Braszów
Braszów (Brașov) to jedno z większych miast Rumunii, położone w Transylwanii. Dla osób preferujących trekkingi stanowi doskonałą bazę wypadową do eksplorowania Karpat. Z samego miasta, jak i jego okolic wychodzi sporo szlaków pieszych. Jednak Braszów to nie tylko góry.

Miasto to słynie z bogatej historii. Jego średniowieczna starówka przyciąga ogromną ilość turystów. Jedną z większych atrakcji jest wjazd kolejką na wzgórze Tampa, skąd rozpościera się przepiękna panorama Braszowa. Niewątpliwie to rumuńskie miasto może się podobać. I bez względu na cel wizyty, spędzisz tu miło czas.
Dla kogo?
Braszów na pewno Ci się spodoba, jeśli lubisz zwiedzać. Będzie doskonałym celem niezbyt intensywnego city break’u. W trakcie pobytu będziesz mógł zarówno odwiedzić najważniejsze zabytki, jak i pospacerować czy przyjemnie spędzić czas w jednej z klimatycznych knajpek. Natomiast jeśli preferujesz aktywny wypoczynek, wtedy Braszów możesz potraktować jako bazę wypadową do krótszych trekkingów lub kilkudniowej wyprawy w głąb Karpat (np. do zamku Drakuli w Bran)
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Braszów?
Termin wizyty będzie zależał od tego, jakie masz plany. Jeśli nastawiony jesteś głównie na zwiedzanie, wtedy każda pora roku będzie odpowiednia. Jednak Braszów chyba najpiękniej prezentuje się późnym latem oraz na jesieni. Gdy planujesz trekkingi, wtedy raczej zdecyduj się na wizytę późną wiosną lub latem.

Co zobaczyć w Braszowie?
Większość atrakcji Braszowa znajdziesz w obrębie średniowiecznej starówki. Spacer jej uliczkami jest bardzo przyjemnym doświadczeniem, przede wszystkim pod kątem wizualnym. Braszów jest niesamowicie zadbanym i klimatycznym miastem.
Wzgórze Tampa
Pobyt w Braszowie warto zacząć od wizyty na wzgórzu Tampa (Tâmpa), które wznosi się na wysokość 960 m n.p.m.. Dostać się można do niego za pomocą kolejki, która kursuje z parku znajdującego się w niedużej odległości od starówki. Na wzgórze prowadzi także niezbyt wymagająca trasa piesza. Z Tampy rozciąga się przepiękna panorama miasta i okolicy.

Brama Katarzyny
Najważniejszą bramą prowadzącą do średniowiecznej części Braszowa jest Brama Katarzyny (Poarta Ecaterinei). Zbudowana została w XVI w. i stanowi jeden z najlepiej zachowanych przykładów architektury tamtego okresu. Posiada charakterystyczne, małe wieżyczki. Nie znalazły się tam przypadkowo. Stanowią symbol tego, że miasto miało własny sąd.

Bastionul Ţesătorilor
Bastion ten, znajdujący się u podnóża wzgórza Tampa, budowany był w dwóch etapach w XV i XVI w.. Oczywiście pełnił funkcje obronne. Świadczą o tym liczne otwory strzelnicze, a także grube, mające na 4,30 m ściany. Twierdzę można zwiedzać. W jej wnętrzach urządzona jest wystawa na temat warowni znajdujących się w tej części Rumunii.

Muzeum Etnograficzne
Jeśli chciałbyś nieco lepiej poznać rumuńską kulturę, w szczególności ludową, wtedy koniecznie odwiedź Muzeum Etnograficzne w Braszowie (Muzeul de Etnografie Braşov, Bd Eroilor nr. 21 A). Zobaczyć tam można bogatą kolekcję strojów pochodzących głównie z tej części Rumunii. Oprócz tego muzeum przybliża historię rozwoju przemysłu włókienniczego. W trakcie wizyty przekonasz się, jak zmieniły się maszyny używane przez przemysł tekstylny.
Aktywnie w Braszowie
Lubisz aktywnie spędzać czas? W takim razie odwiedź Braszów. Bez względu na porę roku nie będziesz się tutaj nudzić. A wszystko za sprawą gór, jakie otaczają miasto.
Trekkingi
Braszów cieszy się dużą popularnością wśród osób preferujących górskie, piesze wędrówki. Z miasta można bezpośrednio wyjść na trekkingi po szlakach Karpat. Część z tras zaczyna się ze wzgórza Tampa. W 40-50 min można natomiast dojechać w pasmo gór Bucegi lub Piatra Craiului. Te ostatnie uznawane są za jedno z najbardziej zachwycających miejsc w rumuńskich Karpatach. Między innymi z tego powodu objęte zostały ochroną w ramach parku narodowego (Parcul Naţional Piatra Craiului). W obrębie tego pasma znajdziesz liczne, dość wymagające szlaki, a także sporą ilość schronisk, w których będziesz mógł poczuć iście rumuński klimat gór.
Sporty zimowe
Okolice Braszowa znane są entuzjastom jazdy na jednej lub dwóch deskach. A wszystko za sprawą Poiany – jednego z najpopularniejszych ośrodków narciarskich na terenie Rumunii. Położony jest na wysokości ponad 1000 m n.p.m. i oferuje 24 km tras o różnym poziomie trudności. Poiana cieszy się uznaniem tak za dnia, jak i w nocy, gdy życie ośrodka przenosi się ze stoków do działających tam barów czy restauracji.
Zobacz także





