Guimaraes

SPOKO

Niewielkie miasto Guimaraes położone jest na północ od Porto. Bywa określane mianem kolebki Portugalii. Było bowiem pierwszą stolicą kraju, a także to właśnie tutaj urodził się pierwszy król Portugalii – Alfons I. Pomimo utraty statusu miasta stołecznego już w 1143 roku, Guimaraes nadal się rozwijało, a do obecnych czasów zachowało się tu wiele średniowiecznych budynków. Jedną z większych atrakcji jest zamek pochodzący z X wieku. Tuż obok niego znajduje się ciekawy pałac książąt Bragancy, w którym dziś mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej.

Guimares

Guimares, Portugalia – © Shutterstock

W historycznym centrum miasta zobaczysz mnóstwo ciekawych zabytków, takich jak kościół Miłosierdzia, czy kościół Matki Boskiej Pojednania. Spacerując, nie możesz pominąć najważniejszej fasady w mieście, na której widnieje napis “Aquiu Nasceu Portugal” czyli “Tu narodziła się Portugalia”. Historyczne śródmieście składa się z wielu połączonych ze sobą placów, które otaczają zabytkowe budynki. Bardzo dobrze zachowane przykłady architektury średniowiecznej zostały szerzej docenione na świecie, poprzez wpisanie całego centrum na Listę  Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na obrzeżach Guimaraes znajduje się natomiast wzgórze Penha, na którym mieści się sanktuarium. Turyści spragnieni przepięknych widoków, mogą łatwo dostać się tam za pomocą kolei gondolowej.

Dla kogo?

Guimaraes jest punktem obowiązkowym dla osób, które interesują się historią Portugalii. Miasto to było świadkiem wielu ważnych wydarzeń w tym kraju. Dzięki licznym zabytkowym budowlom, spodoba się Ci się, jeśli jesteś fanem średniowiecznej architektury. Może być też idealnym celem jednodniowej wycieczki, gdy będziesz spędzać urlop w okolicy Porto.