Bran

SŁABO

Niecałe 30 km na południowy-zachód od Braszowa leży niewielka miejscowość Bran. Pewnie mało kto by do niej zaglądał, gdyby nie znajdujący się tam zamek. Budowla ta wygląda, jakby ktoś postawił ją nie tak dawno temu. Nic bardziej mylnego!

Bran

Bran, Rumunia – © Zielonamapa.pl


Zamek powstał w XIV w., a swą popularność zyskał opowieściami o tym, że mieszkał tam Wlad Palownik, który był pierwowzorem hrabiego Draculi. I choć ten miał w warowni przebywać tylko przez kilka dni, to legenda o nim stała się elementem promującym Bran i przyciągającym ogromne ilości turystów. Owszem, miejscowości jest całkiem malownicza, ale tłumy i strasznie drogie bilety wstępu na zamek mogą trochę odstraszać.

Dla kogo?

Jeśli nie straszne są Ci tłumy i lubisz odrobinę kiczowate miejsca, wtedy Bran na pewno przypadnie Ci do gustu. W innym przypadku, raczej omijaj go szerokim łukiem. Jeśli fascynuje Cię historia Draculi, to niestety tu jej nie poznasz. Bo na zamku nie ma nawet małej wystawy poświęconej jego postaci. Zamek Peles jest (według nas) zdecydowanie okazalszy.