Nowy Sad

4.14       Zobacz opinie (7)

Położony na północnym zachodzie Serbii Nowy Sad, jest największym miastem regionu zwanej Wojwodina i drugim co do wielkości miastem całego kraju. Wielu turystów trafia do niego po przekroczeniu granicy z Węgrami lub Chorwacją. Nowy Sad posiada całkiem malowniczą lokalizację. Przede wszystkim przepływa przez niego Dunaj. Natomiast na południe od granic miasta wznosi się pasmo Fruski Gory, na której stokach rozlokowały się liczne winnice.

Nowy Sad

Nowy Sad, Serbia - © Zielonamapa

Nowy Sad posiada przyjemną i zadbaną starówkę. Jednak turystów najmocniej przyciąga znajdująca się na przeciwległym brzegu Dunaju niż stare miasto twierdza Petrovaradin. Niewątpliwie stanowi jeden z lepszych punktów widokowych, z jakich podziwiać można zarówno miasto, jak i majestatycznie płynącą przez nie rzekę.

Dla kogo?

Odwiedź Nowy Sad jeśli lubisz zwiedzać i spacerować. Miasto jest naprawdę bardzo przyjemne w odbiorze, jest tu co robić. A wieczorem możesz się zrelaksować w jednej z licznych, klimatycznych restauracji czy knajpek.

Zdjęcia

 • Nowy Sad
 • Nowy Sad
 • Nowy Sad
 • Nowy Sad
 • Nowy Sad
 • Nowy Sad
 • Nowy Sad
 • Nowy Sad
 • Nowy Sad
 • Nowy Sad
 • Nowy Sad
 • Nowy Sad
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zasadniczo każda pora jest dobra na odwiedziny Nowego Sadu. Jednak chyba najciekawiej jest tam latem. Wtedy życie miasta toczy się na ulicach starówki, jest gwarno, ale nie ma wielkich tłumów. Dodatkowo, podczas upalnych dni będziesz mógł spędzić czas na jednej z plaż na Dunajem.

Największych atrakcji Nowego Sadu możesz szukać przede wszystkim w obrębie starówki oraz nad brzegiem Dunaju. Zwykle wystarczą 2-3 godziny, by zobaczyć najważniejsze z nich.

Twierdza Petrovaradin

Najpopularniejszą atrakcją Nowego Sadu jest leżąca na prawym brzegu Dunaju twierdza Petrovaradin. Wznosi się na niewielkim wzgórzu, a jej potężne mury najlepiej podziwiać z przeciwległej strony rzeki. Swój obecny wygląd twierdza zawdzięcza przebudowie, jaka miała miejsce w XVIII w..

Nowy Sad
Petrovaradin, Nowy Sad, Serbia - © Zielonamapa

O ogromie tej budowli można się przekonać podczas spaceru po jej terenie. Warto zajrzeć w okolice wieży zegarowej oraz przejść się wzdłuż murów, skąd rozciąga się fenomenalny widok na Nowy Sad oraz Dunaj. Na terenie twierdzy znajduje się kilka zabudowań należących do koszar, ale znajdziesz tam również całkiem ciekawe muzeum.

Muzeum Miasta Nowego Sadu

W górnej twierdzy znajdziesz Muzeum Miasta Nowego Sadu (Muzej grada Novog Sada). W trakcie zwiedzania będziesz mógł zapoznać się z dziejami twierdzy, a także obejrzeć dzieła sztuki, m.in. ikony, a także zabytkowe meble.

Trg Slobode

Po opuszczeniu twierdzy i przejściu przez most bezpośrednio do centrum Nowego Sadu, skieruj się na główny plac miasta, czyli Trg Slobode. Wznosi się przy nim okazały budynek miejskiego ratusza z charakterystyczną wieżą. Plac otaczają ładne kamieniczki.

Nowy Sad
Trg Slobode, Nowy Sad, Serbia - © Zielonamapa

Katedra

Jednak najbardziej okazałym budynkiem stojącym przy Trgu Slobode jest bez wątpienia katedra (Župna crkva imena Marijinog). Posiada imponującą, 72-metrową, strzelistą wieżę. Ta rzymskokatolicka świątynia powstała pod koniec XIX w. i została utrzymana w stylu neogotyckim. Katedra posiada trzy nawy, a w jej wnętrzu spore wrażenie robią witraże zdobiąca okna.

Nowy Sad
Župna crkva imena Marijinog, Nowy Sad, Serbia - © Zielonamapa

Synagoga

Na terenie całej Serbii znajdziesz tylko cztery synagogi. I jedna z nich zlokalizowana jest właśnie w Nowym Sadzie, przy ul. Jevrejska 11. Posiada całkiem ciekawą architekturę i niewątpliwie wyróżnia ją ceglana fasada z białymi wstawkami. Powstała na początku XX w..

Nowy Sad
Synagoga, Nowy Sad, Serbia - © Zielonamapa

Muzeum Wojwodiny

W centrum Nowego Sadu działa Muzeum Wojwodiny (Muzej Vojvodine, ul. Dunavska 35). Na pewno odnajdziesz się tam, jeśli jesteś fanem zgłębiania historii. Zapoznasz się tam z dziejami regionu od czasów prehistorycznych aż do czasów nam bardziej współczesnych.

Imprezowe życie Nowego Sadu głównie koncentruje się wokół ulicy Laze Telečkog. Znajdziesz tam sporo klubów i pubów. Wieczorami zawsze sporo się tam dzieje.

Mazut Pub

Jeśli w trakcie pobytu w Nowym Sadzie zapragniesz skosztować naprawdę dobrego piwa, wtedy koniecznie zawitaj w Mazut Pub (ul. Svetozara Miletića br 3). Znajdziesz tam duży wybór kraftowych piw, zarówno tych lokalnych, jak i zagranicznych. Ceny są zróżnicowane, ale raczej nie wydasz tam fortuny.

Lazino Tele

Pub Lazino Tele (ul. Laze Telečkog 16) znany jest przede wszystkim jako miejsce, w którym odbywają się liczne koncerty, głównie wykonawców serbskich lub z innych części Bałkanów. To idealne miejsce dla fanów rocka i nieco cięższych brzmień. Klub jest bardzo klimatyczny, więc masz gwarancję, że dobrze spędzisz tu czas.

Gradska pivnica

Dużą popularnością cieszy się także Gradska pivnica (ul. Njegoševa 6). Choć lokal jest całkiem spory, bo zajmuje dwa poziomy, to naprawdę trudno tam o wolny stolik. Ma klimat typowego, tradycyjnego, piwnego pubu. Spotkasz tu klientelę  różnym wieku i z różnych stron świata, choć głównie dominują tam Serbowie. Wybór piw jest naprawdę niezły, a ceny nie zwalają z nóg.

Zobacz także

Serbia
Co zwiedzić w Serbii?
Serbia
Życie nocne w Serbii
Serbia
Obiekty natury w Serbii
Serbia
Aktywnie w Serbii
Serbia
Poza szlakiem w Serbii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon