Mangalia

3.00       Zobacz opinie (3)

Położona na południe od Konstancy Mangalia znana jest przede wszystkim jako nadmorski kurort. Wraz z resortami Saturn, Venus, Jupiter, Neptun i Olimp tworzy doskonałą przestrzeń do relaksu i wypoczynku. Znajdziesz tam ładne, piaszczyste plaże, które nawet w szczycie letniego sezonu nie powinny być mocno zatłoczone.

Mangalia
Mangalia, Rumunia - © Zielonamapa

Mangalia dodatkowo oferuje nieco inny, bardziej orientalny klimat niż pozostałe miasta rumuńskiego wybrzeża. A wszystko za sprawą Tatarów, którzy zamieszkali tu w XIX w. i wpłynęli odrobinę na architekturę kurortu. Jeśli w przerwie od plażowania zapragniesz trochę pozwiedzać, wtedy będziesz mógł zajrzeć do muzeum archeologicznego, starożytnych ruin czy meczetu. Dodatkowo, w Mangalii występują lecznicze błota. Zabiegi z ich wykorzystaniem oferują miejscowe SPA.

Dla kogo?

Mangalia przypadnie Ci do gustu, jeśli szukasz niezbyt zatłoczonego kurortu z ładnymi plażami. Jasne, w szczycie sezonu nie będziesz sam na plaży, ale na pewno nie będzie tam tak wielu turystów, jak w Złotych Piaskach w Bułgarii.

Zdjęcia

  • Mangalia
  • Mangalia
  • Mangalia
  • Mangalia
  • Mangalia
  • Mangalia
  • Mangalia
  • Mangalia
  • Mangalia
  • Mangalia
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli zależy Ci na plażowaniu, wtedy odwiedź Mangalię w okresie od końca czerwca do końca sierpnia. Masz wtedy gwarantowaną pogodę oraz przyjemne, nie za wysokie temperatury.

W przerwie od plażowania wybierz się na spacer po Mangalii. W mieście będziesz mógł obejrzeć kilka miejsc, które przypominają o jego bogatej historii.

Muzeum Archeologiczne

Zwiedzanie miasta warto zacząć od Muzeum Archeologicznego (Muzeul de Istorie şi Arheologie Callatis). Przybliża ono antyczną historię Mangalii, które w starożytności znane było pod nazwą Callatis. Na muzealne eksponaty składają się przedmioty wydobyte podczas prac archeologicznych prowadzonych w Mangalii i jej okolicach. Wystawa nie jest duża, ale jeśli interesuje Cię historia, to na pewno Ci się tutaj spodoba. Dodatkowo, spacerując po mieście, będziesz mógł trafić na ruiny starożytnego Callatis. Nie są one jednak zbyt imponujące.

Meczet Esmahan Sultan

Jedną z ciekawszych atrakcji miasta jest Meczet Esmahan Sultan (Strada Oituz). Posiada prostą bryłę z niezbyt wysokim minaretem. Dodatkowo otoczony jest sporą ilością zieleni. Na jego terenie znajduje się także zabytkowy cmentarz muzułmański. Sam meczet zbudowany został w XVI w. przez córkę sułtana Selima II. 

Muzeum Marynarki

W południowej części miasta, przy drodze wyjazdowej, działa Muzeum Marynarki (Muzeul Marinei Mangalia). Zostało założone w 2004 r., na terenie nieczynnych koszar. Jego głównym celem jest przybliżanie historii oraz sposobu funkcjonowania portu w Mangalii. Zobaczyć tam można sporo sprzętu używanego przez marynarzy.

Latem Mangalia kusi turystów swymi piaszczystymi, szerokimi plażami. Znajdziesz je zarówno w obrębie samego miasta, jak i położonych na północ od niego mniejszych kurortów.

Główna plaża

Główna, miejska plaża Mangalii rozciąga się w zatoce, w centralnej części miasta. Zwykle, w szczycie sezonu jest tu najwięcej turystów. Ale jeśli zapragniesz odpocząć na tej, konkretnej plaży, wtedy bez trudu znajdziesz dla siebie kawałek wolnej przestrzeni na położenie ręcznika/koca lub znajdziesz leżak do wynajęcia.

Saturn

Saturn, jako kurort, nie grzeszy urodą. Dodatkowo plaże są tam zazwyczaj mocno zatłoczone. Wybierz się tam, jeśli jesteś koneserem miejsc specyficznych i nie przeszkadzają Ci tłumy.

Venus

Venus, podobnie jak Jupiter, nie jest najpiękniejszym kurortem, jaki zobaczysz. Ale i tak jest lepiej, niż kilka lat temu. Przynajmniej plaże są nieco bardziej wysprzątane i możesz na nich wypożyczyć leżaki czy parasole.

Jupiter

Przez wielu Jupiter uznawany jest za najładniejszy kurort tej części rumuńskiego wybrzeża. Posiada niezłą bazę hotelową, a także ładne, czyste plaże. Świetne miejsce, jeśli chcesz się zrelaksować.

Olimp

Najdalej na północ względem Mangalii znajduje się Olimp. Jest to najspokojniejszy i najbardziej kameralny kurort tej części wybrzeża. Na plażach zwykle panuje spokój i nie ma zbyt wielu turystów. Hotele otoczone są dużą ilością zieleni. Idealne miejsce dla nieco starszych turystów.

W Mangalii i w położonych na północ kurortach znajdziesz trochę beach barów i pubów. Większość z nich działa tylko w sezonie letnim. Ale nic w tym dziwnego, bo właśnie w tym okresie przebywa tu najwięcej turystów.

Lazy Lounge Café

W Mangalii, tuż przy głównej plaży, na niewielkim cyplu zamykającym zatokę od południa, działa Lazy Lounge Café (Faleza Mangalia). To świetne miejsce na relaks przy drinku lub kuflu zimnego piwa. Świetne widoki i niezobowiązująca atmosfera tworzą świetną przestrzeń do spotkań ze znajomymi czy randkę. Do tego w menu znajdziesz całkiem smaczne jedzenie.

Corsarul Negru

W tej samej okolicy warto odwiedzić Corsarul Negru (Strada Teilor). To pub, gdzie będziesz mógł posłuchać całkiem niezłej muzyki, napić się relatywnie tanich drinków i miło spędzić czas po zachodzie słońca.

Zobacz także

Rumunia
Co zwiedzić w Rumunii?
Rumunia
Najlepsze plaże w Rumunii
Rumunia
Życie nocne w Rumunii
Rumunia
Parki narodowe w Rumunii
Rumunia
Aktywnie w Rumunii
Rumunia
Poza szlakiem w Rumunii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon