajduje się w środkowej części województwa małopolskiego na dawnych terenach ziemi krakowskiej. Dawniej Wieliczka skupiała się na przemyśle wydobywczym surowców, obecnie stała się obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty.

Wieliczka

Wieliczka, Polska - © Zielonamapa

Odwiedzając Wieliczkę, można zauważyć dość nietypowe rozplanowanie miasta, które od średniowiecza niewiele się zmieniło. Do tej pory można również zauważyć stare zabudowania, które obecnie stanowią wyjątkowy element dekoracyjny miasta. Ponadto wbrew pozorom miasto oferuje wiele ciekawych atrakcji, które nie są związane z najsłynniejszą kopalnią na świecie.

Dla kogo?

Jeśli interesujesz się historią i architekturą, z pewnością odnajdziesz się w Wieliczce. Rozczarujesz się, przyjeżdżając w to miejsce, aby doświadczyć wrażeń na poziomie światowych stolic rozrywki, ponieważ poza wieloma atrakcjami Wieliczka charakterem wpisuje się w kategorię spokojniejszych miejscowości. W regionie warto odwiedzić Kraków, Oświęcim, Energylandię.

Zdjęcia

  • Wieliczka
  • Wieliczka
  • Wieliczka
  • Wieliczka
  • Wieliczka
  • Wieliczka
  • Wieliczka
  • Wieliczka
  • Wieliczka
  • Wieliczka
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Wieliczka to miejsce, które jest oblężone przez turystów przez cały rok. Zdecydowanie największą atrakcją jest Kopalnia Soli, która znajduje się pod ziemią, więc brzydka pogoda nie stoi na przeszkodzie w zwiedzaniu.

Wieliczka jest miastem, którego powierzchnia ponad 13 km2, a mimo to znalazło się całkiem sporo miejsc, które warto zobaczyć. Do najważniejszych należy oczywiście Kopalnia Soli „Wieliczka”, którą co roku odwiedza ponad milion turystów rocznie, jednak miasto posiada jeszcze wiele innych atrakcji, które zasługują na podobną uwagę:

Kopalnia Soli

W Kopalni Soli “Wieliczka” jest mnóstwo komór i korytarzy, które powstały ponad 700 lat temu. Górnicy poszukiwali białego złota, czyli soli. Kopalnię można zwiedzać z przewodnikiem, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Łatwo jest się zgubić w licznych korytarzach. W niektórych komnatach znajdują się wystawy tematyczne, dzięki którym możemy się dowiedzieć więcej o pracy górników, transporcie ton soli, czy walce z wybuchowym metanem. Prawie na końcu trasy trafiamy do Kaplicy św. Kingi. Jest to najładniejsza komora. Nic dziwnego, że regularnie odbywają się tutaj śluby. Liczne zdobienia i rzeźby z soli powstawały przez ostatnich 70 lat. Twórcami byli górnicy – amatorzy. Wybrać możemy klasyczną Trasę Turystyczną lub Trasę Górniczą. Ta druga dedykowana jest osobom, szukających mocnych wrażeń. W trakcie zwiedzania mamy okazję kruszyć solne bloki, mierzyć stężenia metanu i napełniać wagoniki.

Zamek Żupny – Muzeum Żup Krakowskich

Znajduje się w północno-zachodniej części miasta i od XIII wieku do 1945 roku był siedzibą Zarządu Krakowskich Żup, na które składają się kopalnie oraz warzelnie soli w Wieliczce i Bochni. Obecnie mieści się tam Muzeum Żup Krakowskich, które skupia się przede wszystkim na historii terenów miasta od epoki kamienia i osadnictwa w średniowieczu. Poza tym instytucja zgromadziła unikalną kolekcję solniczek. Warto również wspomnieć, że obiekt w 2013 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tężnia Solankowa

Wyjątkowy obiekt, który znajduje się w Parku św. Kingi. W tym miejscu można ukoić nerwy, podnieść odporność, a także oczyścić drogi oddechowe. W środku tężni znajdują się miejsca do spacerowania, chodniki wewnątrz i na murach obiektu, ławki oraz taras widokowy. Dzięki temu wizytę w tym miejscu można odbyć na wiele sposobów.

Pałac Konopków

Rezydencja wybudowana przez braci Konopków w latach 80. XVIII wieku. Budynek utrzymany jest w stylu barokowym i pierwotnie był jedynie piętrową posiadłością z tarasem, dziedzińcem oraz zabudowaniami gospodarczymi. W latach 50. XX wieku mieściła się tam biblioteka miejska. Natomiast obecnie znajduje się tam oddział Instytucji Pamięci Narodowej.

Kościół św. Klemensa

Jest to kościół parafialny pod wezwaniem św. Klemensa, który był czwartym papieżem. Budynek powstał ok. XII wieku, a jego pierwotna konstrukcja była prawdopodobnie z drewna. Kościół posiada skarbiec oraz biblioteki, w których zgromadzono wiele zabytków, w tym XV-wieczną monstrancję oraz gotyckie rzeźby.

Rynek Górny

Pochodzi z czasów panowania Kazimierza Wielkiego i powstał pod koniec XIII wieku. Rynek opiera się na planie kwadratu, z którego odchodzi osiem ulic. Na jego obszarze znajduje się m.in. Pałac Przychockich oraz zabytkowe kamienice.

Park Adama Mickiewicza

Wyjątkowy teren powstały według projektu Garszczyńskiego w 1835 roku. Mieści się przy wjeździe do miasta od strony Krakowa, a także sąsiaduje z budynkami Kopalni soli oraz Szybem św. Kingi. Ponadto wzdłuż parku przepływa rzeka Serafa, która jest prawym dopływem Wisły.

Zobacz także

Polska
Co zwiedzić w Polsce?
Polska
Najlepsze plaże w Polsce
Polska
Życie nocne w Polsce
Polska
Parki narodowe w Polsce
Polska
Aktywnie w Polsce
Polska
Poza szlakiem w Polsce
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon