Lizbona

4.31       Zobacz opinie (35)

Lizbona jest stolicą i największym miastem Portugalii, urokliwie położonym na siedmiu wzgórzach. Na jego ulicach historia miesza się z nowoczesnością, otwarte przestrzenie z wąskimi uliczkami, a niezwykła architektura z urokliwymi terenami zielonymi i parkami. Można tu skosztować morskich specjałów, a wieczorem udać się na szaloną imprezę albo koncert muzyki fado.

Lizbona
Lizbona, Portugalia - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeżeli kochasz miasta z duszą o ciekawej architekturze, Lizbona z pewnością przypadnie ci do gustu. To miejsce pełne niesamowitych zabytków i wyjątkowych zakamarków.  Lizbona, pełna barów i klubów, spodoba się także zapalonym imprezowiczom.

Zdjęcia

 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Między czerwcem a październikiem w Lizbonie panuje doskonała pogoda. Jeżeli jednak nie jesteś zwolennikiem temperatur przekraczających 30 stopni Celsjusza, lepiej unikaj wyjazdu w lipcu i sierpniu.

Jak dojechać?

Najwygodniejszym sposobem dotarcia do Lizbony jest podróż samolotem. Można wyruszyć z lotniska w Warszawie lub Krakowie.

Rossio

Idealne miejsce na rozpoczęcie przygody w Lizbonie. Z wielkiego placu doskonale widoczne są najważniejsze punkty miasta. Przed rozpoczęciem zwiedzania warto usiąść na chwilę w jednej z pobliskich kawiarenek, aby przy filiżance kawy podziwiać perły architektury.

Lizbona
Rossio, Lizbona, Portugalia - © Zielonamapa

Klasztor Hieronimitów

XV-wieczny Klasztor Hieronimitów to imponujący kompleks klasztorny uważany za jeden z najpiękniejszych przykładów stylu manuelińskiego. Szczególne wrażenie robią jego misternie zdobione krużganki i refektarz. Częścią budowli jest także skąpany w mroku kościół Najświętszej Maryi Panny, w którym można zobaczyć m.in. nagrobek Vasco da Gamy.

Padrão dos Descobrimentos

Pomnik Odkrywców znajduje się na terenie dzielnicy Belém. Konstrukcja ma aż 52 m wysokości. Na szczycie obiektu został utworzony niewielki taras widokowy, z którego można podziwiać malowniczą okolicę. Pomnik upamiętnia postaci wielkich odkrywców, wśród których znaleźli się m.in. Henryk Żeglarz, Vasco da Gama czy Ferdynand Magellan.

Praça do Comércio

Popularny plac, z którego rozpościera się widok na rzekę Tag. Przechodząc przez Łuk Triumfalny można się znaleźć na zachwycającym deptaku Rua Augusta. Plac zachwyca swoją wyjątkową urodą, a do tego jest dobrym punktem orientacyjnym, od którego można rozpocząć swoją wędrówkę.

Katedra 

Rzymskokatolicka katedra pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Powstała w celu uczczenia wygnania Maurów, najprawdopodobniej w 1150 r., co czyni z niej najstarszą świątynię w mieście. Wnętrze kościoła zostało wykończone w stylu romańskim i urzeka dzisiaj nieco mroczną, mistyczną atmosferą.

Alfama

Na ulicach najstarszej dzielnicy Lizbony narodziło się niegdyś fado. To znakomite miejsce na spędzenie wieczoru. Przy szklaneczce koktajlu albo wina można podziwiać kręte uliczki i wsłuchiwać się w dźwięki muzyki. Perełką Alfamy jest górujący na wzgórzu ponad miastem Zamek św. Jerzego. Świetnie zachowany imponuje rozmiarem i widokami na Lizbonę, jakie się z niego rozciągają.

Lizbona
Alfama, Lizbona, Portugalia - © Zielonamapa

Żółty tramwaj

Żółty tramwaj to jeden z najpopularniejszych symboli Lizbony. Po wejściu na jego pokład uderzy cię prawdziwy klimat Portugalii. Przejazd tym charakterystycznym dla miasta środkiem transportu jest doskonałą okazją do przyjrzenia się mijanym budynkom i ich niesamowitej architekturze z nietypowej perspektywy.

Lizbona
Lizbona, Portugalia - © Zielonamapa

Oceanario de Lisboa

Szacuje się, że lizbońskie oceanarium zamieszkuje blisko 25 tysięcy stworzeń. Na terenie obiektu znajdują się cztery akwaria oraz zbiornik główny. Te pierwsze zostały podzielone tematycznie na florę i faunę zamieszkującą odpowiednio Oceany: Atlantycki, Spokojny, Indyjski, a także Antarktydę. W zbiorniku głównym żyją natomiast rozmaite gatunki zwierząt oceanicznych, m.in. rekiny i tuńczyki. Oceanario de Lisboa jest największym oceanarium w całej Europie. To miejsce, które podbije serca zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Lizbona
Lizbona, Portugalia - © Zielonamapa

Lizbona jest miastem tętniącym życiem. Znajdują się tam zarówno kluby jazzowe, jak i takie, w których można posłuchać muzyki fado. Zwolennicy gorących rytmów i szaleństwa na parkiecie również znajdą odpowiednie miejsca dla siebie.

Bairro Alto

Dzielnica Bairro Alto posiada dwa oblicza. W trakcie dnia panuje w niej niesamowity spokój, natomiast wieczorem zmienia się nie do poznania. Pojawiają się tam setki ludzi, którzy w licznych lokalach pragną skosztować zimnego piwa albo wina. Klimatycznym miejscem jest Galeria Zé dos Bois, gdzie można posłuchać koncertu na żywo i napić się drinka w przyjaciółmi.

Docas

Część lizbońskich doków jest pełna klimatycznych knajpek. Dawne magazyny zostały odrestaurowane i przekształcone w kawiarnie, restauracje i kluby. Można tu zarówno zjeść obiad, jak i bawić się do białego rana, a wszystko w okolicznościach pięknej przyrody.

Rzeka Tag

Najdłuższa rzeka Portugalii. Promenada u jej brzegu to znakomite miejsce na długi spacer, w przerwie którego można podziwiać malownicze krajobrazy.

Park Edwarda VII

Park Edwarda VII jest jednym z wielu w Lizbonie, ale dzięki swojemu położeniu nieopodal ścisłego centrum miasta cieszy się większą uwagą turystów niż inne miejsca. Dużych rozmiarów park stanowi doskonałe miejsce na odpoczynek nad stawem lub na trawniku. Po nabraniu energii do dalszego zwiedzania warto jeszcze zajrzeć do palmiarni.

Tropikalny Ogród Botaniczny

Miejsce pełne nasyconych barw i zapachów. Po wyjściu z ogrodu poczujesz, jakby wstąpiła w ciebie nowa energia. Obiekt znajduje się na Calçada do Galvão. Można podziwiać w nim liczne okazy roślin, pochodzące m.in. z Ameryki Południowej, Afryki, a także Azji.

Mercado da Ribeira

Jeżeli kłócicie się o to, w którym lokalu zjeść posiłek, koniecznie udajcie się na Mercado da Ribeira. To rybno-warzywny targ, na którego terenie znajdują się liczne restauracje. Siedząc przy jednym stole, możecie degustować dania zamówione w różnych lokalach.

Koncert muzyki Fado

Fado w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza los albo przeznaczenie. Początki tego wyjątkowego gatunku muzycznego sięgają XIX w., a swoje korzenie mają w ubogich dzielnicach portowych. Przejmujące pieśni śpiewane są przez jednego wokalistę, któremu akompaniuje dwóch gitarzystów.

Zobacz także

Portugalia
Co zwiedzić w Portugalii?
Portugalia
Plaże w Portugalii
Portugalia
Życie nocne w Portugalii
Portugalia
Cuda natury w Portugalii
Portugalia
Aktywnie w Portugalii
Portugalia
Poza szlakiem w Portugalii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon