Ria Formosa

3.88       Zobacz opinie (8)

Ria Formosa to rezerwat przyrody położony u wybrzeży regionu Algarve. Obejmuje on ciągnącą się kilometrami lagunę. Dzięki swojemu naturalnemu pięknu została wpisana na listę 7 cudów Portugalii. Na rezerwat składa się swoisty system wysp, który stanowi naturalną barierę oddzielającą lagunę od morza. Pomiędzy nimi wije się sześć głównych kanałów wodnych, z czego pięć jest naturalnych i nieustannie się zmienia w wyniku siły wiatru, pływów morskich i erozji.

Ria Formosa

Ria Formosa, Portugalia - © Zielonamapa

Szósty kanał został stworzony sztucznie, w celu bezproblemowego połączenia miasta Faro z otwartym morzem. Krajobraz uzupełniają wydmy, bagna oraz mnóstwo mniejszych kanałów, które w sumie tworzą idealne środowisko dla wielu gatunków zwierząt. Jest to jedno z ciekawszych miejsc w Portugalii dla fanów ornitologii. Rocznie szacuje się, że zatrzymuje się tu ok. 30 000 ptaków różnych gatunków, głównie podczas wędrówek z lub do Afryki. Poza rybitwami czy flamingami, występują tu również żółwie błotne czy kameleony. Park można zwiedzać na różne sposoby. Najpopularniejsze są rejsy małymi łodziami lub wycieczki kajakami. Ale na części wysp wytyczone są też szlaki piesze i rowerowe. Znajdziesz tu również piaszczyste plaże.

Dla kogo?

Jeśli interesuje Cię dzika przyroda, a przede wszystkim ornitologia, to musisz odwiedzić rezerwat Ria Formosa. Jeśli chcesz choć na chwilę uciec od tłoku i hałasu panującego w innych miejscach wybrzeża, to ten region będzie idealny, aby się zrelaksować.

Pozostałe plaże Algarve

Region Algarve, to popularny kierunek wakacyjny w południowej Portugalii. Zaliczają się do niego: Lagos, Lagoa, Portimao, Albufeira, Ria Formosa, Sagres, Aljezur.

Zdjęcia

  • Ria Formosa
  • Ria Formosa
  • Ria Formosa
  • Ria Formosa
  • Ria Formosa
  • Ria Formosa
  • Ria Formosa
  • Ria Formosa
  • Ria Formosa
  • Ria Formosa
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Łagodny klimat, który panuje tu nawet zimą, pozwala odwiedzić Ria Formosa przez cały rok. Jeśli zależy Ci na obserwacji dzikiej przyrody oraz ptaków, to zaplanuj swoją wizytę na wiosnę lub jesień. Właśnie wtedy, podczas wędrówek ptaków, można dostrzec tu najwięcej ciekawych okazów. Jeśli natomiast nastawiasz się głównie na plażowanie, to nawet latem, podczas wysokiego sezonu turystycznego, nie zastaniesz tu tłumów.

Zobacz także

Portugalia
Co zwiedzić w Portugalii?
Portugalia
Plaże w Portugalii
Portugalia
Życie nocne w Portugalii
Portugalia
Cuda natury w Portugalii
Portugalia
Aktywnie w Portugalii
Portugalia
Poza szlakiem w Portugalii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon