Kluż Napoka

4.13       Zobacz opinie (8)

Kluż Napoka to miasto położone w Transylwanii, w północno-zachodniej części Rumunii. Stanowi miejsce, gdzie spotykają się różne kultury i narodowości, od rumuńskiej, przez węgierską czy żydowską. Ta różnorodność przyczynia się do tego, że Kluż Napoka (rum. Cluj-Napoca) cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Z roku na rok przybywa ich w tym mieście, również za sprawą coraz liczniejszych tanich lotów realizowanych na tamtejsze lotnisko. Dlaczego jeszcze warto odwiedzić Kluż? Przede wszystkim ze względu na klimat panujący w mieście oraz liczne, doskonałe puby i kluby. Miasto oferuje także ciekawą architekturę i sporo zabytków. Bardzo zbliżoną do miast węgierskich.

Kluż Napoka, Rumunia

Kluż Napoka, Rumunia - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli szukasz miasta na krótki, acz intensywny urlop, wtedy Kluż Napoka będzie doskonałym celem city break’u. Możesz wpaść tam na weekend i nie nudzić się ani chwili. W ciągu dnia będziesz mógł zwiedzać i spacerować. Wieczorem i w nocy czekać na Ciebie będzie moc atrakcji w tamtejszych barach czy klubach.

Zdjęcia

 • Kluż Napoka
 • Kluż Napoka
 • Kluż Napoka
 • Kluż Napoka
 • Kluż Napoka
 • Kluż Napoka
 • Kluż Napoka
 • Kluż Napoka
 • Kluż Napoka
 • Kluż Napoka
 • Kluż Napoka
 • Kluż Napoka
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Bez względu na porę roku, miasto praktycznie cały czas tętni życiem. Jednak chyba najpiękniej jest tam na jesieni. Jeśli chcesz cieszyć się nieco bardziej kameralną atmosferą, wtedy zawitaj tam w zimie lub wczesną wiosną.

Miasto obfituje w liczne atrakcje turystyczne. Dlatego jeśli lubisz zwiedzać i spacerować, wtedy Kluż Napoka na 100% przypadnie Ci do gustu. Tylko pamiętaj - przeznacz przynajmniej dwa dni na poznawanie miasta.

Rynek

Centralnym placem miasta jest oczywiście rynek (Piaţa Unirii). Stanowi też symbol Kluż Napoki, uwieczniany na licznych fotografiach. Otaczają go kamienice, które zaczęto tu stawiać od XV w.. Bezpośrednio na rynku wznosi się kościół św. Michała.

Kluż Napoka
Kluż Napoka, Rumunia - © Zielonamapa

Kościół św. Michała

Kościół św. Michała jest drugą, największą świątynią Transylwanii. Zbudowano go w miejscu, w którym wcześniej stała inna, dużo mniejsza, gotycka kaplica. Prace nad kościołem zaczęły się już w XIV w.. W kolejnych stuleciach był wielokrotnie przebudowywany. Np. XIX w. dostawiono do niego 80-metrową wieżę w neogotyckim stylu. We wnętrzu, na uwagę zasługują freski, jakie zdobią kaplicę św. Grzegorza, a także misternie rzeźbiona ambona.

Kluż Napoka
Kluż Napoka, Rumunia - © Zielonamapa

Pałac Bánffy

Od wschodu do rynku przylega Pałac Bánffy. Jest jednym z piękniejszych, barokowych pałaców na terenie całej Transylwanii. W jego wnętrzach, od 1965 roku działa Narodowe Muzeum Sztuki (Muzeul de Artă). Podczas wizyty obejrzysz 138 obrazów i 15 rzeźb. Większość z nich pochodzi z terenu Transylwanii.

Muzeum Etnograficzne

W niedużej odległości od rynku, a dokładniej na zachód od niego, znajduje się Muzeum Etnograficzne (Muzeul Etnografic al Transilvaniei, Strada Memorandumului 21). Posiada ono szalenie ciekawe zbiory przybliżające to, jak dawniej żyło się mieszkańcom Transylwanii. Obejrzysz w nim liczne stroje ludowe czy przedmioty codziennego użytku. Świetne miejsca dla wszystkich pasjonatów historii i tradycji.

Muzeum Historii Transylwanii

Jeśli chciałbyś lepiej zrozumieć historię tego regionu Rumunii, wtedy wybierz się do Muzeum Historii Transylwanii (Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei, Strada Constantin Daicoviciu 2). Nie posiada może zbyt wiele zbiorów, a sama wystawa mogłaby być odrobinę lepiej zorganizowana. Co nie zmienia faktu, że jeśli fascynuje Cię poznawanie przeszłości, wtedy na pewno pobyt w tym muzeum będzie dla Ciebie wartościowy.

Pomnik Karoliny

Pomiędzy Muzeum Historii Transylwanii a franciszkańskim klasztorem wznosi się pomnik Karoliny (Obeliscul Carolina, Piața Muzeului 2). Jest on najstarszym monumentem w mieście, który nie jest związany z symbolami religijnymi. Ma 10 m wysokości i upamiętnia cesarzową Augustę Karolinę, która w XIX w. wraz z cesarzem Franciszkiem Habsburgiem odwiedziła miasto.

Ogród botaniczny

Na południe od ścisłego centrum znajdziesz ogród botaniczny (Grădina Botanică Alexandru Borza). Uznawany jest za jeden z piękniejszych w tej części Europy. W trakcie spaceru będziesz mógł podziwiać ogród japoński, rosarium czy odwiedzić Muzeum Botaniczne. Idealne miejsce na romantyczną przechadzkę lub relaks w trakcie upalnego dnia.

Kluż Napoka
Kluż Napoka, Rumunia - © Zielonamapa

Cytadela

Na zachód od rynku i ścisłego centrum, na mającym 405 m n.p.m. wzgórzu, wznosi się cytadela (Cetăţuia). Zbudowana przez Austriaków w XVIII w., przez długi czas pełniła rolę więzienia. Z czasem jednak przeznaczenie cytadeli się zmieniło. Obecnie to bardzo ładny park, z którego rozciąga się przyjemna panorama miasta. Działa tam też kawiarnia oraz hotel.

Park Etnograficzny

Na zachodnich obrzeżach Kluż Napoki znajduje się Park Etnograficzny (Parcul Etnografic "Romulus Vuia", Aleea Muzeului Etnografic). Jego założycielem był profesor Romulus Vuia. Park ten był pierwszym skansenem utworzonym na terenie zarówno Transylwanii, jak i całej Rumunii. Pozwala na zapoznanie się z lokalnym, tradycyjnym budownictwem czy zdobieniami. Kolorowe wnętrza domów zachwycają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dodatkowo teren skansenu jest całkiem malowniczy.

Kluż Napoka słynie ze swego imprezowego klimatu. Już od pierwszych chwil w mieście rzucają się w oczy liczne puby i bary działające niemalże w każdym zakamarku starego miasta.

Roata

Jeśli podczas pobytu w Kluż Napoce zapragniesz dobrze zjeść, a także skosztować licznych, lokalnych trunków, wtedy koniecznie odwiedź Roatę (Strada Alexandru Ciurea 6). To restauracja znajdująca się nad kanałem Morii. Jest kultowym miejscem w Kluż Napoce, które znane jest z wyśmienitej kuchni, doskonałej atmosfery i rozsądnych cen. Pobyt w restauracji może być więc doskonałym wstępem do całonocnego imprezowania.

After Eight

Jednym z bardziej znanych klubów Kluż Napoki jest After Eight (Strada Brassai Sámuel 12). Odbywają się tu najlepsze imprezy w całym mieście. Możesz liczyć na świetną muzykę, relatywnie niskie ceny drinków czy piwa oraz niezłe, międzynarodowe towarzystwo.

Joben Bistro

Jednym z bardziej niesamowitych pubów Kluż Napoki jest bez wątpienia Joben Bistro (Strada Avram Iancu 29). Na tle innych lokali wyróżnia się industrialnym, klimatycznym wystrojem wnętrz, inspirowanym stylem steampunk. Skosztujesz tu doskonałych drinków. Wizyta w Joben Bistro będzie niezapomnianym doświadczeniem. Ale pamiętaj – zwykle jest tam trudno o wolny stolik.

The Soviet

Jeśli lubisz klimaty minionej epoki, nie przeszkadza Ci picie w towarzystwie symboli ZSSR, wtedy odwiedź pub The Soviet (Strada Franklin Delano Roosevelt). Miejsce to ma swój niepowtarzalny klimacik i cieszy się sporą popularnością wśród mieszkańców, jak i turystów. Zwykle między 18 a 20 można tam trafić na promocyjne ceny drinków. Wtedy też zwykle jest tam najwięcej ludzi.

Atrakcje Kluż Napoki

Miasto obfituje w liczne atrakcje turystyczne. Dlatego jeśli lubisz zwiedzać i spacerować, wtedy Kluż Napoka na 100% przypadnie Ci do gustu. Tylko pamiętaj – przeznacz przynajmniej dwa dni na poznawanie miasta.

Zobacz także

Rumunia
Co zwiedzić w Rumunii?
Rumunia
Najlepsze plaże w Rumunii
Rumunia
Życie nocne w Rumunii
Rumunia
Parki narodowe w Rumunii
Rumunia
Aktywnie w Rumunii
Rumunia
Poza szlakiem w Rumunii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon