Sybin

4.25       Zobacz opinie (8)

Położony w centralnej części Rumunii Sybin (Sibiu) jest uznawany za jedno z piękniejszych miast w tym kraju. Często porównywany jest do naszego Krakowa. Sybin przez wieki leżał na skrzyżowaniu ważnych, handlowych szlaków, co pozwoliło mu się wzbogacić i rozwinąć. Miasto zachowało swój średniowieczny charakter.

Sybin
Sybin, Rumunia - © Zielonamapa

Posiada śliczną, ciekawą i różnorodną starówkę, w obrębie której znajdziesz wiele atrakcji. Sibiu możesz potraktować jako cel weekendowego city break’u, a także jako dobrą bazę wypadową np. w pasmo Fogaraszy. Tak czy inaczej zaplanuj tu dłuższy pobyt, by w spokoju nacieszyć się tą częścią Rumunii.

Dla kogo?

Odwiedź Sybin, jeśli lubisz zwiedzać i interesuje Cię historia. Miasto jest nią nasycone i nie pozwoli Ci choćby na chwilę nudy. Polubisz miasto, gdy cenisz także różnorodną architekturę.

Zdjęcia

  • Sybin
  • Sybin
  • Sybin
  • Sybin
  • Sybin
  • Sybin
  • Sybin
  • Sybin
  • Sybin
  • Sybin
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Chyba najlepszą porą na wizytę w Sybinie jest późna wiosna oraz jesień. Możesz wtedy liczyć na najdoskonalsze warunki oraz brak wielkich tłumów. Latem bywa zwykle za ciepło na eksplorowanie miasta.

Atrakcje Sybinu skupiają się głównie wokół starówki, która znajduje się w centrum miasta. Koniecznie zaplanuj spacer po głównym rynku, a także zrób sobie zdjęcie na Moście Kłamców. O ile oczywiście odważysz się na niego wejść.

Piata Mare

Głównym placem starówki jest Piata Mare. W swej historii pełnił najrozmaitsze role. Był placem targowym, miejscem przeprowadzania egzekucji czy organizowania najrozmaitszych wydarzeń kulturalnych. Otaczają go ładne kamienice. Warto zwrócić uwagę na ich dachy. Zaopatrzone są w wystające okna, które przez mieszkańców zwane są “oczami”.

Kościół Jezuitów

W północnej części placu wznosi się jezuicki kościół (Biserica Romano-Catolică Sfânta Treime) pw. Trójcy Świętej. Powstał w I połowie XVIII w.. Jego wnętrze jest bardzo bogato zdobione. Dominuje styl barokowy, który jak wiadomo lubi przepych i przesadę.

Turnul Sfatului

Na północny-wschód od kościoła stoi natomiast wieża ratuszowa (Turnul Sfatului). Znajdująca się u jej podstawy brama łączy Piata Mare, czyli wielki plac, z Miata Mica, czyli małym placem. Wieża jest także najlepszym punktem widokowym w Sybinie. Po wejściu na jedną z najwyższych kondygnacji będziesz mógł podziwiać rozległą panoramę starówki i dalej położonych dzielnic miasta. Wieżę można odwiedzać codziennie w godzinach 10.00-20.00.

Piata Mica

Mniejszym, lecz równie ważnym placem Sybina jest Piata Mica. Wokół niego wznoszą się niskie, urocze kamieniczki ze spadzistymi dachami i podcieniami. W tej pod numerem 26. działa Muzeum Farmacji (Muzeul de Farmacie), które przypadnie do gustu nie tylko aptekarzom. Natomiast pod numerem 21. znaleźć można Saskie Muzeum Etnograficzne im. Emilia Sigerusa (Muzeul de Etnografie și Artă Populară Săsească „Emil Sigerus”). Koncentruje się ono na przybliżaniu kultury środkowej Transylwanii.

Katedra

Najbardziej imponującą budowlą starówki jest bez wątpienia katedra (Catedrala Evanghelică C.A. Sfânta Maria). Jej strzelista wieża dość mocno dominuje w krajobrazie miasta. Ma 73,4 m wysokości. Przez wieki świątynia była przebudowywana. W jej wnętrzu zobaczyć można dzieła wybitnych artystów, w tym Johannesa von Rosenau.

Most Kłamców

Jednym z bardziej malowniczych punktów na starówce Sybinu jest Most Kłamców (Podul Minciunilor). Powstał w 1859 r., jako pierwsza, żelazna konstrukcja na terenie Transylwanii. Związana jest z nim miejska legenda. Według niej, jeśli zdecyduje się po nim przejść kłamca, wtedy most się zawali. Jeśli więc masz jakieś kłamstewka na sumieniu, to może lepiej nie kuś losu i obierz inną drogę.

Pasaż schodowy

Gdy szukasz klimatycznego i niesamowicie fotogenicznego miejsca na terenie sybińskiej starówki, wtedy koniecznie odwiedź Pasaż Schodowy (Pasajul Scărilor). Jego głównym zadaniem jest łączenie górnej części miasta z dolną. Pasaż ten, choć momentami odrobinę mroczny i surowy, doskonale nadaje się do zdjęć.

Park Dumbrava

Jeśli zmęczy Cię spacerowanie po mieście i zapragniesz przenieść się na łono natury, wtedy koniecznie wybierz się do parku Dumbrava (Parcul Natuhiral Dumbrava Sibiului). Rozciąga się na południowy-zachód od centrum Sybina. Na jego terenie działa zoo, które jest najstarszą tego typu placówką w całej Rumunii. W parku znajdziesz także całkiem ciekawy skansen, a dokładniej Muzeum Cywilizacji Ludowej “ASTRA” (Muzeul Civilizației Populare Tradiționale ASTRA). Stanowi doskonałe miejsce do zgłębienia historii ludowej Transylwanii, dawnych sposobów uprawy ziemi czy wykorzystywanych wtedy technologii. Do tego cały skansen jest wyjątkowo malowniczy.

Zobacz także

Rumunia
Co zwiedzić w Rumunii?
Rumunia
Najlepsze plaże w Rumunii
Rumunia
Życie nocne w Rumunii
Rumunia
Parki narodowe w Rumunii
Rumunia
Aktywnie w Rumunii
Rumunia
Poza szlakiem w Rumunii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon