Belgrad

3.89       Zobacz opinie (19)

Belgrad jest miastem, które absolutnie trzeba zobaczyć podczas wizyty w Serbii. Nie tylko dlatego, że jest jej stolicą. Belgrad jest największym i chyba najbardziej różnorodnym miastem całych Bałkanów, a także jednym z najstarszych miast w Europie. Posiada doskonałą lokalizację, w centralnej części Serbii, w miejscu, gdzie Sawa wpada do Dunaju.

Belgrad, Serbia

Belgrad, Serbia - © Zielonamapa

Posiada ogromną ilość zabytków oraz ciekawych muzeów, a także niezwykle intrygującą architekturę. Belgrad pozwala intensywnie spędzać czas nie tylko w ciągu dnia, ale i w nocy. To niesamowicie imprezowe miasto, z licznymi, doskonałymi klubami i pubami. Zatem wybierając się do serbskiej stolicy możesz mieć pewność, że nie będziesz się tam nudził ani sekundy.

Dla kogo?

Belgrad pod wieloma względami jest miastem uniwersalnym. Oznacza to, że bez względu na to, co Cię interesuje, to na pewno tam to znajdziesz. Lubisz zwiedzać? W Belgradzie czekają na Ciebie liczne atrakcje od zabytkowych budynków, przez muzea czy brutalistyczną architekturę. Wolisz imprezować? Wtedy przez całą noc będziesz mógł włóczyć się po tamtejszych klubach i knajpach. Zapragniesz relaksu? Możesz wskoczyć na pokład statku wycieczkowego i przepłynąć się po Dunaju.

Zdjęcia

 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zasadniczo nie ma jednej, idealnej pory na odwiedziny w Belgradzie. Bez względu na to, kiedy zdecydujesz się tam wybrać, na pewno będziesz miał co robić. Latem w mieście bywa nieznośnie gorąco, stąd nieco bardziej optymalną porą na zwiedzanie będzie wiosna lub jesień. Ale jeśli wysokie temperatury Ci nie przeszkadzają, wtedy lipiec i sierpień również będą dla Ciebie odpowiednim terminem.

Planując pobyt w Belgradzie weź pod uwagę, że jest tam mnóstwo atrakcji. Wygospodaruj więc więcej czasu niż jeden dzień. Dzięki temu będziesz w stanie odwiedzić zarówno najpopularniejsze miejsca, jak i te spoza głównych, turystycznych szlaków.

Kalemegdan

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Belgradzie i najczęściej przez turystów odwiedzanym, jest Kalemegdan. Fortyfikacje te znajdują się tuż przy ujściu Sawy do Dunaju. Dzięki czemu oferują przepiękny widok na obie rzeki. Mury i większość znajdujących się tam zabudowań pochodzi z XVII w.. Jednak twierdza swą historią sięga dużo wcześniejszych czasów. W obrębie Kalemegdanu znajdziesz park, tereny rekreacyjne, zoo, Muzeum Wojskowe czy katakumby.

Dzielnica Zemun

Dzielnica Zemun rozciąga się po przeciwnej stronie niż Kalemegdan. Przez długi czas było to osobne miasto, które później zostało wchłonięte przez rozbudowujący się Belgrad. Zemun posiada inny klimat i inną architekturę niż pozostałe dzielnice stolicy. Przede wszystkim można się tam poczuć prawie jak w Wiedniu lub Budapeszcie, ze względu na to, że wiele budynków powstało w stylu wiedeńskim. Warto wybrać się tam na spacer, również wzdłuż brzegu Sawy, np. by zobaczyć najstarszy hotel w mieście, czyli Hotel Jugoslavija.

Nocą w Belgradzie naprawdę dużo się dzieje. Jeśli zapragniesz imprezowego szaleństwa do białego rana, wtedy wybierz się do jednego z tamtejszych klubów. Jeśli natomiast będziesz chciał poczuć prawdziwą, serbską, bałkańską atmosferę, wtedy odwiedź jedną z kafan i napij się z miejscowymi rakii.

Hype Belgrade Night Club

W czołówce belgradzkich klubów nocnych znajduje się Hype Club (ul. Karađorđeva 46; czynne w środy, piątki i soboty). Zlokalizowany jest blisko mostu Brankov. Cieszy się uznaniem lokalnych celebrytów, gwiazd sportu czy bałkańskiej sceny muzycznej. Imprezy rozkręcają tu najlepsi DJ-e z regionu. Hype uznawany jest za ekskluzywny klub, więc dostanie się do niego zwykle nie jest zbyt proste. Ale jeśli już Ci się to uda, to możesz liczyć na epicką zabawę w rytmach house, funky disco,  R’n’B i największych hitów wszechczasów z lat 80. czy 90..

Shake’n’Shake

Jednym z ulubionych, letnich klubów Belgradu jest Shake’n’Shake (Ušće бб, czynny tylko w miesiącach letnich). Znajduje się blisko miejsca, gdzie Sawa wpada do Dunaju. Poczujesz tam prawdziwy, wakacyjny klimat. W ciągu dnia możesz tam wpaść na orzeźwiające drinki i kąpiele słoneczne. Wieczorem natomiast rozkręcają się tam jedne z lepszych imprez w Belgradzie. Gorące rytmy rozgrzewają parkiet do czerwoności.

Djuro Bar

Jeśli niekoniecznie chcesz szaleć na parkiecie, wtedy dobrym wyborem będzie wizyta w Djuro Bar (ul. Venizelosova 62). To jeden z bardziej klimatycznych pubów w Belgradzie. Industrialne wnętrza, nie za wysokie ceny, doskonały wybór alkoholi oraz świetna atmosfera. Idealne miejsce na spotkanie ze znajomymi. 

Shootiranje

Ciekawym punktem na imprezowej mapie Belgradu jest bez wątpienia Shootiranje (ul. Gavrila Principa 7). Jest to bar, który specjalizuje się w szotach. Jego głównym mottem jest hasło: “Upijanie się nigdy nie było tak łatwe”. Posiada w ofercie 80 różnych drinków, sprzedawanych w małych kieliszkach. Zawsze panuje tu luźna atmosfera i dużo się dzieje. Pobyt tam może być wstępem do całonocnego imprezowania.

Witch Bar

Godnym polecenia miejscem jest również Witch Bar (ul. Pariska 13). To typowy koktajl bar, z ogromnym wyborem drinków, również w wersji litrowej lub trzy litrowej! Imprezy rozkręcają tam lokalni DJ-e. Świetna, niezobowiązująca atmosfera, relatywnie niskie ceny i klimatyczne wnętrza, w których dominuje motyw wiedźm i czarownic.

Samo Pivo!

Samo Pivo! (ul. Balkanska 13) to pub specjalizujący się w piwach kraftowych. Znajdziesz tam ich naprawdę duży wybór. Zwykle pub posiada ok. 7 piw beczkowych oraz 50 butelkowych, z różnych stron świata. Dodatkowym atutem Samo Pivo! jest świetny wystrój wnętrz oraz spory wybór niezłych przekąsek idealnie pasujących do piwa.

Pivnica Žirafa 23

Na piwo warto również wpaść do Pivnica Žirafa 23 (Bulevar Milutina Milankovića 34). Tu również znajdziesz duży wybór tego złocistego lub ciemnego trunku. Pub ceniony jest nie tylko ze względu na piwo, ale także doskonałą kuchnię. Największą popularnością cieszą się żeberka, biała lub pikantna kiełbasa czy sery.

Zobacz także

Serbia
Co zwiedzić w Serbii?
Serbia
Życie nocne w Serbii
Serbia
Obiekty natury w Serbii
Serbia
Aktywnie w Serbii
Serbia
Poza szlakiem w Serbii
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon