Sintra

3.91       Zobacz opinie (11)

Wystarczy wsiąść do pociągu w Lizbonie, by po około 40 minutach jazdy znaleźć się w Sintrze. Większość osób decyduje się na jednodniowy wypad do tego miasta. Jednak Sintra i jej okolice zasługują na to, by poznawać je bez pośpiechu. Dlatego planując pobyt w niej, wygospodaruj przynajmniej dwa-trzy dni. Jakie atrakcje czekają na Ciebie na miejscu? Przede wszystkim miasto leży na wzgórzach zwanych Serra de Sintra.

Sintra

Sintra, Portugalia - © Zielonamapa

Panujący tu łagodniejszy klimat skłaniał zamożnych Portugalczyków do budowania wystawnych, letnich rezydencji. Do najważniejszych zabytków należy pałac Pena, będący jednym z lepszych przykładów architektury romantycznej czy kryjący wiele tajemnic kompleks pałacowo-parkowy Regaleira. Oprócz podziwiania wspaniałych budowli, będziesz mógł nasycić oczy wspaniałymi krajobrazami. Jednym z lepszych punktów widokowych jest bez wątpienia zamek Maurów. Spacer jego murami jest niezapomnianym doświadczeniem! Ale pamiętaj - zabierz ze sobą wygodne buty. W Sintrze masz szansę naprawdę się nachodzić.

Dla kogo?

Sintra jest dość uniwersalnym celem podróży. Przede wszystkim, spodoba Ci się tu wtedy, jeśli cenisz piękną i różnorodną architekturę. Znajdujące się tam pałace i dwory zachwycają misternymi zdobieniami, doborem kolorów i ładnie zaaranżowanymi ogrodami lub parkami. Odwiedź Sintrę również wtedy, gdy cenisz ciekawe krajobrazy oraz możliwość kontaktu z naturą. Terenów zielonych jest tam bowiem pod dostatkiem.

Zdjęcia

 • Sintra
 • Palácio de Monserrate Sintra
 • Cabo da Roca
 • Sintra
 • Sintra
 • Sintra
 • Sintra
 • Sintra
 • Sintra
 • Sintra
 • Sintra
 • Sintra
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Ze względu na panujący tam mikroklimat, Sintra może być idealnym celem wycieczki podczas gorących, letnich dni. Będziesz mógł tam odpocząć i odetchnąć od upałów. Jednak miasto i jego okolice możesz spokojnie odwiedzić poza sezonem wakacyjnym. Wtedy panuje tam dużo bardziej kameralna atmosfera.

Sintra oferuje pokaźną ilość zabytków. Pałaców i zamków jest tam pod dostatkiem. Oczywiście możesz spróbować zobaczyć je wszystkie. Możesz też skupić się na najciekawszych z nich. Ich listę znajdziesz poniżej.

Palácio Nacional de Sintra

Sintra
Palácio Nacional de Sintra, Sintra, Portugalia - © Zielonamapa

Palácio Nacional de Sintra, czyli Pałac Narodowy, to jedna z bardziej charakterystycznych budowli miasta. Ten gotycki pałac posiada dwie białe wieże, które stanowią swoisty symbol nie tylko tej budowli, ale i Sintry. Swój obecny wygląd zawdzięcza dwóm przebudowom, jakie miały miejsce w XV i XVI wieku. Pałac stanowił rezydencję portugalskich władców, którzy przyjeżdżali tu na wakacje. Oczywiście można go zwiedzać. Na pewno warto, bo pałacowe wnętrza robią ogromne wrażenie. Podczas wycieczki obejrzysz m.in. Salę Łabędziową, gdzie odbywały się bankiety; kaplicę czy kuchnię.

Quinta da Regaleira

Quinta da Regaleira to jeden z ciekawszych zabytków Sintry, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce to owiane jest licznymi legendami czy tajemnicami, które pobudzają wyobraźnię odwiedzających go turystów.

Sintra
Quinta da Regaleira, Sintra, Portugalia - © Zielonamapa

Quinta da Regaleira to kompleks, na który składa się pałac (Palacio da Regaleira), park (mający 4 hektary) oraz liczna, mniejsza architektura (np. fontanny). Pod całym kompleksem ciągną się podziemne tunele. Jednak najciekawszym miejscem jest Studnia Inicjacji – głęboka na 27 metrów. Problem w tym, że w studni tej nie ma i nie było wody. Po co więc powstała? Podobno służyła podczas obrzędów masońskich. Zresztą, na terenie całego kompleksu będziesz mógł znaleźć sporo masońskich symboli.

Palácio Nacional da Pena

Sintra
Palácio Nacional da Pena, Sintra, Portugalia - © Zielonamapa

Pałac Pena (Palácio Nacional da Pena) uznawany jest za jeden z najpiękniejszych pałaców nie tylko Portugalii, ale i Europy. Wyróżnia go fasada, która pomalowana jest częściowo na żółto i bordowo. Łączy w sobie różne style architektoniczne, przez co niektórzy uważają go za odrobinę kiczowaty. Nie zmienia to jednak faktu, że znalazł się na liście UNESCO, a także w rankingu siedmiu cudów Portugalii. Na pewno jego dużą zaletą jest to, że wznosi się na najwyższym wzgórzu w okolicy i oferuje przepiękne widoki oraz rewelacyjny park. Na jego terenie wznosi się m.in. Chalet e Jardim da Condessa d’Edla. Ten uroczy budynek, którego fasada wyłożona jest korkiem, stylizowany był na domek w stylu alpejskim. Podsumowując, zwiedzanie pałacu, jak i spacer po parku są obowiązkowymi punktami pobytu w Sintrze.

Castelo dos Mouros

Sintra
Castelo dos Mouros, Sintra, Portugalia - © Zielonamapa

Castelo dos Mouros, czyli Zamek Maurów, to bez wątpienia jeden z lepszych punktów widokowych całej Sintry. Dotrzesz do niego w ramach krótkiego spaceru z pałacu Pena. Ta średniowieczna budowla, a raczej ruina, jest nieco rzadziej odwiedzana przez turystów. Ale, dzięki temu, panuje tam bardziej kameralna atmosfera, która pozwala w spokoju nacieszyć się rozległymi widokami.

Miradouro de Santa Eufémia

Jeśli chciałbyś spojrzeć na niemalże całą Sintrę oraz jej pałace z góry, wybierz się na punkt widokowy Miradouro de Santa Eufémia. Znajduje się na szczycie wzniesienia mającego wysokość 470 m n.p.m.. W okolicy są też tereny piknikowe. Wycieczka na wzgórze nie jest zbyt wymagająca. A dla widoków warto się tam udać.

Muzeum Historii Naturalnej

Oprócz pałaców i zamków, w Sintrze znajdziesz też Muzeum Historii Naturalnej (Museu de História Natural de Sintra). Na muzealne zbiory składa się kolekcja przekazana przez Miguela i Fernandę Barbarossa. Zobaczysz tam m.in. kości dinozaura, fragmenty meteorytu, który spadł na ziemię w okolicach Chin w XVI wieku czy liczne skamieliny, muszle i skały.

Palácio de Monserrate

Palácio de Monserrate Sintra
Palácio de Monserrate, Sintra, Portugalia - © Zielonamapa

Nieco dalej od wymienionych wyżej atrakcji znajduje się Palácio de Monserrate. To duża willa, która stanowi doskonały przykład XIX-wiecznego eklektyzmu. Dodatkowo, łączy w sobie kilka stylów: mauretański, indyjski oraz gotycki. W otaczającym go parku będziesz mógł natomiast zobaczyć sporo egzotycznych roślin. Co ciekawe, cały teren podzielony jest według obszarów geograficznych. Dzięki temu spacer po nim będzie swoistą formą podróży po świecie.

Sintra to nie tylko wspaniałe zabytki i możliwość zgłębienia historii Portugalii. Jej okolice są zjawiskowe pod kątem przyrody i krajobrazów. Koniecznie odwiedź dwa miejsca – Parque Natural de Sintra-Cascais oraz Cabo da Roca.

Parque Natural de Sintra-Cascais

Parque Natural de Sintra-Cascais
Parque Natural de Sintra-Cascais, Sintra, Portugalia - © Zielonamapa

Parque Natural de Sintra-Cascais to jedyny park przyrody położony na portugalskiej riwierze. Park obejmuje pasmo górskie Serra de Sintra, a także spory fragment wybrzeża z Cabo da Roca, będącym najbardziej wysuniętym na zachód punktem Europy kontynentalnej. Oprócz tego będziesz mógł tam zobaczyć ciekawe klify, obszary wydmowe i oczywiście przyjemne, niezbyt wysokie pagórki.

Cabo da Roca

Cabo da Roca
Cabo da Roca, Sintra, Portugalia - © Zielonamapa

Jeśli będziesz w Sintrze, to koniecznie musisz odwiedzić Cabo da Roca. Pod nazwą tą kryje się najbardziej na zachód wysunięty punkt Europy kontynentalnej. Jeszcze do XIV wieku wierzono, że w miejscu tym kończy się świat. Po części można zrozumieć żyjących wtedy ludzi, gdyż surowy krajobraz Cabo da Roca mógł budzić lęk i niepokój. Na jego terenie znajdziesz obelisk oraz całkiem malowniczą latarnię morską. Warto przespacerować się wzdłuż klifów. Widoki zapierają dech w piersi (dosłownie i w przenośni, gdyż zwykle mocno tu wieje).

Zobacz także

Portugalia
Co zwiedzić w Portugalii?
Portugalia
Plaże w Portugalii
Portugalia
Życie nocne w Portugalii
Portugalia
Cuda natury w Portugalii
Portugalia
Aktywnie w Portugalii
Portugalia
Poza szlakiem w Portugalii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon