Lagoa

3.75       Zobacz opinie (8)

Pod nazwą Lagoa kryje się miasto oraz gmina, które położone są w obrębie Algarve. Na pewno nie zaskoczy Cię informacja, że okolica ta słynie z wyjątkowo pięknych plaż. Pamiętaj tylko, że samo miasto nie leży bezpośrednio nad oceanem. Natomiast dysponując własnym autem, bez trudu będziesz mógł eksplorować jego bliskie sąsiedztwo. I tu, ważna informacja! Okolice Lagoa znane są z urozmaiconej linii brzegowej.

Lagoa
Lagoa, Portugalia - © Zielonamapa

Znajdziesz tam klify i ciekawe formacje skalne. Najbardziej znaną atrakcją Lagoa jest grota Algar de Benagil, uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Niewątpliwym atutem tego zakątka Algarve jest też to, że nawet w szczycie letniego sezonu bez trudu znajdziesz zaciszny i niezatłoczony fragment wybrzeża. 

Dla kogo?

Lagoa na pewno Cię zachwyci, jeśli szukasz różnorodnych krajobrazów i pięknych plaż. Pobyt tam będzie nie lada gratką dla osób lubiących być blisko przyrody, ceniących nieco bardziej spokojną atmosferę. Oczywiście przy największych atrakcjach, takich jest Algar de Benagil kameralnie na pewno nie będzie. Ale na przeważającej część wybrzeża w okolicach Lagoa naprawdę można odpocząć od tłumów.

Pozostałe plaże Algarve

Region Algarve, to popularny kierunek wakacyjny w południowej Portugalii. Zaliczają się do niego: Lagos, Lagoa, Portimao, Albufeira, Ria Formosa, Sagres, Aljezur.

Zdjęcia

  • Lagoa
  • Lagoa
  • Lagoa
  • Lagoa
  • Lagoa
  • Lagoa
  • Lagoa
  • Lagoa
  • Lagoa
  • Lagoa
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Żeby w pełni docenić potencjał tkwiący w całej gminie Lagoa, wybierz się tam latem. Piękna i raczej w 100% gwarantowana pogoda. Wysokie temperatury i wakacyjny luz. Tego większość z nas oczekuje od idealnego urlopu.

Lagoa znana jest z wyjątkowo urodziwych plaż. Jest ich tam pod dostatkiem. Nie tylko na nich wypoczniesz, ale również będziesz mógł podziwiać fotogeniczne, ciekawe pod kątem geologicznym klify.

Praia de Benagil

Jedną z najsłynniejszych plaż Lagoa jest bez wątpienia Praia de Benagil. Położona jest w bliskim sąsiedztwie znanej na całym świecie groty Bengali. Niestety sama plaża jest malutka i zwykle strasznie zatłoczona. W szczycie letniego sezonu lepiej omijać ją szerokim łukiem.

Praia do Carvalho

Praia do Carvalho to typowa, rajska plaża. Otoczona jest niezbyt wysokimi klifami, oferuje delikatny, biały piasek. Uzupełnieniem sielanki jest krystalicznie czysta, przybierająca niebieski odcień woda oceaniczna. Aby się dostać na plażę musisz przejść tunelem wykutym w skale.

Praia do Vale de Centeanes

Plaża ta położona jest u stóp dość wysokiego klifu. Ze względu na układ prądów oceanicznych woda jest tu zwykle nieco zimniejsza niż w innych częściach wybrzeża. Natomiast dzięki skałom plaża jest nieźle osłonięta od wiatru. Oczywiście możesz tam liczyć na piękne widoki.

Praia dos Caneiros

Praia dos Caneiros jest niewielką, uroczą plażą, rozciągającą się między niezbyt wysokimi klifami. Będziesz mógł z niej podziwiać widok na Leixão da Gaivota. Pod nazwą tą kryje się spora skała, która powstała w wyniku erozji. Znajduje się jakieś 200 m w linii prostej od brzegu.

Praia Grande

Praia Grande jest najbardziej na zachód wysuniętą plażą Lagoa. Turyści cenią ją przede wszystkim dlatego, że ocean jest tam zazwyczaj bardzo spokojny. Brak wysokich fal sprawia, że często wypoczywają tam rodziny z dziećmi. Plaża posiada całe zaplecze, z barami, toaletami czy wypożyczalniami sprzętu plażowego.

Praia da Marinha

Praia da Marinha cieszy się sporą popularnością zarówno wśród turystów, jak i miejscowych. Na pewno znajdziesz ją w zestawieniu najładniejszych plaż Lagoa i Algarve. Dlatego, wybierając się na nią, musisz się liczyć ze sporym tłokiem. Ale warto tam zajrzeć. Plażę otaczają klify, są też dwie, niewielkie groty.

Najważniejsze, naturalne atrakcje Lagoa koncentrują się oczywiście na wybrzeżu. Głównie za sprawą skalistej, pełnej mniejszych bądź większych klifów linii brzegowej.

Percurso dos Sete Vales Suspensos

Percurso dos Sete Vales Suspensos, czyli Siedem Wiszących Dolin to jedna z najbardziej znanych i popularnych tras pieszych nie tylko Lagoa, ale również Algarve. Ma nieco ponad 11 km długości (licząc w dwie strony). Wiedzie wzdłuż szalenie różnorodnego i zachwycającego brzegu ciągnącego się między Vale de Centianes (Carvoeiro) na zachodzie i Praia da Marinha na wschodzie. Ten niezbyt wymagający szlak pozwoli Ci dotrzeć do przyjemnych i malowniczych plaż oraz podziwiać intrygujące formacje skalne.

Algar de Bengali

Algar de Bengali to skalna grota położona obok miasteczka i plaży o tej samej nazwie. Znalazła się w rankingu 10 najpiękniejszych jaskiń na świecie. Docierając do niej szybko zrozumiesz, dlaczego. Przede wszystkim, dostaniesz się do niej tylko od strony oceanu. Po drugie, jej wnętrze doświetlone jest nie tylko światłem wpadającym przez wejście do niej. Również w suficie groty znajduje się ogromny otwór, przez który docierają do niej promienie słoneczne. Niewątpliwie jest to jedno z częściej fotografowanych miejsc w tej części Portugalii.

Algar Seco

Algar Seco to jedne z ciekawszych klifów w regionie Lagoa. Znajdują się obok miejscowości Vale de Covo. Co je wyróżnia? Przede wszystkim rzeźba. Tworzą coś na kształt labiryntu. Sporo w nich wąskich przejść, licznych otworów, a same skały przybierają intrygujące i pobudzające wyobraźnię formy. Dodatkowo, jest to bardzo malownicza okolica.

Zobacz także

Portugalia
Co zwiedzić w Portugalii?
Portugalia
Plaże w Portugalii
Portugalia
Życie nocne w Portugalii
Portugalia
Cuda natury w Portugalii
Portugalia
Aktywnie w Portugalii
Portugalia
Poza szlakiem w Portugalii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon