Lizbona

4.31       Zobacz opinie (35)

Lizbona jest stolicą i największym miastem Portugalii, urokliwie położonym na siedmiu wzgórzach. Na jego ulicach historia miesza się z nowoczesnością, otwarte przestrzenie z wąskimi uliczkami, a niezwykła architektura z urokliwymi terenami zielonymi i parkami. Można tu skosztować morskich specjałów, a wieczorem udać się na szaloną imprezę albo koncert muzyki fado.

Lizbona, Portugalia

Lizbona, Portugalia - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeżeli kochasz miasta z duszą o ciekawej architekturze, Lizbona z pewnością przypadnie ci do gustu. To miejsce pełne niesamowitych zabytków i wyjątkowych zakamarków.  Lizbona, pełna barów i klubów, spodoba się także zapalonym imprezowiczom.

Zdjęcia

 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
 • Lizbona
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Między czerwcem a październikiem w Lizbonie panuje doskonała pogoda. Jeżeli jednak nie jesteś zwolennikiem temperatur przekraczających 30 stopni Celsjusza, lepiej unikaj wyjazdu w lipcu i sierpniu.

Jak dojechać?

Najwygodniejszym sposobem dotarcia do Lizbony jest podróż samolotem. Można wyruszyć z lotniska w Warszawie lub Krakowie.

Lizbona jest miastem tętniącym życiem. Znajdują się tam zarówno kluby jazzowe, jak i takie, w których można posłuchać muzyki fado. Zwolennicy gorących rytmów i szaleństwa na parkiecie również znajdą odpowiednie miejsca dla siebie.

Bairro Alto

Dzielnica Bairro Alto posiada dwa oblicza. W trakcie dnia panuje w niej niesamowity spokój, natomiast wieczorem zmienia się nie do poznania. Pojawiają się tam setki ludzi, którzy w licznych lokalach pragną skosztować zimnego piwa albo wina. Klimatycznym miejscem jest Galeria Zé dos Bois, gdzie można posłuchać koncertu na żywo i napić się drinka w przyjaciółmi.

Docas

Część lizbońskich doków jest pełna klimatycznych knajpek. Dawne magazyny zostały odrestaurowane i przekształcone w kawiarnie, restauracje i kluby. Można tu zarówno zjeść obiad, jak i bawić się do białego rana, a wszystko w okolicznościach pięknej przyrody.

Rossio

Idealne miejsce na rozpoczęcie przygody w Lizbonie. Z wielkiego placu doskonale widoczne są najważniejsze punkty miasta. Przed rozpoczęciem zwiedzania warto usiąść na chwilę w jednej z pobliskich kawiarenek, aby przy filiżance kawy podziwiać perły architektury.

Rzeka Tag

Najdłuższa rzeka Portugalii. Promenada u jej brzegu to znakomite miejsce na długi spacer, w przerwie którego można podziwiać malownicze krajobrazy.

Park Edwarda VII

Park Edwarda VII jest jednym z wielu w Lizbonie, ale dzięki swojemu położeniu nieopodal ścisłego centrum miasta cieszy się większą uwagą turystów niż inne miejsca. Dużych rozmiarów park stanowi doskonałe miejsce na odpoczynek nad stawem lub na trawniku. Po nabraniu energii do dalszego zwiedzania warto jeszcze zajrzeć do palmiarni.

Tropikalny Ogród Botaniczny

Miejsce pełne nasyconych barw i zapachów. Po wyjściu z ogrodu poczujesz, jakby wstąpiła w ciebie nowa energia. Obiekt znajduje się na Calçada do Galvão. Można podziwiać w nim liczne okazy roślin, pochodzące m.in. z Ameryki Południowej, Afryki, a także Azji.

Mercado da Ribeira

Jeżeli kłócicie się o to, w którym lokalu zjeść posiłek, koniecznie udajcie się na Mercado da Ribeira. To rybno-warzywny targ, na którego terenie znajdują się liczne restauracje. Siedząc przy jednym stole, możecie degustować dania zamówione w różnych lokalach.

Koncert muzyki Fado

Fado w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza los albo przeznaczenie. Początki tego wyjątkowego gatunku muzycznego sięgają XIX w., a swoje korzenie mają w ubogich dzielnicach portowych. Przejmujące pieśni śpiewane są przez jednego wokalistę, któremu akompaniuje dwóch gitarzystów.

Zobacz także

Portugalia
Życie nocne w Portugalii
Portugalia
Co zwiedzić w Portugalii
Portugalia
Cuda natury w Portugalii
Portugalia
Plaże w Portugalii
Portugalia
Aktywnie w Portugalii
Portugalia
Poza szlakiem w Portugalii
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon