Bran

2.45       Zobacz opinie (11)

Niecałe 30 km na południowy-zachód od Braszowa leży niewielka miejscowość Bran. Pewnie mało kto by do niej zaglądał, gdyby nie znajdujący się tam zamek. Budowla ta wygląda, jakby ktoś postawił ją nie tak dawno temu. Nic bardziej mylnego!

Bran

Bran, Rumunia - © Zielonamapa

Zamek powstał w XIV w., a swą popularność zyskał opowieściami o tym, że mieszkał tam Wlad Palownik, który był pierwowzorem hrabiego Draculi. I choć ten miał w warowni przebywać tylko przez kilka dni, to legenda o nim stała się elementem promującym Bran i przyciągającym ogromne ilości turystów. Owszem, miejscowości jest całkiem malownicza, ale tłumy i strasznie drogie bilety wstępu na zamek mogą trochę odstraszać.

Dla kogo?

Jeśli nie straszne są Ci tłumy i lubisz odrobinę kiczowate miejsca, wtedy Bran na pewno przypadnie Ci do gustu. W innym przypadku, raczej omijaj go szerokim łukiem. Jeśli fascynuje Cię historia Draculi, to niestety tu jej nie poznasz. Bo na zamku nie ma nawet małej wystawy poświęconej jego postaci. Zamek Peles jest (według nas) zdecydowanie okazalszy.

Zdjęcia

  • Bran
  • Bran
  • Bran
  • Bran
  • Bran
  • Bran
  • Bran
  • Bran
  • Bran
  • Bran
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Ze względu na bliskość Braszowa, w Bran zwykle przez cały rok kręci się sporo turystów. Jednak jesienią i zimą jest ich zazwyczaj mniej, niż wiosną czy latem. Najlepszą porą na odwiedziny, będzie więc wrzesień lub październik.

Najważniejszą i największą (w przenośni i dosłownie) atrakcją w Bran jest zamek. Stoi praktycznie pośrodku miejscowości i nie można go nie zauważyć.

Zamek

Zamek (Castelul Bran) zbudowany został w XIV w., na wyraźne zlecenie węgierskiego króla Ludwika I Andegaweńskiego. Warownia miała chronić Pasul Bran, czyli przełęcz, przez którą wiodła droga na Wołoszczyznę. Później, zamek został przejęty przez bogatych mieszczan z Braszowa. Dwa wieki później budowla doczekała się przebudowy, która ukształtowała jej współczesny wygląd. Większość osób odwiedza Bran i zamek ze względu na hrabiego Draculę. Jednak historycy podkreślają, że Wlad Palownik nigdy tam nie mieszkał. Jedynie zatrzymał się na kilka nocy w trakcie podróży przez tę część Rumunii. Zamek owszem, jest całkiem ładny, ale w jego wnętrzu nie znajdziesz nic ciekawego. Nawet nikt nie pokusił się o zrobienie wystawy poświęconej Draculi. 

Skansen w Bran

Na wschód od zamku znajduje się niewielki skansen (Muzeul Satului Brănean). Założony został w 1962 r.. W jego skład wchodzi 18 gospodarstw, domów mieszkalnych oraz budynków, w których przetwarzano wełnę lub wykonywało wyroby drewniane. To idealny cel przechadzki, w trakcie której będziesz mógł na chwilę przenieść się w czasie.

Zobacz także

Rumunia
Co zwiedzić w Rumunii?
Rumunia
Najlepsze plaże w Rumunii
Rumunia
Życie nocne w Rumunii
Rumunia
Parki narodowe w Rumunii
Rumunia
Aktywnie w Rumunii
Rumunia
Poza szlakiem w Rumunii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon