Bańska Bystrzyca

ŚREDNIO

Bańska Bystrzyca leży u podnóża dwóch pasm górskich – Wielkiej Fatry i Niżnych Tatr. Na pewno części osób kojarzy się z ekspresową drogą R1, na którą często kierują popularne nawigacje. Jeśli nie dysponuje się winietą, wtedy nietrudno zarobić dość pokaźny mandat od lokalnych, nadgorliwych policjantów. Pomijając ten drobny szczegóły, czy warto w ogóle zajrzeć do centrum Bańskiej Bystrzycy? Okazuje się, że tak.

Bańska Bystrzyca

Bańska Bystrzyca, Słowacja – © Shutterstock

Posiada ona przyjemną starówkę, której chlubą jest Plac SNP. Stanowi on przestrzeń tylko dla pieszych. Wzdłuż niego ciągną się ładne, różnokolorowe kamienice. Koniecznie wejdź na wieżę zegarową, z której rozciąga się ładna panorama starszej części miasta. Spacer po Bańskiej Bystrzycy może być niezłą formą relaksu w trakcie podróży do dalszych części Słowacji lub po zejściu z górskich szlaków.

Dla kogo?

Bańska Bystrzyca to średniej wielkości miasto. Co nie zmienia faktu, że na tle całego kraju zajmuje szóste miejsce jako jeden z większych ośrodków miejskich. Może Ci się spodobać, jeśli szukasz dość kameralnych miejsc, których zwiedzanie nie zajmuje więcej niż 2-3 godziny. Dysponując autem możesz potraktować ją jako bazę wypadową w Niżne Tatry czy Wielką Fatrę. Z miasta prowadzi górska szosa do miejscowości Donovaly, gdzie znajdziesz stoki narciarskie oraz liczne szlaki piesze.