Bukareszt

SPOKO

Stolica Rumunii, czyli Bukareszt, jest miastem niezwykłym. Głównie dlatego, że swój obecny wygląd zawdzięcza nieco szalonym pomysłom Ceaușescu, czyli rumuńskiemu prezydentowi i dyktatorowi. W 1977 r. miasto nawiedziło ogromne trzęsienie ziemi, które zniszczyło większość budynków w jego centralnej części. Wtedy to Ceaușescu zdecydował o odbudowie Bukaresztu na wzór Paryża. I w ten sposób np. Bulevardul Unirii, czyli główna arteria prowadząca do ogromnego budynku Parlamentu, była wzorowana na Champs-Élysées.

Pałac Cec Bukareszt

Pałac Cec, Bukareszt, Rumunia – © ava_babili

Bukareszt to nie tylko ślady po Ceaușescu. Miasto ma klimatyczną starówkę, ciekawy skansen czy liczne, bardzo ładne parki. Rumuńska stolica obfituje także w mnóstwo barów czy klubów, w których można napić się dobrego piwa czy potańczyć w rytmie lokalnych lub międzynarodowych hitów.

Dla kogo?

Bukareszt jest miastem ciekawym i różnorodnym. Dlatego na pewno wybierz się tam, jeśli interesuje Cię historia Rumunii. Będziesz miał tam wiele okazji do jej zgłębiania. Bukareszt to także intrygujący kierunek dla osób zainteresowanych socrealizmem. Śladów po nim jest w rumuńskiej stolicy cała masa. Oprócz tego Bukareszt przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz próbować lokalnej kuchni, a wieczory spędzać w barach lub dyskotekach.