Maramures

SPOKO

Maramures leży na północno-zachodnim krańcu Rumunii i graniczy z terytorium Ukrainy. Region ten często nazywany jest krainą drewna. Wszystko za sprawą wielu klimatycznych wsi, w których wciąż większość domów zrobiona jest z drewna. Niemal w każdej z nich znajdziesz również niesamowite, zabytkowe cerkwie.

Maramures

Maramures, Rumunia – © basesteanu

Kilka z nich zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Unikatową atrakcją, będącą jednym z symboli Rumunii, jest tzw. “Wesoły cmentarz”. Znajdują się w nim drewniane, ręcznie wyrzeźbione nagrobki, które ukazują sceny z życia pochowanych tam ludzi, często opatrzone dowcipnymi wierszykami. Sielankowy klimat całego regionu dopełniają Park Narodowy Gór Maramuresz oraz Park Narodowy Gór Rodniańskich.

Dla Kogo?

Jeśli fascynuje Cię architektura drewniana, to zdecydowanie region ten jest właśnie dla Ciebie. Osoby, które lubią sielankowe wiejskie klimaty znajdą liczne urocze, małe miejscowości. Jeśli jesteś wielbicielem dzikiej przyrody, to będziesz mógł ją poznawać podczas wędrówek górskimi szlakami.