Subotica

SPOKO

Subotica to pierwsze, większe miasto Serbii, na które trafia się po wjechaniu do tego państwa od strony Węgier. W jej bliskim sąsiedztwie znajduje się przejście graniczne Tompa, które zwykle jest dużo mniej zatłoczone niż to, położone na autostradzie. Subotica nie jest wielką metropolią, ale tak czy inaczej stanowi drugie co do wielkości miasto Wojwodiny (pierwsze miejsce zajmuje Nowy Sad).

Subotica

Subotica, Serbia – © Shutterstock

Poszukiwacze Bałkanów raczej będą się niej czuć dość nieswojo. Subotica ma bowiem bardzo austro-węgierski klimat, za który w dużej mierze odpowiada architektura budynków znajdujących się w jej centrum. Miasto to może być idealnym przystankiem w drodze na południe. Spacer po Suboticy połączony z wizytą w Paliću pozwoli rozprostować kości i nabrać sił przed dalszą podróżą.

Dla kogo?

Subotica spodoba Ci się przede wszystkim wtedy, gdy lubisz krótkie city breaki, a także cenisz secesyjną architekturę. Jeśli podróżujesz z dzieckiem/dzieciakami, wtedy koniecznie zawitaj nie tylko w Suboticy, ale także w Paliću, który stanowi jej swoiste przedmieścia. Znajdziesz tam najładniejsze na Bałkanach zoo, przepiękny park oraz jezioro z przyjemnym nabrzeżem.