Coimbra

3.43       Zobacz opinie (7)

Znasz muzykę fado? Lubisz dobrze zjeść? W takim razie koniecznie musisz odwiedzić Coimbrę. To trzecie co do wielkości miasto Portugalii jest malowniczo położone nad rzeką Mondego. Znajdziesz tam pokaźną ilość zabytków z kościołem św. Krzyża czy starą katedrą na czele.

Coimbra

Coimbra, Portugalia - © Zielonamapa

Przede wszystkim jednak, Coimbra jest ważnym ośrodkiem uniwersyteckim. To właśnie w niej znajduje się najstarsza, portugalska uczelnia, czyli Universidade de Coimbra. Jego zabudowania, z których spora część pochodzi z XVI wieku, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pobyt w Coimbrze będzie też doskonałą okazją do zgłębienia kultury Portugalii, a także zapoznania się z doskonałą, lokalną kuchnią. Natomiast ze względu na to, że jest to studenckie miasto, wieczorami możesz liczyć na naprawdę dobrą zabawę.

Dla kogo?

Coimbra jest dość uniwersalnym celem wycieczki. Spodoba Ci się tu przede wszystkim wtedy, gdy lubisz zwiedzać oraz poznawać historię i kulturę odwiedzanych miejsc. Jeśli niekoniecznie chcesz spędzać długie godziny na eksplorowaniu zabytków, możesz relaksować się w jednej z kawiarni czy restauracji rozmieszczonych w klimatycznych uliczkach. Wieczorem czeka na Ciebie sporo niezłych barów i pubów, a także miejsc, w których posłuchasz nastrojowego fado.

Zdjęcia

 • Coimbra
 • Jardim Botânico da Universidade
 • Coimbra
 • Coimbra
 • Coimbra
 • Coimbra
 • Coimbra
 • Coimbra
 • Coimbra
 • Coimbra
 • Coimbra
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli chcesz w pełni poczuć atmosferę Coimbry, odwiedź ją w trakcie trwania roku akademickiego. Wtedy spotkasz tam więcej mieszkańców i studentów, a mniej turystów. Latem natomiast, Coimbrę przejmują turyści, którzy w sezonie wakacyjnym dość licznie ją odwiedzają.

Coimbra
Coimbra, Portugalia - © Zielonamapa

Będąc w Coimbrze musisz poświęcić czas na spacer po jej malowniczych, zabytkowych zaułkach. Oczywiście największą atrakcją miasta są zabudowania należące do uniwersytetu, z których spora część powstała w XVI wieku!

Uniwersytet w Coimbrze

Coimbra
Universidade de Coimbra, Coimbra, Portugalia - © Zielonamapa

Uniwersytet w Coimbrze (Universidade de Coimbra) jest najstarszą uczelnią w całej Portugalii. Założony został w XIII wieku, ale przez dwa stulecia był przenoszony pomiędzy Coimbrą a Lizboną. Ostatecznie, w XVI wieku został na stałe umiejscowiony w tej pierwszej. Wśród najważniejszych zabytków kompleksu znajduje się barokowa Biblioteka Joanina, w której zgromadzono 53 tysiące książek z okresu od XVI do XVIII wieku! Innym, ważnym obiektem jest Pałac Królewski, który od pięciu wieków należy do uniwersytetu.

Ogród botaniczny

Jardim Botânico da Universidade
Jardim Botânico da Universidade, Coimbra, Portugalia - © Zielonamapa

Do uniwersytetu należy także prześliczny ogród botaniczny (Jardim Botânico da Universidade de Coimbra; Calçada Martim de Freitas). Spacer po jego terenie pozwoli na moment przenieść się w różne zakątki świata i przyjrzeć bardziej lub mniej egzotycznej roślinności. Ta zielona oaza w centrum miasta daje też wytchnienie od letnich upałów. Warto też dodać, że ogród istnieje w tym miejscu od końca XVIII wieku. 

Kościół św. Krzyża

W ścisłym centrum miasta, na uwagę zasługuje także kościół św. Krzyża (Igreja de Santa Cruz; Praça 8 de Maio). Jest to bardzo ważny zabytek, głównie dlatego, że w jego wnętrzach pochowanych jest dwóch, pierwszych królów Portugalii, czyli Alfons I Zdobywca oraz Sancho I. W środku warto też zwrócić uwagę na niesamowite organy oraz charakterystyczne płytki azulejos, zdobiące ściany.

Stara Katedra

Coimbra
Sé Velha de Coimbra, Coimbra, Portugalia - © Zielonamapa

Stara Katedra (Sé Velha de Coimbra; Largo da Sé Velha) powstała w XII wieku. Utrzymana jest w stylu romańskim i stanowi jeden z lepiej zachowanych tego typu budynków w całym kraju. Patrząc na nią z zewnątrz można ją pomylić z fortecą. Nie przypomina bowiem typowych kościołów. Jej wnętrze jest mocno ascetyczne. Oprócz głównego ołtarza, będziesz mógł tam zobaczyć kilka grobowców.

Nowa Katedra

Nowa Katedra (Sé Nova de Coimbra, R. da Couraça Apóstolos 110) znajduje się tuż obok zabytkowych zabudowań uniwersytetu. Od XVIII stanowi główną siedzibę biskupa. Fasada budowli w dolnej części jest mniej zdobiona, w górnej natomiast znaleźć można barokowe elementy dekoracyjne. We wnętrzu zobaczysz nawę główną z ciekawym ołtarzem oraz kilka bocznych kaplic.

Portugal dos Pequenitos

Portugal dos Pequenitos (Largo Rossio de Santa Clara) to obowiązkowy punkt zwiedzania Coimbry dla wszystkich rodzin z dziećmi. Aczkolwiek dorośli też będą się tam świetnie bawić. Pod nazwą tą kryje się niezwykły park miniatur. Obejrzysz tam liczne budowle (oczywiście w miniaturze), które znajdują się w Portugalii, jak i w jej dawnych koloniach. Spokojnie można tam spędzić pół dnia i nie nudzić się ani przez chwilę.

Jak na studenckie miasto przystało, Coimbra oferuje mnóstwo miejsc na wieczorny wypad ze znajomymi. Znajdziesz tu zarówno tętniące życiem kluby, jak i spokojniejsze bary z relaksującą atmosferą i muzyką fado w tle. Bez względu na to, w jaki sposób lubisz spędzać czas, Coimbra zapewni Ci odpowiednie rozrywki.

Fado ao Centro

Będąc w Coimbrze warto choć raz wsłuchać się w dźwięki fado. Jednym z lepszych miejsc oferujących taką możliwość jest Fado ao Centro (R. Quebra Costas 7). Występują tam najlepsi, lokalni artyści, którzy doceniani są również w całej Portugalii, jak i poza jej granicami. Fado, jako gatunek muzyczny, jest bardzo liryczny i melancholijny. Jego walory zostały docenione na świecie, stąd wpisane zostało na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

A Capella

A Capella (Pátio Vitória 53) to połączenie baru i kawiarni. Ciekawostką jest to, że mieści się w budynku dawnej kaplicy z XIV wieku. Tu również odbywają się koncerty fado. Muzyka ta brzmi niesamowicie w klimatycznych, zabytkowych wnętrzach.

Bigorna Bar

Bigorna Bar (Rua Borges Carneiro 9) będzie doskonałą propozycją, jeśli szukasz miejsca z dużym wyborem tanich drinków. Pub ten często okupowany jest przez studentów, właśnie przez wzgląd na konkurencyjne ceny. Do tego możesz tam liczyć na sporą dawkę dobrej muzyki.

Piano Negro

Jeśli szukasz w Coimbrze przyjemnego miejsca na spotkanie ze znajomymi, na dodatek przy kuflu wybornego, rzemieślniczego piwa, wtedy świetnym wyborem będzie Piano Negro (Rua Borges Carneiro 21). Rewelacyjny klimat, przystępne ceny i przemiła obsługa.

Bar Jardin

Bar Jardin, zwany też po prostu Garden Barem (Rua Sá de Miranda 70), to jedno z ładniejszych miejsc na im imprezowej mapie Coimbry. Znajduje się kawałek od ścisłego centrum, ale warto się do niego wybrać. Niesamowity wystrój wnętrz, doskonały wybór alkoholi oraz innych napoi i rewelacyjna atmosfera. To wszystko sprawia, że z Bar Jardin po prostu nie będziesz chciał wyjść.

Zobacz także

Portugalia
Co zwiedzić w Portugalii?
Portugalia
Plaże w Portugalii
Portugalia
Życie nocne w Portugalii
Portugalia
Cuda natury w Portugalii
Portugalia
Aktywnie w Portugalii
Portugalia
Poza szlakiem w Portugalii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon