Serra da Estrela

SPOKO

Serra da Estrela to najwyższe pasmo gór w kontynentalnej części Portugalii. Położone jest w północno-środkowej części kraju. Najwyższym szczytem jest Torre. Mierzy 1993 m n.p.m. i w jego górnej części działa jedyny ośrodek narciarski Portugalii. W 1948 roku dobudowana została siedmiometrowa wieża. Dzięki temu najwyższy punkt kontynentalnej Portugalii mógł mierzyć 2000 m n.p.m.. Na sam szczyt bez trudu dostaniesz się samochodem, ponieważ wiedzie tam asfaltowa szosa.

Serra da Estrela

Serra da Estrela, Portugalia – © Markus L

Na obszarze 88,850 ha został utworzony park przyrody. Jest to największy teren chroniony w całym kraju. Swoje źródło mają tu rzeki Mondego i Zezere. W krajobrazie dominują potężne skały i głazy, ale znajdują się tutaj również rozległe lasy oraz pastwiska. Wrażenie robią też piękne doliny polodowcowe. Aby lepiej poznać piękno tutejszych krajobrazów, wybierz się na trekking. Pomoże Ci w tym sieci szlaków turystycznych, mających 375 km długości. Warto również spróbować lokalnego specjału jakim jest ser Queijo Serra de Estrela, który produkowany jest z owczego mleka, według dawnych receptur.

Dla kogo?

Kochasz dziką naturę? Koniecznie wybierz się do Serra da Estrela. Czekają tu na Ciebie zachwycające krajobrazy, doskonałe punkty widokowe oraz zachwycająca przyroda. To również wymarzony cel aktywnych wakacji. Latem będziesz mógł udać się na trekking, zaś zimą szusować na nartach.