Subotica

4.10       Zobacz opinie (10)

Subotica to pierwsze, większe miasto Serbii, na które trafia się po wjechaniu do tego państwa od strony Węgier. W jej bliskim sąsiedztwie znajduje się przejście graniczne Tompa, które zwykle jest dużo mniej zatłoczone niż to, położone na autostradzie. Subotica nie jest wielką metropolią, ale tak czy inaczej stanowi drugie co do wielkości miasto Wojwodiny (pierwsze miejsce zajmuje Nowy Sad).

Subotica
Subotica, Serbia - © Zielonamapa

Poszukiwacze Bałkanów raczej będą się niej czuć dość nieswojo. Subotica ma bowiem bardzo austro-węgierski klimat, za który w dużej mierze odpowiada architektura budynków znajdujących się w jej centrum. Miasto to może być idealnym przystankiem w drodze na południe. Spacer po Suboticy połączony z wizytą w Paliću pozwoli rozprostować kości i nabrać sił przed dalszą podróżą.

Dla kogo?

Subotica spodoba Ci się przede wszystkim wtedy, gdy lubisz krótkie city breaki, a także cenisz secesyjną architekturę. Jeśli podróżujesz z dzieckiem/dzieciakami, wtedy koniecznie zawitaj nie tylko w Suboticy, ale także w Paliću, który stanowi jej swoiste przedmieścia. Znajdziesz tam najładniejsze na Bałkanach zoo, przepiękny park oraz jezioro z przyjemnym nabrzeżem.

Zdjęcia

 • Ratusz, Subotica
 • Plava Fontanna Subotica
 • Subotica
 • Subotica
 • Subotica
 • Subotica
 • Subotica
 • Subotica
 • Subotica
 • Subotica
 • Subotica
 • Subotica
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Subotica najlepiej prezentuje się latem, gdy miasto skąpane jest w promieniach słonecznych. Kiedy robi się za ciepło bez trudu można uciec do zielonej ostoi, jaką tworzy park w Paliću. Jednak jeśli zdecydujesz się na wizytę w innej porze roku, również Subotica Cię nie zawiedzie.

Większość atrakcji Suboticy znajdziesz w jej ścisłym centrum. W mniej niż godzinę będziesz w stanie zobaczyć najważniejsze zabytki tego miasta. W trakcie spaceru zaplanuj jednak krótką przerwę na kawę w jednej z tamtejszych kawiarni.

Ratusz

Najbardziej charakterystycznym i reprezentacyjnym budynkiem w mieście jest bez wątpienia ratusz. Wznosi się w ścisłym centrum Suboticy. Posiada strzelistą, wysoką wieżę, która wybija się ponad niższe kamienice stojące wokół. Oprócz tego, że w jego wnętrzach znajdują się pomieszczenia władz miasta, to w ratuszu działa także… McDonalds.

Ratusz, Subotica
Ratusz, Subotica, Serbia - © Zielonamapa

Plava Fontana

Tuż obok ratusza uwagę zwraca Plava Fontanna (Niebieska Fontanna). Swym wyglądem przywodzi na myśl prace Gaudiego z Barcelony. Wykonana została z ceramiki Zsolnay, która pochodzi z manufaktury na Węgrzech. Jej okolice stanowią popularne miejsce spotkań mieszkańców.

Plava Fontanna Subotica
Plava Fontanna, Subotica, Serbia - © Zielonamapa

Teatr Narodowy

Na wschód od ratusza wznosi się imponujący gmach Teatru Narodowego (Narodno pozorište Subotica). Jego front zdobi kolumnada. Zbudowany został w II połowie XIX w. i stanowi najstarszy teatr w Serbii.

Subotica
Teatr Narodowy, Subotica, Serbia - © Zielonamapa

Korzo

Od teatru na wschód odchodzi Korzo, czyli reprezentacyjny deptak. Zobaczysz przy nim liczne, secesyjne kamienice o ciekawych fasadach. Działa tu kilka sklepów, w tym dość spory dom handlowy (ubrania oraz produkty spożywcze).

Subotica
Korzo, Subotica, Serbia - © Zielonamapa

Synagoga

Jednym z bardziej intrygujących budynków w mieście jest gmach synagogi. Wznosi się przy Trg sinagoge 2. Wybudowany został na początku XX w.. Jej fasada ozdobiona jest przez fantazyjne wzory, a w centralnej części budowli znajduje się kopuła mająca 40 m wysokości. W jej wnętrzu może się pomieścić ponad 1000 osób!

Subotica
Synagoga, Subotica, Serbia - © Zielonamapa

Palić

Po zwiedzaniu centrum Suboticy wybierz się na jej wschodnie obrzeża do Palića. Znajdziesz tam zoo, które uznawane jest za jedno z ciekawszych na całych Bałkanach. Spacer będziesz mógł kontynuować wzdłuż nabrzeża Palićko Jezero, a także po Velikim parku. Wznosi się w nim kilka intrygujących budowli. Na uwagę zasługuje drewniana konstrukcja stojąca częściowo na wodzie, zwana Velikim Terasem.

Subotica
Palic, Subotica, Serbia - © Zielonamapa

Zobacz także

Serbia
Co zwiedzić w Serbii?
Serbia
Życie nocne w Serbii
Serbia
Obiekty natury w Serbii
Serbia
Aktywnie w Serbii
Serbia
Poza szlakiem w Serbii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon