Medias

SPOKO

Nieduże miasto Medias dawniej było jednym z ważniejszych ośrodków Siedmiogrodu. Już w czasach starożytnych istniał tu rzymski obóz warowny. W XV wieku, rozrastające się miasto, zostało otoczone potężnymi murami obronnymi. Ważnym dla Polskiej historii akcentem jest podpisany tu przez Stefana Batorego, w 1576 roku, pakt o królewskich zobowiązaniach.

Medias

Medias, Rumunia – © Zielonamapa.pl

Również tutaj nastąpiło Narodowe Zgromadzenie Sasów w 1919 roku, podczas którego zdecydowano o połączeniu Siedmiogrodu z Rumunią. Do współczesnych czasów przetrwało wiele historycznych budowli. Sercem miasta jest Gród Margareta. Kościół św. Małgorzaty z XIV wieku, wznosi się na wzgórzu i został ufortyfikowany wysokimi murami oraz basztami. Mieści się tu również Wieża Trębaczy, która mierzy aż 68,5 m wysokości. Centrum miasta wypełniają wiekowe kamienice, a kolejnymi ważnymi zabytkami są Baszta Kowali czy pozostałości dawnych murów miejskich wraz z wieżami obserwacyjnymi.

Dla kogo?

Jeśli interesujesz się historią, a zwłaszcza losami Siedmiogrodu, to powinieneś odwiedzić Medias, które było jednym z ważniejszych jego miast. Miłośnikom klimatu średniowiecznych miasteczek z pewnością spodoba się spacer po przyjemnej starówce. Miasto będzie idealnym punktem wypadowym do innych atrakcji tych okolic, np. słynnych kościołów warownych Transylwanii.