Azory

4.22       Zobacz opinie (9)

Azory to należący do Portugalii archipelag, składający się z dziewięciu wysp: Sao Miguel, Pico, Terceira, Sao Jorge, Faial, Flores, Santa Maria, Graciosa i Corvo. W ich przypadku, pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy, jest ich wulkaniczne pochodzenie. Drugą natomiast, jest niesamowita roślinność, jaka je porasta oraz spora ilość pól uprawnych. Z tego też powodu Azory zwane są zielonymi wyspami. Jeśli dodać do tego wysokie klify, niedużą gęstość zaludnienia oraz rozległe przestrzenie, wtedy otrzymasz przepis na idealną odskocznię od dużo bardziej popularnych, turystycznych miejsc.

Azory

Azory, Portugalia - © Zielonamapa

Azory przyciągają stosunkowo wąską grupę turystów, którym zależy na bliskości natury, pieszych wędrówkach i podziwianiu krajobrazów. Na archipelagu nie ma wielkich kurortów czy dużej ilości plaż. Azory cechuje też dużo łagodniejszy klimat, co może być ważną informacją, jeśli nie przepadasz za upalnymi miejscami.

Dla kogo

Kochasz naturę i aktywną turystykę? W takim razie Azory będą dla Ciebie wymarzonym kierunkiem podróży. Wyspy oferują cudowne, sielankowe krajobrazy, pełne zieleni, niewysokich wzgórz, imponujących klifów, niewielkich jezior czy uprawnych pól. Bez względu na to, którą z nich wybierzesz, na pewno zachwyci się swym pięknem.

Zdjęcia

 • Azory
 • Azory
 • Azory
 • Azory
 • Azory
 • Azory
 • Azory
 • Azory
 • Azory
 • Azory
 • Azory
 • Azory
 • Azory
 • Azory
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Generalnie Azory są dość wietrznym zakątkiem Europy. Dodatkowo, często tu pada. Na szczęście, zwykle tylko przelotnie. Jednocześnie, temperatury zimą osiągają średnio 14°C, zaś latem 23°C. Na najlepszą, czyt. najbardziej słoneczną pogodę możesz liczyć między czerwcem a sierpniem. Natomiast, jeśli chciałbyś zobaczyć wieloryby – jeden z symboli Azorów, wtedy zaplanuj pobyt w okresie wiosennym, na przełomie kwietnia i maja. Gdy natomiast chcesz mieć archipelag praktycznie tylko dla siebie, to rozważ podróż w zimie. Od października do marca na Azorach jest chłodniej (ale nie zimno), może nieco więcej padać i być pochmurno. Ale za to będzie pusto.

Azory
Azory, Portugalia - © Zielonamapa

Jak dotrzeć na Azory?

Na Azory najłatwiej dostaniesz się samolotem. Czeka Cię przynajmniej jedna przesiadka (najpewniej w Lizbonie). Główne lotnisko Azorów znajduje się na wyspie Sao Miguel. Jednak nie jest jedynym w obrębie całego archipelagu. Na Azorach znajduje się w sumie dziesięć lotnisk, z czego trzy są międzynarodowe. Chcąc się poruszać pomiędzy wyspami możesz zatem korzystać z połączeń lotniczych. Drugą opcją poruszania się po archipelagu są promy. Jednak weź pod uwagę, że wyspy Azorów dzielą się na trzy grupy: zachodnią, centralną i wschodnią. Promy będą idealnym rozwiązaniem, jeśli postanowisz podróżować w obrębie jednej grupy wysp. Oczywiście utrzymywane są połączenia między grupami. Ale podróż będzie zajmowała sporo czasu i w tym przypadku lepiej zdecydować się na samolot.

Jeśli masz taką możliwość, by na Azorach spędzić nieco więcej czasu, wtedy zdecyduj się na wizytę na kilku wyspach. Dzięki temu będziesz mógł w pełni docenić potencjał tkwiący w tym archipelagu.

Sao Miguel

Największą wyspą Azorów, zamieszkiwaną przez prawie połowę ludności całego archipelagu, jest Sao Miguel. Jej stolicą jest miasto Ponta Delgada, które położone jest malowniczo pośród wulkanicznych wzgórz. Do największych atrakcji wyspy należą znajdujące się przy miejscowości Sete Cidades dwa, urocze jeziora. Najpiękniejszy widok na nie rozciąga się z punktu widokowego Vista do Rei. W okolicy znajdziesz też kilka szlaków pieszych. Zajrzyj również do miejscowości Furnas, która słynie z gorących, siarkowych źródeł. Na uwagę zasługuje Pomnik Przyrody Caldeira Velha, gdzie także znajdziesz termalne wody, będziesz mógł wykąpać się pod wodospadem oraz zachwycić się niesamowitą roślinnością. Jednym z popularniejszych kurortów jest Riberia Grande. Oprócz pięknych, szerokich piaszczystych plaż, znajdziesz tu też kilka zabytków czy plantację herbaty.

Azory
San Miguel, Azory, Portugalia - © Zielonamapa

Santa Maria

Jeśli szukasz najbardziej słonecznego punktu Azorów, to jest nim wyspa Santa Maria. Dodatkowo, występuje tam najmniej opadów. Między innymi dlatego bywa określana mianem Algarve Azorów. Ze względu na dużo bardziej suchy klimat, jej roślinność przybiera nieco bardziej żółty odcień. Stąd innym określeniem Santa Maria jest “żółta wyspa”. Koniecznie odwiedź plażę Formosa. Uznawana jest za najpiękniejszą nie tylko na tej wyspie, ale i na całych Azorach.

Pico

Pico - druga, największa wyspa archipelagu, położona w jego centralnej części, zawdzięcza swą nazwę strzelistemu szczytowi - Montanha do Pico. To dawny wulkan, który wznosi się na wysokość 2351 m n.p.m.. To czyni go najwyższym szczytem całej Portugalii, jak i Azorów. Trekking na niego będzie niezapomnianym doświadczeniem. Pico nazywane jest szarą wyspą. Głównie dlatego, że w krajobrazie dominują tereny pokryte magmą oraz liczne skały. Żyzne gleby sprzyjają uprawom winorośli, z której produkowane jest białe wino.

Azory
Pico, Azory, Portugalia - © Zielonamapa

Terceira

Również w centralnej części Azorów leży Terceira. Wyspa zwana jest “fioletową”, ze względu na spore skupiska wrzosowisk. To właśnie tu znajduje się także największy kompleks leśny Azorów, a dokładniej niesamowity las wawrzynowy. W zachodniej części Terceiry ciągną się niesamowite klify. Koniecznie odwiedź punkt widokowy Serra do Cume, by spojrzeć z góry na malownicze pola. Natomiast stolica wyspy - Angra do Heroísmo wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachwyca niezwykłą architekturą kościołów, katedr i pałaców.

Graciosa

Graciosa leży na zachód od Terceiry. Bywa nazywana białą wyspą. Głównie dlatego, że w jej stolicy, czyli Santa Cruz, większość domów ma bielone ściany. UNESCO zaklasyfikowało ją jako rezerwat biosfery. Największą atrakcją wyspy jest kaldera Furna Do Enxofre. W jej wnętrzu znajdziesz m.in. jaskinię siarkową, do której prowadzą schody mające 183 stopnie, zbudowane na początku XX wieku.

Sao Jorge

Sao Jorge wyróżnia się swym mocno wydłużonym kształtem. Ma 54 km długości i tylko 7 km szerokości (lub według innych danych 53 km i 8 km). Zwana jest brązową wyspą, przez wzgląd na kolorystykę skał i pól. Przez jej środkową część biegnie pasmo górskie, zaś linia brzegowa jest mocno poszarpana. W krajobrazie wyspy dominują także fajãs. Pod nazwą tą kryją się równiny utworzone przez spływającą lawę lub powstałe w wyniku osuwisk. Na Sao Jorge znajdziesz ich aż 40! Najpopularniejszym miasteczkiem jest Velas, z którego będziesz mógł podziwiać przepiękny widok na wyspę Pico i wznoszący się tam najwyższy szczyt Portugalii.

Faial

Faial, również położone w centralnej części Azorów, zwane jest błękitną wyspą. To określenie zawdzięcza dużej ilości hortensji porastających jej teren. Najważniejszym elementem Faial jest kaldera mająca 300 m głębokości. Na jej dnie znajduje się niewielkie jeziorko. Innym, charakterystycznym punktem wyspy jest wulkan Capelinhos, leżący na jej zachodnim krańcu. Surowy krajobraz, pokryty jest tu grubą warstwą wulkanicznego tufu. Najważniejszym ośrodkiem Faial jest miasto Horta. To popularne miejsce wśród żeglarzy, którzy od wieków często się tu zatrzymują. W efekcie Horta oferuje niepowtarzalną, gwarną atmosferę, a także sporo zabytków.

Azory
Poço Ribeira do Ferreiro, Azory, Portugalia - © Zielonamapa

Flores

Flores, czyli wyspa kwiatów lub różowa wyspa, leży we wschodniej części archipelagu. Niewątpliwie wyróżnia ją niesamowita roślinność. Lecz wbrew pozorom, nie jest ona pełna kwiatów, jak mogłaby wskazywać jej nazwa. Jedną z większych atrakcji wyspy jest Rocha dos Bordões. To niesamowita formacja skalna, na którą składają się pionowe, bazaltowe kolumny. Sporo geologicznych ciekawostek kryje też wzgórze Morro dos Frades. Na Flores znajdziesz też jeden z najpiękniejszych fragmentów wybrzeża na całych Azorach. Chodzi o odcinek brzegu ciągnący się od Fajãzinha do Fajã Grande. Zobaczysz tam 20 wodospadów, z których najwyższy ma 300 m wysokości!

Azory
Flores, Azory, Portugalia - © Zielonamapa

Corvo

Najmniejszą wyspą archipelagu jest Corvo - bliski sąsiad Flores. Zamieszkuje go raptem 300 mieszkańców. Jedyną miejscowością wyspy jest Vila do Corvo. Turyści zaglądają tu z dwóch powodów. Przede wszystkim dlatego, że panuje tam spokojna atmosfera i naprawdę jest odludnie. Po drugie, największą atrakcją wyspy jest leżące w kraterze jezioro. Jeśli dobrze się przyjrzysz, to dostrzeżesz, że znajdujące się tam małe wysepki układają się w kształt archipelagu Azorów.

Azory
Corvo, Azory, Portugalia - © Zielonamapa

Azory to niekwestionowana mekka wszystkich fanów aktywnej turystyki. Wyspy oferują pokaźną ilość tras pieszych. Dzięki nim dotrzesz do wielu niesamowitych punktów widokowych, z których spojrzysz na kaldery jak z lotu ptaka, a także będziesz mógł podziwiać panoramę sporej części archipelagu.

Trekking

Wybierając się na Azory nie zapomnij zabrać plecaka i wygodnych butów. Bowiem większość wysp najlepiej eksplorować na piechotę. Na każdej z nich znajdziesz sieć wyznaczonych szlaków, które pozwolą Ci dotrzeć do wyjątkowo malowniczych i widokowych miejsc. Na szczególną uwagę zasługują szlaki określane mianem “grand”. Oznaczone są kolorem biało-czerwony. Są one najdłuższe, poprowadzone albo wokół danej wyspy, albo wzdłuż jej głównej osi.

Azory
Azory, Portugalia - © Zielonamapa

Jazda na rowerze

Ciekawą, choć momentami dość wymagającą formą eksplorowania wysp, może być jazda na rowerze. Na Azorach znajdziesz zarówno trasy typu enduro, jak i cross country. Większość osób decyduje się jednak na jazdę po asfaltowych szosach, na których ruch jest raczej znikomy. Dzięki nim bez trudu objedziesz większość wysp dookoła.

Obserwowanie wielorybów

Jedną z ważniejszych atrakcji Azorów jest możliwość obserwowania wielorybów. Archipelag ten stanowi swoistą oazę dla tych zwierząt. Najlepszym okresem do ich obserwowania jest wiosna, między kwietniem a majem. Aczkolwiek ze względu na to, że w oceanie występuje mnóstwo gatunków wodnych stworzeń (m.in. delfiny), to również w szczycie letniego sezonu będziesz mógł wybrać się w rejs, by je obserwować.

Zobacz także

Portugalia
Co zwiedzić w Portugalii?
Portugalia
Plaże w Portugalii
Portugalia
Życie nocne w Portugalii
Portugalia
Cuda natury w Portugalii
Portugalia
Aktywnie w Portugalii
Portugalia
Poza szlakiem w Portugalii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon