Moskwa

SPOKO

Moskwa to ogromne miasto z ogromną historią w tle. To na jej przedmieściach ważyły się losy II wojny światowej oraz wojen napoleońskich. Miasto należy bez wątpienia na do najbogatszych w całym kraju. Zarówno stolica Rosji jak i Sankt Petersburg są oddzielnymi tworami terytorialnymi, z których nie uciekają pieniądze, ale są zgarniane z pozostałych części Rosji. To właśnie w Moskwie zarejestrowane są prawie wszystkie firmy naftowe i gazowe (pomimo tego że wydobycie prowadzą na Syberii czy w basenie Morza Kaspijskiego.

moskwa

Moskwa, Rosja – © Zielonamapa.pl

Co zobaczyć w Moskwie?

Największymi atrakcjami jest Plac Czerwony z Kremlem oraz Cerkwią Wasyla Błogosławionego. Poza tym krajobraz Moskwy zdobi Siedem Sióstr, czyli potężne gmachy w stylu Pałacu Kultury, których w Moskwie jest aż siedem. Do najokazalszych należą Uniwersytet Łomonosowa oraz Ministerstwo Rolnictwa. Na uwagę zasługuje metro, gdyż prawie każda stacja wygląda jak dzieło sztuki. Nie można tego powiedzieć o użytkownikach metra, z których nikt się nie uśmiecha i nawet nikt ze sobą nie rozmawia. Poznasz je bardzo dobrze, bo spędzisz w nim sporo czasu. Główne zabytki Moskwy opisałem poniżej (pod galerią).

Dla kogo?

Jeśli nie lubisz ogromnych miast, w których ludzie czują się anonimowi – to nie spodoba Ci się Moskwa. Pierwsze wrażenie, zaraz po przybyciu na Plac Czerwony jest naprawdę imponujące. I jeśli lubisz życie nocne i masz trochę grosza, to Moskwa spodoba Ci się barrrrrrdzo.