Belgrad

3.89       Zobacz opinie (19)

Belgrad jest miastem, które absolutnie trzeba zobaczyć podczas wizyty w Serbii. Nie tylko dlatego, że jest jej stolicą. Belgrad jest największym i chyba najbardziej różnorodnym miastem całych Bałkanów, a także jednym z najstarszych miast w Europie. Posiada doskonałą lokalizację, w centralnej części Serbii, w miejscu, gdzie Sawa wpada do Dunaju.

Belgrad
Belgrad, Serbia - © Zielonamapa

Posiada ogromną ilość zabytków oraz ciekawych muzeów, a także niezwykle intrygującą architekturę. Belgrad pozwala intensywnie spędzać czas nie tylko w ciągu dnia, ale i w nocy. To niesamowicie imprezowe miasto, z licznymi, doskonałymi klubami i pubami. Zatem wybierając się do serbskiej stolicy możesz mieć pewność, że nie będziesz się tam nudził ani sekundy.

Dla kogo?

Belgrad pod wieloma względami jest miastem uniwersalnym. Oznacza to, że bez względu na to, co Cię interesuje, to na pewno tam to znajdziesz. Lubisz zwiedzać? W Belgradzie czekają na Ciebie liczne atrakcje od zabytkowych budynków, przez muzea czy brutalistyczną architekturę. Wolisz imprezować? Wtedy przez całą noc będziesz mógł włóczyć się po tamtejszych klubach i knajpach. Zapragniesz relaksu? Możesz wskoczyć na pokład statku wycieczkowego i przepłynąć się po Dunaju.

Zdjęcia

 • Dzielnica Zemun, Belgrad
 • Muzeum Nikoli Tesli, Belgrad
 • Muzeum Jugosławii, Belgrad
 • Knez Mihaila, Belgrad
 • Dom Kwiatów
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
 • Belgrad
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zasadniczo nie ma jednej, idealnej pory na odwiedziny w Belgradzie. Bez względu na to, kiedy zdecydujesz się tam wybrać, na pewno będziesz miał co robić. Latem w mieście bywa nieznośnie gorąco, stąd nieco bardziej optymalną porą na zwiedzanie będzie wiosna lub jesień. Ale jeśli wysokie temperatury Ci nie przeszkadzają, wtedy lipiec i sierpień również będą dla Ciebie odpowiednim terminem.

Belgrad
Belgrad, Serbia - © Zielonamapa

Planując pobyt w Belgradzie weź pod uwagę, że jest tam mnóstwo atrakcji. Wygospodaruj więc więcej czasu niż jeden dzień. Dzięki temu będziesz w stanie odwiedzić zarówno najpopularniejsze miejsca, jak i te spoza głównych, turystycznych szlaków.

Belgrad
Belgrad, Serbia - © Zielonamapa

Kalemegdan

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Belgradzie i najczęściej przez turystów odwiedzanym, jest Kalemegdan. Fortyfikacje te znajdują się tuż przy ujściu Sawy do Dunaju. Dzięki czemu oferują przepiękny widok na obie rzeki. Mury i większość znajdujących się tam zabudowań pochodzi z XVII w.. Jednak twierdza swą historią sięga dużo wcześniejszych czasów. W obrębie Kalemegdanu znajdziesz park, tereny rekreacyjne, zoo, Muzeum Wojskowe czy katakumby.

Belgrad
Kalemegdan, Belgrad, Serbia - © Zielonamapa

Ulica Knez Mihaila

Najważniejsza ulica całego Belgradu, to ul. Knez Mihaila, będąca deptakiem. Wzdłuż niej wznoszą się liczne kamienice, które zbudowano w latach 70. XIX w.. To handlowe centrum serbskiej stolicy, z licznymi sklepami. Zwykle panuje tu gwarna atmosfera i spory tłok.

Knez Mihaila, Belgrad
Knez Mihaila, Belgrad, Serbia - © Zielonamapa

Muzeum Narodowe

Jeśli chcesz zgłębić historię serbii, od czasów starożytnych po współczesne, wtedy koniecznie zawitaj w Muzeum Narodowym (Narodni Muzej u Beogradu). Wznosi się przy centralnym placu Belgradu, czyli Trgu Republike (pod numerem 1a). Nie tylko znajdujące się tam wystawy są szalenie ciekawe, ale także godny jest budynek, w jakim się mieści. Przepiękna architektura i niesamowite wnętrza uprzyjemniają wizytę.

Belgrad
Narodni Muzej u Beogradu, Belgrad, Serbia - © Zielonamapa

Cerkiew św. Sawy

Belgrad może się poszczycić jedną z największych, prawosławnych cerkwi na świecie. Cerkiew świętego Sawy (Hram svetog Save) stanęła w miejscu innej świątyni. Jej budowa rozpoczęła się w latach 80. ubiegłego stulecia. Zdjęcia nie oddają ogromu tej budowli, więc o jej wielkości trzeba przekonać się na własne oczy. W jej wnętrzu może jednocześnie przebywać 10 000 osób, a także dodatkowo 800 chórzystów.

Belgrad
Cerkiew św. Saw, Belgrad, Serbia - © Zielonamapa

Główna kopuła ma 70 m wysokości, a na jej szczycie zainstalowano dodatkowo złoty krzyż mający 12 m. Dzięki temu, a także faktowi, że znajduje się na niewielkim wzniesieniu, jest ona widoczna z większości dzielnic w mieście. Cerkiew posiada 49 dzwonów, które biją o każdej, pełnej godzinie. Liturgie odprawiane są w cerkwi tylko w ważnych dla Serbii momentach.

Muzeum Nikoli Tesli

Jednym z ciekawszych i częściej odwiedzanych przez turystów muzeów Belgradu jest Muzeum Nikoli Tesli (Muzej Nikoli Tesli, ul. Krunska 51). Jak łatwo się domyślić, jest ono poświęcone temu wielkiemu wynalazcy i wizjonerowi. Wystawa pozwala nie tylko zapoznać się z jego wszystkimi wynalazkami, ale również  przekonać się jak działają. Muzeum przybliża także historię życia Tesli.

Muzeum Nikoli Tesli, Belgrad
Muzeum Nikoli Tesli, Belgrad, Serbia - © Zielonamapa

Dom Kwiatów

Poza ścisłym centrum znajduje się wyjątkowe miejsce na mapie serbskiej stolicy. Dom Kwiatów (Кућа цвећа, Kuća Cveća Grob), bo o nim mowa, to mauzoleum, w którym spoczywa Josip Broz Tito. Niegdyś miejsce to pełniło rolę ogrodu zimowego, w którym dyktator chętnie wypoczywał. Po jego śmierci ceremonie pogrzebowe odbyły się właśnie tutaj. Kilka lat później obok Tity spoczęła jego żona - Jovanka. Zarówno za czasów Jugosławii, jak i teraz, mauzoleum przyciąga osoby chcące oddać hołd prezydentowi lub zaglądające tu z czystej ciekawości.

Dom Kwiatów
Dom Kwiatów, Belgrad, Serbia - © Zielonamapa

Muzeum Jugosławii

Tuż obok Domu Kwiatów działa Muzeum Jugosławii (Muzej Jugoslavije, ul. Mihaila Mike Jankovića 6). Zostało ono stworzone z myślą o przybliżeniu fascynującej historii państwa, które łączyło w sobie kilka republik, religii i kultur. Wizyta w muzeum będzie nie lada gratką dla wszystkich pasjonatów Bałkanów i Jugosławii.

Muzeum Jugosławii, Belgrad
Muzeum Jugosławii, Belgrad, Serbia - © Zielonamapa

Muzeum Nauki i Techniki

Jednym z rzadziej odwiedzanych muzeów, które jednak jest szalenie ciekawe i na pewno warto wygospodarować na nie czas, jest Muzeum Nauki i Techniki (Muzej Nauke i Technike, ul. Dobračina 51). Zobaczyć w nim można pierwsze komputery czy telefony, a także całą masą innych, ciekawych i zabytkowych eksponatów ze świata techniki. Muzeum jest idealne dla rodzin z dziećmi, gdyż jedna jego część została wydzielona specjalnie dla najmłodszych gości.

Dzielnica Zemun

Dzielnica Zemun rozciąga się po przeciwnej stronie niż Kalemegdan. Przez długi czas było to osobne miasto, które później zostało wchłonięte przez rozbudowujący się Belgrad. Zemun posiada inny klimat i inną architekturę niż pozostałe dzielnice stolicy. Przede wszystkim można się tam poczuć prawie jak w Wiedniu lub Budapeszcie, ze względu na to, że wiele budynków powstało w stylu wiedeńskim. Warto wybrać się tam na spacer, również wzdłuż brzegu Sawy, np. by zobaczyć najstarszy hotel w mieście, czyli Hotel Jugoslavija.

Dzielnica Zemun, Belgrad
Dzielnica Zemun, Belgrad, Serbia - © Zielonamapa

Nocą w Belgradzie naprawdę dużo się dzieje. Jeśli zapragniesz imprezowego szaleństwa do białego rana, wtedy wybierz się do jednego z tamtejszych klubów. Jeśli natomiast będziesz chciał poczuć prawdziwą, serbską, bałkańską atmosferę, wtedy odwiedź jedną z kafan i napij się z miejscowymi rakii.

Hype Belgrade Night Club

W czołówce belgradzkich klubów nocnych znajduje się Hype Club (ul. Karađorđeva 46; czynne w środy, piątki i soboty). Zlokalizowany jest blisko mostu Brankov. Cieszy się uznaniem lokalnych celebrytów, gwiazd sportu czy bałkańskiej sceny muzycznej. Imprezy rozkręcają tu najlepsi DJ-e z regionu. Hype uznawany jest za ekskluzywny klub, więc dostanie się do niego zwykle nie jest zbyt proste. Ale jeśli już Ci się to uda, to możesz liczyć na epicką zabawę w rytmach house, funky disco,  R’n’B i największych hitów wszechczasów z lat 80. czy 90..

Shake’n’Shake

Jednym z ulubionych, letnich klubów Belgradu jest Shake’n’Shake (Ušće бб, czynny tylko w miesiącach letnich). Znajduje się blisko miejsca, gdzie Sawa wpada do Dunaju. Poczujesz tam prawdziwy, wakacyjny klimat. W ciągu dnia możesz tam wpaść na orzeźwiające drinki i kąpiele słoneczne. Wieczorem natomiast rozkręcają się tam jedne z lepszych imprez w Belgradzie. Gorące rytmy rozgrzewają parkiet do czerwoności.

Djuro Bar

Jeśli niekoniecznie chcesz szaleć na parkiecie, wtedy dobrym wyborem będzie wizyta w Djuro Bar (ul. Venizelosova 62). To jeden z bardziej klimatycznych pubów w Belgradzie. Industrialne wnętrza, nie za wysokie ceny, doskonały wybór alkoholi oraz świetna atmosfera. Idealne miejsce na spotkanie ze znajomymi. 

Shootiranje

Ciekawym punktem na imprezowej mapie Belgradu jest bez wątpienia Shootiranje (ul. Gavrila Principa 7). Jest to bar, który specjalizuje się w szotach. Jego głównym mottem jest hasło: “Upijanie się nigdy nie było tak łatwe”. Posiada w ofercie 80 różnych drinków, sprzedawanych w małych kieliszkach. Zawsze panuje tu luźna atmosfera i dużo się dzieje. Pobyt tam może być wstępem do całonocnego imprezowania.

Witch Bar

Godnym polecenia miejscem jest również Witch Bar (ul. Pariska 13). To typowy koktajl bar, z ogromnym wyborem drinków, również w wersji litrowej lub trzy litrowej! Imprezy rozkręcają tam lokalni DJ-e. Świetna, niezobowiązująca atmosfera, relatywnie niskie ceny i klimatyczne wnętrza, w których dominuje motyw wiedźm i czarownic.

Samo Pivo!

Samo Pivo! (ul. Balkanska 13) to pub specjalizujący się w piwach kraftowych. Znajdziesz tam ich naprawdę duży wybór. Zwykle pub posiada ok. 7 piw beczkowych oraz 50 butelkowych, z różnych stron świata. Dodatkowym atutem Samo Pivo! jest świetny wystrój wnętrz oraz spory wybór niezłych przekąsek idealnie pasujących do piwa.

Pivnica Žirafa 23

Na piwo warto również wpaść do Pivnica Žirafa 23 (Bulevar Milutina Milankovića 34). Tu również znajdziesz duży wybór tego złocistego lub ciemnego trunku. Pub ceniony jest nie tylko ze względu na piwo, ale także doskonałą kuchnię. Największą popularnością cieszą się żeberka, biała lub pikantna kiełbasa czy sery.

Zobacz także

Serbia
Co zwiedzić w Serbii?
Serbia
Życie nocne w Serbii
Serbia
Obiekty natury w Serbii
Serbia
Aktywnie w Serbii
Serbia
Poza szlakiem w Serbii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon