Zlatibor

3.67       Zobacz opinie (6)

Zlatibor, to obok Kopaonika, jedno z najpopularniejszych pasm górskich Serbii. Dzięki temu jest ono także doskonale rozwinięte pod kątem turystycznym, dając możliwość najróżniejszych opcji spędzania wolnego czasu. Zlatibor leży w zachodniej części kraju, tuż obok granicy z Bośnią i Hercegowiną.

zlatibor

Zlatibor, Serbia - © Zielonamapa

Nie jest pasmem bardzo wysokim i raczej bardziej pasuje do niego określenie “płaskowyż”. Najwyższy szczyt, czyli Tornik osiąga 1496 m n.p.m.. Pozostałe wzniesienia oscylują wokół 1000 m. Zlatibor ceniony jest przede wszystkim ze względu na sielankowe widoki, łagodny klimat, a także kilka przyjemnych atrakcji znajdujących się bezpośrednio w mieście Zlatibor.

Dla kogo?

Zlatibor spodoba Ci się, jeśli szukasz niezbyt wymagających, ładnych gór, w których będziesz mógł zakosztować błogiego spokoju. Choć pasmo to cieszy się sporą popularnością, to nie zastaniesz tam takich tłumów, jak w najbardziej obleganych, polskich górach, czyli Tatrach. Zlatibor będzie też dobrym kierunkiem dla rodzin z dziećmi. Jest tam sporo miejsc, które spodobają się najmłodszym.

Zdjęcia

 • Zlatibor
 • Zlatibor
 • Zlatibor
 • Zlatibor
 • Zlatibor
 • Zlatibor
 • Zlatibor
 • Zlatibor
 • Zlatibor
 • Zlatibor
 • Zlatibor
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszą porą na odwiedziny w Zlatiborze jest lato oraz jesień. W szczególności warto rozważyć wizytę w drugiej połowie września, gdy łąki i lasy zaczynają się tam złocić. Zresztą, Zlatibor zawdzięcza swoją nazwę rzadkiej odmianie sosny, która ma złotawy odzień. Bor to po serbsku sosna, a zlato, to złoto.

Najlepszą bazą wypadową do poznawania tego zakątka Serbii jest miasto Zlatibor. Położone jest w centralnej części pasma. W jego bliższej i ciut dalszej okolicy znajdziesz najważniejsze atrakcje.

Dino Park

Rodziny z dziećmi na pewno ucieszy fakt, że w Zlatiborze pomyślano także o nich. W mieście działa Dino Park. Jest to park tematyczny o charakterze rozrywkowo-edukacyjnym. Zlokalizowany jest poza ścisłym centrum, w malowniczym lesie sosnowym. W trakcie spaceru po jego terenie można obejrzeć 20 dinozaurów, które stanowią mniej lub bardziej wierne repliki bazujące na dotychczasowych doniesieniach naukowych. W parku działa też mini zoo, plac zabaw oraz cała masa innych atrakcji dla najmłodszych.

Pomnik partyzantów

Odwiedzając miasto Zlatibor koniecznie wybierz się na spacer do Pomnika Poległych Partyzantów z czasów II wojny światowej. Sam monument ma formę dużego, białego obelisku. Wznosi się na wzgórzu Šumatno, na południowy-wschód od centrum Zlatiboru. Warto tam zajrzeć głównie przez wzgląd na rozległą panoramę 360, jaka się stamtąd rozciąga.

Ribnicko Jezero

Popularnym celem spacerów oraz miejscem całkiem malowniczym jest Ribnicko Jezero. Znajduje się na południe od miasta Zlatibor. Jeśli szukasz ciszy i spokoju, to tam na pewno je odnajdziesz. Możesz zaplanować tam piknik lub po prostu dłuższy postój w ramach relaksu.

Jaskinia Stopića

19 km od miasta Zlatibor zlokalizowana jest Jaskinia Stopića. Ma długość 1691,5 m i zajmuje powierzchnię 7911,5 m². Jest jaskinią rzeczną. Przepływa przez nią Trnavski potok. W trakcie wizyty będziesz mógł zobaczyć pięć najciekawszych miejsc w jaskini:  Salę Jasną, Ciemną i Wielką, Kanał oraz Kanał rzeczny. W tym ostatnim zobaczysz, ale przede wszystkim usłyszysz spływającą kaskadowo wodę. Jaskinia jest ładnie oświetlona, dzięki czemu przyjrzysz się fantazyjnym formacjom skalnym.

Sirogojno

Będąc w Zlatiborze wygospodaruj także czas na wizytę w wiosce Sirogojno. Znajduje się tam skansen Staro Selo. Pierwsze prace nad jego stworzeniem rozpoczęto tam w 1975 r.. Miejsce to autentycznie pozwala przenieść się w czasie. Ekspozycja podzielona jest na dwie części. Pierwszą stanowią domy, które zachowano w niezmienionym stanie. Drugą zaś budynki, które z zewnątrz zachowały dawny charakter, ale wewnątrz dostosowano je do potrzeb turystycznych (znajdziesz tam np. Sklep z pamiątkami). Podczas zwiedzania będziesz mógł odwiedzić zlatiborskie gospodarstwa, zajrzeć do piekarni czy stajni. Dodatkowym atutem skansenu jest przepiękna, widokowa lokalizacja.

Większość osób odwiedza Zlatibor by pobyć bliżej natury. Tam nie ma z tym najmniejszego problemu, gdyż zachwycająca przyroda jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko udać się na pieszą wycieczkę, wsiąść na rower czy przywdziać zimą narty.

Wycieczki piesze

Zlatibor przyciąga przede wszystkim amatorów pieszych wędrówek. Jeśli też się do nich zaliczasz, wtedy na pewno docenisz to pasmo górskie. Większość szlaków oraz ścieżek tematycznych wychodzi bezpośrednio z miasta Zlatibor (np. Trasa na górę Čigota, trasa spacerowa Kamalj). Popularnym celem trekkingów jest oczywiście najwyższy szczyt masywu, czyli Tornik. Z jego wierzchołka rozciąga się przepiękna panorama płaskowyżu.

Jazda na rowerze

Zlatibor cieszy się także uznaniem rowerzystów. Wszystko dzięki temu, że łagodne stoki płaskowyżu idealnie nadają się na niezbyt wymagające wycieczki na rowerze. W Zlatiborze znajdziesz wiele szutrowych dróg, które pozwolą Ci dotrzeć do wielu widokowych miejsc. Na terenie gór wyznaczono kilka szlaków. Jeden z nich, o długości 60 km łączy Zlatibor z Mokrą Gorą. 

Turystyka zimowa

Centrum zimowej turystyki w Zlatiborze stanowi najwyższy szczyt masywu, czyli Tornik. Na jego zboczach działa ośrodek narciarski. Posiada 3 wyciągi krzesełkowe oraz 3 trasy o łącznej, niezbyt imponującej długości 7 km. Latem, jeden z wyciągów krzesełkowych również działa i wwozi turystów praktycznie na sam szczyt.

Zobacz także

Serbia
Co zwiedzić w Serbii?
Serbia
Życie nocne w Serbii
Serbia
Obiekty natury w Serbii
Serbia
Aktywnie w Serbii
Serbia
Poza szlakiem w Serbii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon