Peles

3.86       Zobacz opinie (7)

W północnej części miasta Sinai znajduje się Peles. Pod nazwą tą kryje się zachwycający kompleks parkowo-pałacowy (Castelul Peleş), który pełnił rolę letniej rezydencji rumuńskich królów. Większość turystów zgodnie twierdzi, że jest to najpiękniejszy zamek na terenie Rumunii, który swym wyglądem przypomina budowle opiewane w baśniach czy legendach.

Peles

Peles, Rumunia - © Zielonamapa

Jego fantazyjna architektura oraz niesamowita lokalizacja (zbudowano go u podnóża gór Bucegi) czynią go wyjątkowo fotogenicznym miejscem. Peles z pewnością zasługuje na Twoją uwagę. Nawet jeśli nie przepadasz za miejscami z listy “Top 10 największych atrakcji Rumunii”, to tego pałacu pominąć nie możesz.

Dla kogo?

Pałac Peles to dość uniwersalna atrakcja, która spodoba się każdemu. Jeśli cenisz piękną i nietuzinkową architekturę, wtedy będziesz miał tam co podziwiać. Jeśli podróżujesz z całą rodziną, czyli żoną/mężem i dzieciakami, wtedy wszyscy będziecie się świetnie bawić podczas wizyty w pałacu. Gdy natomiast lubisz fotografować, wtedy w zamku i jego bliskim sąsiedztwie znajdziesz sporo inspiracji.

Zdjęcia

 • Peles
 • Peles
 • Peles
 • Peles
 • Peles
 • Peles
 • Peles
 • Peles
 • Peles
 • Peles
 • Peles
 • Peles
 • Peles
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Peles to dość oblegana atrakcja turystyczna. Dlatego w szczycie letniego sezonu będziesz musiał się liczyć z tłumami. Nieco spokojniej robi się w pałacu na jesieni i w zimie. Więc jeśli chcesz go zwiedzać w bardziej kameralnej atmosferze, wtedy zaplanuj wizytę od października do lutego.

Oczywiście największą atrakcją jest sam pałac. Ale jeśli już będziesz w okolicy, wtedy nie zapomnij także o odwiedzinach w mniejszym pałacu Pelisor czy monasterze Sinaia.

Pałac Peles

Na terenie kompleksu znaleźć moż trzy pałace. Największym i najpiękniejszym z nich jest oczywiście Peles. Jego budowa trwała 10 lat i została zlecona przez Karola I Hohenzollerna. Za projekt pałacu odpowiedzialny był niemiecki architekt Wilhelm Doderer. Jego dzieło uznawane jest obecnie za jeden ze wspanialszych przykładów neorenesansowej, niemieckiej architektury. Pałac posiada 160 pokoi, które zdobią kryształowe żyrandole czy witraże. Co więcej, każdy z nich urządzony jest w nieco innym stylu. W trakcie zwiedzania zobaczysz też liczne dzieła sztuki wykonanych przez znamienitych, europejskich artystów. Ciekawostką jest to, że część zdobień w sali teatralnej wykonał sam Gustav Klimt. Niewątpliwie pobyt w pałacu Peles jest niezapomnianym doświadczeniem.

Pałac Pelisor

Pałac Pelisor (Castelul Pelişor) zwany Małym Pelesem znajduje się 5 min spacerem od swego większego i bardziej znanego kolegi. Zbudowany został na przełomi XIX i XX w., również z polecenia króla Karola I. Jednak miał służyć przede wszystkim jego bratankowi – Ferdynandowi I i jego żonie Marii. Pałac zaprojektowany został przez czeskiego architekta Karela Limana. Prezentuje typowy styl art nouveau. Również jest udostępniony zwiedzającym.

Monaster Sinaia

W niedużej odległości od kompleksu pałacowo-parkowego znajduje się prawosławny monaster Sinaia. Zbudowany został pod koniec XVII w. na zlecenie Mihaila Cantacuzino, który postanowił go ufundować po tym, jak wrócił z pielgrzymki do monasteru św. Katarzyny na półwyspie Synaj. Cały kompleks był wielokrotnie przebudowywany. W centralnej części stoi duża cerkiew wybudowana w XIX w.. W jej wnętrzu zobaczyć można m.in. portret Karola I, królowej Elżbiety i ich córki Marii.

Gondola Sinaia

Jeśli zapragniesz uciec w góry, wtedy wystarczy że wsiądziesz do kolei gondolowej Sinaia. Wjedziesz nią na 2000 m n.p.m., nieopodal schroniska Miorita. Stamtąd będziesz mógł wyruszyć na wędrówkę po ciekawych i pięknych górach Bucegi. Dodatkowo, w trakcie jazdy koleją będziesz miał okazję podziwiać przepiękną panoramę okolicy.

Zobacz także

Rumunia
Co zwiedzić w Rumunii?
Rumunia
Najlepsze plaże w Rumunii
Rumunia
Życie nocne w Rumunii
Rumunia
Parki narodowe w Rumunii
Rumunia
Aktywnie w Rumunii
Rumunia
Poza szlakiem w Rumunii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon