Zakopane

4.03       Zobacz opinie (32)

Zakopane jest niezwykłym miasteczkiem położonym w województwie małopolskim. Znajduje się w bajkowych górach Tatrach i co roku przyciąga tłumy ludzi, którzy marzą o wyjątkowej podróży i kontakcie z naturą. Udając się do tego miasta, przygotuj się na niecodzienne doznania, na które wpływa nie tylko jego atmosfera, ale również baśniowy krajobraz pobudzający wyobraźnię.

Hala Gąsienicowa

Zakopane, Polska - © Zielonamapa

Dla kogo?

Góry przyjmują każdego, dlatego pobliskie miasteczka zapraszają wszystkich bez względu na wiek. Zakopane można uznać za szczególnie przyjazne ludziom w różnych kategoriach wiekowych. Wybrać możesz się w wysokie góry, ale i spacerować po dolinach. Na każdym kroku możesz znaleźć restauracje, które przykują uwagę lokalnymi specjałami. Ponadto na rodziny czekają rozmaite atrakcje pozwalające na aktywne spędzenie czasu. Natomiast przepiękne i spokojne szlaki skuszą niejednego seniora na orzeźwiające spacery. Jest tylko jeden warunek, który pozwoli poddać się całkowicie temu miejscu. Trzeba prawdziwie kochać góry.

Zdjęcia

  • Zakopane
  • Zakopane
  • Zakopane
  • Zakopane
  • Zakopane
  • Zakopane
  • Zakopane
  • Zakopane
  • Zakopane
  • Zakopane
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Nie od dziś wiadomo, że w górach pogoda bywa wyjątkowo zmienna. Dlatego nie można założyć idealnej pory na odwiedziny, bo w ciągu godziny wszystko się może zmienić. Można natomiast wybrać odpowiedni czas, który dostosuje się do oczekiwań względem wyjazdu. Jeśli ludziom zależy na spokojnym pobycie, to lepiej zrezygnować z podróży w czasie Majówki oraz jej podobnych okresów, ponieważ w tym okresie w Zakopanem gromadzi się naprawdę wielu turystów. W pozostałe dni każdy termin będzie odpowiedni, by zwiedzić ten wyjątkowy kawałek Polski. Coraz częściej Tatry są odwiedzane zimą. Z pewnością krajobraz jest niesamowity, ale na pewno jest to wycieczka dla bardziej doświadczonych turystów.

Zakopane jest uznawane za jedno z najatrakcyjniejszych miast w Polsce. Na tak wysoką ocenę składa się wiele czynników takich, jak otoczenie, atrakcje oraz życie nocne, które traktowane jest, jako zwieńczenie dnia pełnego wrażeń. Dlatego miejscowość ta zadbała o to, by każdy mógł doświadczyć wszystkich aspektów związanych z idealną podróżą.

La Scandale

Wyjątkowy lokal, który jednym miejscu skupia trzy różne formy spędzania czasu. Goście mogą wybrać spokojny wieczór w Aperitif Barze, upojną noc w Cocktail Roomie lub spełnić amerykański sen w Music Lofcie.

Va Va Voom

Niezwykle klimatyczny klub muzyczny, w którym o oprawę dźwiękową dbają gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny klubowej. Wystrój natomiast jest tajemniczy, na co ogromny wpływ ma subtelna gra świateł. Lokal poza świetną muzyką i atmosferą oferuje również szeroki wybór alkoholi, w tym autorskie drinki.

Dworzec Tatrzański

Pierwszy zakopiański dom kultury, który z dworcem nie ma nic wspólnego. W środku panuje przytulna atmosfera, która wręcz zachęca, by zostać w tej przestrzeni na dłużej i posłuchać przy tym świetnej muzyki.

Na końcu świata

Wyjątkowe miejsce na mapie Zakopanego, w którym można znaleźć kraftowe piwa oraz inne mocniejsze alkohole. Goście mogą dodatkowo pograć w różnego rodzaju gry, w tym te na legendarnych automatach Arcade.

Przyjeżdżając do Zakopanego, z pewnością należy zaopatrzyć się w wygodne obuwie. Dzięki niemu będzie można zwiedzać niesamowite szlaki, które są podstawowym punktem na mapie turystycznej tego regionu. Poza tym wokół miasta znajduje się wiele atrakcji, wśród których można znaleźć:

Tatrzański Park Narodowy

Jeden z najpopularniejszych parków narodowych w Polsce, który powstał w 1955 roku. Park obejmuje całe Tatry oraz części Pogórza Bukowińskiego i Rowu Podtatrzańskiego. Na jego terenie znajdują się przepiękne miejsca takie jak Morskie Oko czy Dolina Pięciu Stawów, które sprawiają, że co roku to miejsce odwiedza blisko 2,5 mln turystów.

Morskie Oko

Jedna z czołowych atrakcji w Tatrach. Jest to największe jezioro w tych górach, które położone jest w Dolinie Rybiego Potoku. Akwen ma pochodzenie polodowcowe i jego głębokość wynosi 50 m. Przy Morskim Oku znajduje się schronisko PTTK, w którym można odpocząć i zjeść przed wyjściem na kolejny szlak.

Dolina Pięciu Stawów

Wysokogórska, polodowcowa dolina o powierzchni 5,5 km2, mieszcząca się na terenie Parku Narodowego i stanowi wyjątkowy krajobraz, na który składają się jeziora o łącznej powierzchni ponad 60 ha. Największym jeziorem jest Wielki Staw, którego powierzchnia wynosi ponad 30 ha. W czasie wyprawy można się natknąć na rozmaitą florę, wśród której można znaleźć m.in. Tojad Kosmaty czy Ukwap Karpacki. Ponadto Dolina jest domem dla wielu zwierząt w tym rysi, jeleni, świstaków, a nawet niedźwiedzi.

Kasprowy Wierch

Jest to szczyt w Tatrach Zachodnich, którego wysokość wynosi blisko 2 tys. m. Jego nazwa pochodzi od położonej u jego podnóży Hali Kasprowej. Na górze znajduje się ośrodek narciarski, do którego prowadzą trzy linie kolejowe: „Kasprowy Wierch”, „Hala Gąsienicowa” oraz „Hala Goryczkowa”. Z Kasprowego Wierchu prowadzą dwie trasy narciarskie Goryczkowa i Gąsienicowa, które posiadają przedłużenia w postaci nartostrad.

Giewont

Jest masywem górskim, którego główny wierzchołek uznawany jest za najwyższy szczyt w Tatrach Zachodnich na terenie Polski. Jego wysokość wynosi 1894 m n.p.m., a na górę można dostać się trzema szlakami turystycznymi: niebieskim, czerwonym oraz żółtym.

Gubałówka

Wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim, którego wysokość wynosi ok 1120 m n.p.m. Na Gubałówkę można się dostać dzięki kolei linowo-terenowej z Zakopanego, która została wybudowana w 1938 roku. Na górze znajduje się ośrodek narciarski, w którym można odetchnąć i podziwiać wyjątkowo piękne widoki. Ponadto mieści się tam żelazny krzyż wystawiony przez dra Tytusa Chałubińskiego w 1873 roku oraz RTON Gubałówka, który jest nadajnikiem radiowo-telewizyjnym.

Krupówki

Najsławniejsza ulica Zakopanego. Znajduje się w centrum miasta i jest jego najlepszą wizytówką. Wzdłuż Krupówek znajduje się wiele sklepów, restauracji oraz atrakcji jak Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego.

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego

Jest jednym z najstarszych regionalnych muzeów w Polsce. Powstało w 1889 r. z inicjatywy Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego. W zbiorach można znaleźć wiele skał i minerałów, obiektów etnograficznych, a także dzieł sztuki w zakresie malarstwa, rzeźb i fotografii. Ponadto muzeum zbiera wyjątkową literaturę tatrzańską, na którą składa się blisko 30 tys. woluminów.

Muzeum Oscypka

Wyjątkowe muzeum, w którym można zobaczyć na własne oczy, jak powstaje jeden z najlepszych polskich serów. W trakcie wizyty można zaprojektować i wyrobić swój własny ser, ucząc się przy okazji, czym jest kosor czy ferula.

Każdy odwiedzający to małopolskie miasto jest przygotowany na całodniowe chodzenie po górach, co stanowi główną atrakcję. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że poza bajecznym wyprawami jest jeszcze kilka atrakcji, które mogą zaskoczyć.

Podwodny Świat

Jest to największe akwarium ryb słodkowodnych, w których znajdują się wszystkie rodzime gatunki ryb. Wśród nich można znaleźć pstrągi potokowe i źródlane oraz wiele innych niesamowitych ryb, dla których przygotowano warunki jak w ich środowisku naturalnym.

Myszogród

Wyjątkowa atrakcja, która zdobędzie serce nie tylko dzieci, ale również dorosłych gości. W Myszogrodzie można poznać świat cudownych gryzoni, które mieszkają w niesamowitych, baśniowych krainach.

Największa Papugarnia Egzotyczne Zakopane

Największa papugarnia w województwie, która z dala od Krupówek prezentuje wiele przepięknych gatunków tych wyjątkowych ptaków. Poza tym można poznać takie urocze zwierzątka jak wiewiórki Kanadyjskie czy susły Richardsona.

Góralski Ślizg

Wyjątkowa atrakcja zlokalizowana przy samych Krupówkach. Jest to ogromna zjeżdżalnia, której wysokość wynosi aż 14 m. Ponadto składa się z 8 torów o długości 50 m. Z Góralskiego Ślizgu mogą skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci, dzięki czemu jest to idealna rozrywka dla rodzin.

Dom Do Góry Nogami

Ciekawa atrakcja pozwalająca na zmianę postrzegania świata. Do domu wchodzi się przez dach i zwiedza się go, chodząc po suficie, co może nieźle zawrócić w głowie ze względu na zjawisko „odwróconej” grawitacji.

Zobacz także

Polska
Życie nocne w Polsce
Polska
Co zwiedzić w Polsce?
Polska
Parki narodowe w Polsce
Polska
Najlepsze plaże w Polsce
Polska
Aktywnie w Polsce
Polska
Poza szlakiem w Polsce
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon