Peneda-Geres

SPOKO

Peneda-Geres jest jedynym parkiem narodowym w całej Portugalii. Leży w północnej części kraju, gdzie styka się swoimi granicami z Hiszpanią. W jego obrębie znajdują się trzy pasma górskie: Serra da Penada, Serra Amarela i Serra de Geres. Najwyższy szczyt parku to Nevosa, który ma 1546 m n.p.m..

Peneda-Geres

Peneda-Geres, Portugalia – © Shutterstock

Teren Peneda-Geres jest też zasobny w wodę, dlatego znajduje się tu wiele strumieni, wodospadów i rzek. Między innymi dzięki temu park cechuje duża bioróżnorodność, zarówno pod kątem flory, jak i fauny. Zresztą, jego symbolem jest sarna, ale występują tu również wilki iberyjskie czy dzikie kucyki garrano. Górskie obszary są bardzo rzadko zaludnione, a wioski zachowały swoją klasyczną i oryginalną architekturę.

Zwróć uwagę na tradycyjne domy, których mury zbudowane są z granitu, a dachy pokryte strzechą. Ciekawostką są również espigueiros, czyli spichlerze postawione na palach i zdobione krzyżami. Park Narodowy Peneda-Geres oferuje również wiele opcji dla aktywnej turystyki. Znajduje się tu mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych. Ponadto, można tu uprawiać wspinaczkę, kajakarstwo górskie oraz kanioning. Ciekawostką jest szlak wytyczony prawie 2000 lat temu przez Rzymian, na którym do dziś zachowały się tak zwane kamienie milowe, dzięki którym można zmierzyć przebyty dystans.

Dla kogo?

Park Narodowy Peneda-Geres jest idealnym miejscem dla wielbicieli natury. Chętni na górskie wędrówki, wspinaczkę lub górskie spływy będą tu mieli co robić. Jeśli lubisz klimatyczne, małe, spokojne górskie wioski, w których będziesz mógł odciąć się od codziennych spraw, to znajdziesz ich w parku całkiem sporo.