Bukareszt

3.80       Zobacz opinie (15)

Stolica Rumunii, czyli Bukareszt, jest miastem niezwykłym. Głównie dlatego, że swój obecny wygląd zawdzięcza nieco szalonym pomysłom Ceaușescu, czyli rumuńskiemu prezydentowi i dyktatorowi. W 1977 r. miasto nawiedziło ogromne trzęsienie ziemi, które zniszczyło większość budynków w jego centralnej części. Wtedy to Ceaușescu zdecydował o odbudowie Bukaresztu na wzór Paryża. I w ten sposób np. Bulevardul Unirii, czyli główna arteria prowadząca do ogromnego budynku Parlamentu, była wzorowana na Champs-Élysées.

Bukareszt

Bukareszt, Rumunia - © Zielonamapa

Bukareszt to nie tylko ślady po Ceaușescu. Miasto ma klimatyczną starówkę, ciekawy skansen czy liczne, bardzo ładne parki. Rumuńska stolica obfituje także w mnóstwo barów czy klubów, w których można napić się dobrego piwa czy potańczyć w rytmie lokalnych lub międzynarodowych hitów.

Dla kogo?

Bukareszt jest miastem ciekawym i różnorodnym. Dlatego na pewno wybierz się tam, jeśli interesuje Cię historia Rumunii. Będziesz miał tam wiele okazji do jej zgłębiania. Bukareszt to także intrygujący kierunek dla osób zainteresowanych socrealizmem. Śladów po nim jest w rumuńskiej stolicy cała masa. Oprócz tego Bukareszt przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz próbować lokalnej kuchni, a wieczory spędzać w barach lub dyskotekach.

Zdjęcia

  • Bukareszt
  • Bukareszt
  • Bukareszt
  • Bukareszt
  • Bukareszt
  • Bukareszt
  • Bukareszt
  • Bukareszt
  • Bukareszt
  • Bukareszt
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Bukareszt jest idealnym kierunkiem na city break. Jednak warto wybrać się tam na wiosnę lub jesienią. Latem w mieście jest nieznośnie gorąco, co nie sprzyja eksplorowaniu jego atrakcji i zabytków.

Bukareszt
Bukareszt, Rumunia - © Zielonamapa

Na pewno podczas zwiedzania Bukaresztu po głowie będzie Ci się kołatać jedna myśl: “Ale wszystko jest tutaj gigantyczne”. W rumuńskiej stolicy wszystko jest wielkie. Ogromne bulwary, wielkie budynki czy pomniki potrafią troszkę przytłoczyć. Ale wystarczy wpaść na starówkę, by poczuć inną atmosferę miasta.

Bukareszt
Bukareszt, Rumunia - © Zielonamapa

Parlament

Największą (w przenośni i dosłownie) atrakcją Bukaresztu jest budynek parlamentu (Palatul Parlamentului, Strada Izvor 2-4), zwany też Pałacem ludowym. Oczywiście pomysłodawcą budowy tego kolosa był Ceaușescu. Za życia dyktatora ukończono 65% całego projektu. W tym momencie wciąż parlament nie jest tak naprawdę skończony w 100%. Ale nie ma się co dziwić. Ma on bowiem 365 000 m² powierzchni i posiada ponad 1000 pomieszczeń. To czyni go drugim, największym budynkiem administracji publicznej na świecie. Zwiedzającym udostępniony jest jedynie niewielki jego fragment, który i tak pokazuje jego ogromn. Marmurowe wnętrza, kryształowe żyrandole czy kolosalne okna robią wrażenie.

Bukareszt
Parlament, Bukareszt, Rumunia - © Zielonamapa

Bulevardul Unirii

Do budynku parlamentu biegnie szeroka, reprezentacyjna ulica, jaką jest Bulevardul Unirii. To właśnie ona miała być rumuńskim odpowiednikiem Champs-Élysées. Wzdłuż niej ciągną się monumentalne, utrzymane w socrealistycznym stylu kamienice. Oprócz tego, pośrodku bulwaru, na całej jego długości, stoją fontanny, które w nocy są fantazyjnie podświetlone.

Piața Revoluției

Najważniejszym, miejskim placem Bukaresztu jest Piața Revoluției (Plac Rewolucji). Położony jest na północ od starówki. To właśnie tam doszło do zamachu stanu, w trakcie którego udało się obalić władzę  Ceaușescu. Znajduje się przy nim imponujący Pałac Królewski, w którym mieści się Narodowe Muzeum Sztuki; budynek senatu czy ateneum.

Bukareszt
Piața Revoluției, Bukareszt, Rumunia - © Zielonamapa

Starówka

W niedużej odległości od parlamentu oraz bulwaru, po drugiej stronie rzeki, rozciąga się starówka Bukaresztu, znana pod nazwą Centru Vechi. Wbrew pozorom nie jest to bardzo stara dzielnica. Ale została wybrana na centrum miasta, gdyż przed laty brakowało w stolicy miejsca, które można by uznać za takie uznać. Generalnie przez długi czas była dość mocno zaniedbana. Później zaczęła się zamieniać w najbardziej imprezową dzielnicę w mieście. Dzięki temu obecnie starówka Bukaresztu tętni życiem i za dnia, i w nocy. Jest to także całkiem klimatyczny punkt stolicy, z wąskimi, brukowanymi uliczkami i niewysokimi kamienicami.

Bukareszt
Starówka, Bukareszt, Rumunia - © Zielonamapa

Monaster Stavropoleos

Podczas wizyty na starówce warto odwiedzić monaster Stavropoleos (Biserica Mănăstirii Stavropoleos, Strada Stavropoleos 4). Jest to jedna z najpiękniejszych świątyń w całym Bukareszcie. Zbudowana została w I połowie XVIII w.. Na kompleks, oprócz kościoła, czy budynku biblioteki, składała się także gospoda. To dzięki niej klasztor mógł się utrzymać. Niestety większość monasteru ucierpiała podczas trzęsienia ziemi w 1977 r.. Obecnie wciąż podziwiać można kościół oraz bibliotekę.

Muzeum Rumuńskiego Chłopa

Pod tą dość zabawną nazwą kryje się jedno z ciekawszych, bukaresztańskich muzeów. Muzeum Rumuńskiego Chłopa (Muzeul Național al Țăranului Român, Şoseaua Pavel D. Kiseleff 3) posiada  wspaniałą kolekcję rumuńskich strojów ludowych, przedmiotów codziennego użytku, ceramiki itp.. Na wystawę składa się 90000 eksponatów!

Muzeum Narodowe Historii Rumunii

W trakcie pobytu w Bukareszcie warto zajrzeć do Muzeum Narodowego Historii Rumunii (Muzeul Național de Istorie a României Bucureşti, Calea Victoriei 12). Jeśli jesteś fanem historii i chcesz nieco lepiej poznać ten kraj, to już wiesz, gdzie się wybrać. Muzeum posiada bogatą wystawę archeologiczną. Wśród eksponatów znaleźć można przepiękną, złotą biżuterię. Oprócz tego w muzeum odbywają się tematyczne wystawy czasowe.

Muzeum Wsi w Bukareszcie

Jednym z ciekawszych i nieco mniej oczywistych miejsc do odwiedzenia w Bukareszcie jest Muzeum Wsi, znane także pod nazwą Muzeum Dimitrie Gusti (Şoseaua Pavel D. Kiseleff 28-30). Skansen znajduje się na terenie malowniczego parku Herastrau. Zobaczyć tam można 300 budynków z różnych części Rumunii. To fascynujące miejsce, w którym można przenieść się z tętniącego życiem miasta, do spokojnych, wiejskich i sielankowych krajobrazów. Na terenie muzeum zgromadzono nie tylko domy mieszkalne czy gospodarcze, ale również kościoły. Ich architektura znacząco odbiega od tej, jaką reprezentują obiekty z naszych polskich skansenów.

Łuk Triumfalny

Bukareszt, podobnie jak Paryż, ma swój Łuk Triumfalny (Arcul de Triumf, Piața Arcul de Triumf) Znaleźć go można na rondzie obok parku Herastrau. Ma 27 m wysokości i w 1936 zastąpił drewniany łuk, jaki postawiono tu kilkanaście lat wcześniej.

Bukareszt
Arcul de Triumf, Bukareszt, Rumunia - © Zielonamapa

Największą zaletą życia nocnego w Bukareszcie jest to, że bez względu na to, jakim budżetem dysponujesz, znajdziesz dla siebie odpowiednie miejsce do zabawy. W mieście działa mnóstwo klubów, ale również klimatycznych barów, gdzie przy kuflu piwa lub drinku będziesz mógł przyjemnie spędzić czas ze znajomymi lub z samym sobą.

Kristal Glam Club

Kristal Glam Club (Bulevardul Regina Elisabeta 34) to idealne miejsce, jeśli jesteś fanem muzyki elektronicznej. Parkiet rozgrzewają DJ-e zarówno z Rumunii, jak i innych państw. Sześciokrotnie otrzymał tytuł najlepszego klubu w Rumunii, a także znalazł się na 28. miejscu na europejskiej liście Top50 klubów. Jeśli liczysz na dobrą zabawę na poziomie, to Kristal Glam Cię nie zawiedzie!

Control Club

Klub Control (Strada Constantin Mille 4) również uznawany jest za jeden z najlepszych klubów dla fanów muzyki elektronicznej. Oprócz tego często staje się przestrzenią dla najrozmaitszych koncertów. Czynny jest 7 dni w tygodniu. Warto wpaść do niego w środy, kiedy to wszystkie napoje przecenione są o 50%. 

Berăria H

Fani piwa koniecznie powinni odwiedzić Berăria H (Şoseaua Pavel D. Kiseleff 32). Jest to duży pub położony na terenie całkiem malowniczego parku Herastrau. Oprócz możliwości napicia się piwa, w tym gigantycznym lokalu odbywają się także liczne koncerty. Występują tu zarówno zespoły rockowe, jak i gwiazdy muzyki pop. Dla każdego coś miłego.

Caru’ cu Bere

Caru’cu Bere (Strada Stavropoleos 5) to miejsce na starówce, które po prostu trzeba odwiedzić będąc w Bukareszcie. Pod nazwą tą kryje się najstarszy browar w mieście. Działa od 1875 r.. Secesyjne, pełne przepychu wnętrza absolutnie zachwycają. Na miejscu, oprócz piwa, można też skosztować dań kuchni rumuńskiej.

Nomad Skybar

Również na starówce działa Nomad Skybar (Strada Smârdan 30). Znajduje się na dachu jednego z budynków. W weekendy miejsce to zamienia się w chyba najbardziej roztańczony punkt starego miasta. W tygodniu natomiast staje się strefą relaksu, gdzie przy drinku i dobrej muzyce można odpocząć z widokiem na tę część Bukaresztu.

The Drunken Lords

Na starówce warto także odwiedzić The Drunken Lords (Intrarea Nicolae Șelari 3-5). Miejsce to cieszy się sporą popularnością, ale niestety jest dość drogie. Z tego też powodu zagląda tam nieco starsza klientela, którą po prostu stać na tamtejsze drinki. Mimo wszystko jednak jest to bardzo klimatyczne miejsce, więc zajrzyj tu choćby na chwilę.

Zobacz także

Rumunia
Co zwiedzić w Rumunii?
Rumunia
Najlepsze plaże w Rumunii
Rumunia
Życie nocne w Rumunii
Rumunia
Parki narodowe w Rumunii
Rumunia
Aktywnie w Rumunii
Rumunia
Poza szlakiem w Rumunii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon