Nisz

2.83       Zobacz opinie (6)

Nisz to trzecie co do wielkości miasto Serbii, leżące w jej południowo wschodniej części. Dla wielu turystów stanowi ono punkt na trasie przejazdu do lub z Macedonii Północnej czy Grecji. Warto jednak zboczyć na chwilę z autostrady i zajrzeć do centrum Niszu. Miasto posiada ciekawy układ architektoniczny, za którego stworzeniem stał austriacki planista.

Nisz
Nisz, Serbia - © Zielonamapa

Największą atrakcją Niszu jest bez wątpienia twierdza oraz słynna Wieża Czaszek. Samo miasto jest również idealnym celem spacerów, a tamtejsze restauracje serwują naprawdę smaczne, lokalne dania. Jeśli więc planujesz zawitać w okolicach Niszu, to wygospodaruj także czas na pobyt w samym mieście. Na pewno nie pożałujesz.

Dla kogo?

Nisz przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz zwiedzać i poznawać historię. Przy czym miasto to nie zmęczy Cię ogromną ilością zabytków i pozwoli na niespieszne kontemplowanie największych atrakcji.

Zdjęcia

  • Nisz
  • Nisz
  • Nisz
  • Nisz
  • Nisz
  • Nisz
  • Nisz
  • Nisz
  • Nisz
  • Nisz
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zasadniczo każda pora jest dobra na odwiedziny w Niszu. Oczywiście, jeśli chcesz cieszyć się ładną, słoneczną pogodą, zawitaj w mieście np. w maju, czerwcu lub we wrześniu. Raczej unikaj zwiedzania w lipcu i sierpniu. W Niszu bywa wtedy piekielnie gorąco.

Najważniejsze atrakcje koncentrują się wokół ścisłego centrum. Głównym deptakiem Niszu jest ulica Obrenovićevej. Jednak zwiedzanie koniecznie rozpocznij od twierdzy.

Twierdza

Nad brzegiem rzeki Niszawy rozciąga się twierdza, która swą historią sięga czasów tureckich. Jednak w tym samym miejscu istniała prawdopodobnie warowania postawiona przez Rzymian. Budowla zajmuje 22 ha. Na jej teren najlepiej wejść przez główną bramę, zwaną Stambulską. Znajduje się ona idealnie naprzeciwko mostu łączącego twierdzą z Trgiem kralja Milana. W obrębie twierdzy znaleźć można kilka ciekawych zabytków, np. całkiem dobrze zachowany budynek dawnej, tureckiej łaźni. Oprócz tego warownia jest idealnym celem spacerów, gdyż porasta ją całkiem zadbany park.

Nisz
Twierdza, Nisz, Serbia - © Zielonamapa

Wieża Czaszek

Podczas wizyty w Niszu koniecznie musisz odwiedzić Wieżę Czaszek. To niewątpliwie najbardziej intrygująca atrakcja turystyczna tego miasta. Składają się na nią 952 czaszki ułożone w 57 rzędach. Ta dość makabryczna konstrukcja została stworzona przez Turków, po tym, gdy wybuchło pierwsze powstanie serbskie. Dowódca Serbów, widząc, że nie ma szans pokonać wroga, wysadził magazyn z amunicją. W wyniku tego aktu zginęło dwa razy więcej Turków niż Serbów. Wieża z czaszek serbskich powstańców była swoistym aktem złośliwości ze strony tureckich władz, którzy postanowili ich w ten sposób upokorzyć. Wokół tej makabrycznej konstrukcji zbudowano pod koniec XIX w. kaplicę, by chronić ją przed warunkami atmosferycznymi.

Nisz
Wieża Czaszek, Nisz, Serbia - © Zielonamapa

Crveni Krst

Innym miejscem przypominającym o trudnej historii tego zakątka Serbii jest Crveni Krst. Pod nazwą tą kryje się niemiecki obóz koncentracyjny (Bulevar 12. februara), w którym głównie przetrzymywani byli Żydzi, podczas II wojny światowej. Obóz, podobnie jak Oświęcim, jest udostępniony zwiedzającym, by przypominać o smutnych i tragicznych wydarzeniach sprzed lat.

Muzeum Narodowe

Jeśli chciałbyś jeszcze mocniej zgłębić historię tej część Serbii, to koniecznie zajrzyj do Muzeum Narodowego (Narodni Muzej Niš, ul. Nikole Pašića). Jednostka ta szczyci się bogatymi zbiorami archeologicznymi. Oprócz tego, będziesz mógł się tam zapoznać z dziejami Niszu, zachodzącymi tam zmianami oraz tym, jak niegdyś żyło się tutaj ludziom. 

Zobacz także

Serbia
Co zwiedzić w Serbii?
Serbia
Życie nocne w Serbii
Serbia
Obiekty natury w Serbii
Serbia
Aktywnie w Serbii
Serbia
Poza szlakiem w Serbii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon