Zamość

3.50       Zobacz opinie (14)

Zamość to urocze miasteczko położone w południowej części województwa lubelskiego. Z tym miastem wiąże się wiele ciekawych legend i opowieści, które wyjaśniają dzieje tego nietuzinkowego miejsca. Wśród nich możesz znaleźć Legendę stołu szwedzkiego opowiadającej o powstaniu najpopularniejszej obecnie formy poczęstunku lub opowieść o tym, dlaczego trębacz odgrywa hejnał jedynie w trzy strony świata. Dzięki temu miasto okrywa pewnego rodzaju magia, która sprawia, że turyści chętnie wracają.

Zamość, Polska - © Zielonamapa

Zamość mieści się na dawnej ziemi chełmskiej, która niegdyś miała status bliski województwa. Obecnie w mieście znajdziesz wiele terenów zielonych w postaci Parku Miejskiego, skwerów, a także lasu, którego powierzchnia wynosi ok 50 ha.

Dla kogo?

W mieście dominuje historia, dlatego, jeśli jesteś fanem architektury, malarstwa czy rzeźby zdecydowanie spędzisz w tym miejscu czas pozytywnie. Zamość zadbał również o nocne życie, a więc po całodniowym zwiedzaniu możesz zrelaksować przy lokalnym piwie lub lampce wina.

Zdjęcia

  • Zamość
  • Zamość
  • Zamość
  • Zamość
  • Zamość
  • Zamość
  • Zamość
  • Zamość
  • Zamość
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zamość jest miastem, które może pochwalić się bogatą historią oraz różnorodnością wyznaniową, stąd każdy odwiedzający może liczyć na sporą dawkę wiedzy przedstawionej na wiele sposobów. Dlatego w trakcie wycieczki warto zwrócić uwagę na:

Stare Miasto

Jest jedną ze starszych części miasta, której początek sięga XVI wieku i została wybudowana według projektu włoskiego architekta Bernarda Morando. Na terenie Starego Miasta znajduje się wiele ważnych dla Zamościa obiektów jak Ratusz, Pałac Zamoyskich, czy Rynek Wielki.

 

Rynek Wielki

Centralne miejsce na Starym Mieście, którego wymiary wynoszą 100 x 100 m. Z każdej pierzei placu znajduje się szereg barwnych, zabytkowych kamienic, z których prawie każda ma własną nazwę, zazwyczaj związaną z dawnym właścicielem.

Muzeum Zamojskie

Mieści się w północnej pierzei Rynku Wielkiego od 1926 r. i jest to najstarsze działające muzeum w Zamościu. Zebrana kolekcja skupia się przede wszystkim na historii regionu, w której można znaleźć eksponaty nawet z epoki kamienia. Ponadto muzeum przedstawia wiele obiektów militarnych, które można również zobaczyć w innych oddziałach instytucji.

Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera

Jest jedynym tego typu obiektem w województwie lubelskim. Jego powierzchnia zajmuje ponad 13 ha, na której mieszka ponad 300 gatunków zwierząt. Poza główną atrakcją, na terenie ogrodu można znaleźć park linowy oraz schronisko dla bezdomnych zwierząt.

Park Miejski

Położony jest w centralnej części miasta od 1926 roku. Jego powierzchnia wynosi 11 ha i wraz z Plantami stanowi główne miejskie tereny zielone. W obszarze parku znajduje się ogromny staw, plac zabaw oraz plenerowa siłownia. Ponadto w okresie letnim można skorzystać z takich atrakcji jak pływanie kajakami, natomiast zimą udostępniony jest kawałek stawu zaaranżowany na lodowisko.

Synagoga

Jest to najlepiej zachowana synagoga w Polsce z okresu renesansu. Powstała w latach 1610-1620 z inicjatywy Żydów Sefardyjskich. Synagogę jako miejsce zgromadzeń zlikwidowano w czasach II Wojny Światowej, na szczęście sam budynek przetrwał, dzięki czemu obecnie można się cieszyć wspaniałą architekturą budynku oraz regularnymi wystawami artystycznymi odbywającymi się na jego terenie.

Pałac Zamoyskich

Znajduje się na Starym Mieście przy ul. Akademickiej 1. Jest to dawna rezydencja założyciela miasta Jana Zamoyskiego, która na przestrzeni wieków przechodziła wiele renowacji. Wskutek takich działań budynek zahacza o wiele stylów architektonicznych takich jak renesans i barok.

Apteka Rektorska

Najstarsza z działających do dziś aptek w Polsce. Jej założycielem był student Akademii Zamojskiej Szymon Piechowicz, który w 1609 roku wykupił działkę od murarza Krzysztofa Lechtha. Apteka na przestrzeni lat była wielokrotnie zagrożona zamknięciem, jednak dzięki staraniom ówczesnych właścicieli oraz kierowników można w dalszym ciągu podziwiać jej mury.

Nadszaniec

Wybudowany został w latach 1825-1830 jako wzmocnienie dla bastionu VII. Budowla posiada dwie kondygnacje, w których mieściły się strzelnice. Ponadto zwiedzając budynek, można podziwiać rozmaite rzygacze, arkady oraz inne elementy, które nadają szczególnego charakteru Nadszańcowi.

Zamość Nadszaniec

Życie nocne

Po całodniowym zwiedzaniu miasta przychodzi moment, w którym jedni marzą jedynie o wygodnym łóżku, a drudzy chcą poznać jego nocną odsłonę. Dlatego warto wcześniej przygotować sobie mapę miejsc, które warto zobaczyć:

Retro

Klub muzyczny utrzymany w duchu lat 60. XX wieku, w którym można zaszaleć w rytmie niezapomnianych przebojów poprzednich dekad. W lokalu dominuje muzyka lat 60. – 90., ale nie oznacza to, że nie odnajdzie się w nim fan muzyki współczesnej. Retro skupia się przede wszystkim na dobrej zabawie, która nie posiada limitów wiekowych.

Broadway Club & Restaurant

Niepozorny z zewnątrz budynek, który oferuje wspaniałą zabawę w stylu casual. Lokal posiada dwa poziomy, w których można potańczyć lub zjeść. Na każdej sali mieści się bar, który serwuje kolorowe i orzeźwiające drinki, natomiast o oprawę muzyczną dbają najlepsi DJ-e oraz rozmaite zespoły muzyczne.

Pub Seta i Galareta

Lokal rodem z PRL-u, który skutecznie przenosi w czasie. Pub oferuje typowe dla tamtego okresu przekąski oraz napoje, których cena jest wyjątkowo atrakcyjna oraz adekwatna do jakości.

Klub bilardowy Metro

Idealne miejsce dla fanów gry w bilard. W lokalu znajduje się pięć profesjonalnych stołów z pełnym osprzętem do gry. Poza tym można skorzystać ze stołu do kart, tarczy do gry DART oraz planszy do indyjskiej gry Carrom. Dodatkowo klub oferuje drink-bar, lekcje dla początkujących oraz turnieje dla tych bardziej zaawansowanych graczy.

Zamość może nie jest dużym miastem, ale wartym odwiedzenia. Wśród popularnych atrakcji znajdują się także te mniej znane i niezadeptane.

Laser Factory

Idealna alternatywa dla ludzi, których historia nie pociąga, ale są fanami filmów akcji. Laser Factory dostarcza adrenaliny i niesamowitej zabawy w sposób bezbolesny i bezpieczny. Jest to odpowiedź dla tradycyjnego paintballu, który nie pobudza tak wyobraźni, jak ma to miejsce przy laserowej jego wersji. Poza tym centrum rozrywki oferuje również bilard, cymbergaja i wiele, wiele innych możliwości rekreacji.

Zobacz także

Polska
Co zwiedzić w Polsce?
Polska
Najlepsze plaże w Polsce
Polska
Życie nocne w Polsce
Polska
Parki narodowe w Polsce
Polska
Aktywnie w Polsce
Polska
Poza szlakiem w Polsce
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon