Bańska Bystrzyca
Bańska Bystrzyca leży u podnóża dwóch pasm górskich - Wielkiej Fatry i Niżnych Tatr. Na pewno części osób kojarzy się z ekspresową drogą R1, na którą często kierują popularne nawigacje. Jeśli nie dysponuje się winietą, wtedy nietrudno zarobić dość pokaźny mandat od lokalnych, nadgorliwych policjantów. Pomijając ten drobny szczegóły, czy warto w ogóle zajrzeć do centrum Bańskiej Bystrzycy? Okazuje się, że tak.

Bańska Bystrzyca, Słowacja - © Zielonamapa
Posiada ona przyjemną starówkę, której chlubą jest Plac SNP. Stanowi on przestrzeń tylko dla pieszych. Wzdłuż niego ciągną się ładne, różnokolorowe kamienice. Koniecznie wejdź na wieżę zegarową, z której rozciąga się ładna panorama starszej części miasta. Spacer po Bańskiej Bystrzycy może być niezłą formą relaksu w trakcie podróży do dalszych części Słowacji lub po zejściu z górskich szlaków.
Dla kogo?
Bańska Bystrzyca to średniej wielkości miasto. Co nie zmienia faktu, że na tle całego kraju zajmuje szóste miejsce jako jeden z większych ośrodków miejskich. Może Ci się spodobać, jeśli szukasz dość kameralnych miejsc, których zwiedzanie nie zajmuje więcej niż 2-3 godziny. Dysponując autem możesz potraktować ją jako bazę wypadową w Niżne Tatry czy Wielką Fatrę. Z miasta prowadzi górska szosa do miejscowości Donovaly, gdzie znajdziesz stoki narciarskie oraz liczne szlaki piesze.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Bańską Bystrzycę?
Bańską Bystrzycę odwiedź latem, by przy dobrej aurze pogodowej poznać jej najróżniejsze zakamarki. Dodatkowo, jeśli zechcesz wybrać się w góry, długi dzień pozwoli Ci na niespieszne rozkoszowanie się pieszymi wędrówkami. Zimą natomiast, z Bańskiej Bystrzycy będziesz mógł udać się do Donovaly, by poszusować na jednej lub dwóch deskach.
Zwiedzanie Bańskiej Bystrzycy
Ratusz
Ratusz zlokalizowany jest na rynku w Bańskiej Bystrzycy. Należał kiedyś do średniowiecznego górnika, który postanowił zbudować sobie takie okazały dom. Obecnie znajduje się tam centrum informacji turystycznej.

Kościół Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny
Kościół rzymski wzniesiony w XIII wieku, który został rozbudowany w czasach gotyckich.

Wieża zegarowa
Wieża lekko pochylona w bok, która została wzniesiona w 1552 roku. Wstęp 2 Euro.
Zobacz także




