Evora

ŚREDNIO

Evora jest niewielkim miastem położonym ok. 130 km na wschód od Lizbony. Znana jest przede wszystkim ze swojego historycznego centrum, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W uroczej plątaninie wąskich uliczek znajduje się wiele ciekawych zabytków. Między innymi Katedra św. Marii wybudowana na przełomie XII i XIII wieku, czy kościół św. Franciszka z 1510 roku. Do kościoła przylega krypta Capela Dos Ossos, w której ściany wmurowano czaszki oraz ludzkie kości pochodzące od ponad pięciu tysięcy zmarłych.

Evora

Evora, Portugalia – © Shutterstock

Ciekawostką są również położone w samym centrum miasta ruiny rzymskiej świątyni. Jest to najlepiej zachowana tego typu budowla w całej Portugalii. Jej powstanie szacuje się na II wiek naszej ery. Centrum starówki stanowi plac Praca do Giraldo, na którym znajduje się zabytkowa XIV wieczna fontanna. Otacza ją mnóstwo ciekawych kamienic, oraz przyjemnych kawiarni i restauracji. Historyczne część miasta wciąż okalają fragmenty dawnych murów obronnych. Warty zobaczenia jest też również akwedukt, który ma długość ponad 8 km i malowniczo przecina miasto. Niedaleko od miasta znajdują się również niesamowite stanowiska megalityczne, które są jednymi z większych w Europie. W największym z nich zobaczysz 95 ogromnych głazów ustawionych w kręgu. Stąd zwany jest “portugalskim Stonehenge”.

Dla kogo?

Evora będzie ciekawym miastem dla osób, które chcą poznać historię oraz lubią dużo zwiedzać. Najlepiej zachowana starożytna świątynia, oraz wiele ciekawych zabytków, z pewnością zaciekawią znawców dawnej architektury.