Bańska Szczawnica

4.00       Zobacz opinie (10)

Bańska Szczawnica to jedno z najstarszych i najbardziej znaczących miast górniczych w Europie. Położona jest w samym centrum wulkanicznych Gór Szczawnickich. Przez wiele wieków trwało tu wydobycie surowców szlachetnych, głównie srebra oraz niewielkich ilości złota. W okresie od XIII do XVIII wieku, to właśnie Bańska Szczawnica była jednym z największych dostawców srebra na rynki europejskie.

Bańska Szczawnica, Słowacja

Bańska Szczawnica, Słowacja - © Zielonamapa

Dzięki temu, miasto prężnie się rozwijało. Jednak pod koniec XIX wieku kopalnie zaczęły być nierentowne i powoli je likwidowano. Na szczęście, większość historycznych budowli przetrwała do dziś. Na starówce znajdziesz aż 360 zabytkowych obiektów! A wśród nich m.in. pomnik Trójcy Świętej, Muzeum Mineralogiczne czy mnóstwo bogato zdobionych gotyckich i renesansowych kamienic. Natomiast ok. 30 metrów pod powierzchnią miasta będziesz mógł odwiedzić sztolnię Glanzenberg. W Bańskiej Szczawnicy wznosi się też tzw. Stary Zamek, w którym mieści się Muzeum Górnictwa, zaś na przeciwległym wzgórzu stoi Nowy Zamek. Bogata historia oraz liczne zabytki sprawiły, że to słowackie miasto znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dla kogo?

Jeśli interesuje Cię historia, z naciskiem na dzieje górnictwa, to musisz odwiedzić Bańską Szczawnicę. Miłośnicy sztuki oraz zabytkowej architektury będą mogli tu zobaczyć wiele ciekawych i dobrze zachowanych zabytków. Pobyt w Bańskiej Szczawnicy będzie też nie lada gratką dla fanów techniki. W mieście, na terenie dawnej kopalni działa ciekawy “skansen techniczny”.

Zdjęcia

  • Bańska Szczawnica
  • Bańska Szczawnica
  • Bańska Szczawnica
  • Bańska Szczawnica
  • Bańska Szczawnica
  • Bańska Szczawnica
  • Bańska Szczawnica
  • Bańska Szczawnica
  • Bańska Szczawnica
  • Bańska Szczawnica
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Bańską Szczawnicę możesz odwiedzić przez cały rok. Najlepszym okresem na zwiedzanie będzie jednak lato. Wtedy, w ciągu długiego dnia możesz przeznaczyć więcej czasu na odkrywanie ciekawych zakamarków miasta. Piękna pogoda sprzyja również spacerom po okolicznych wzgórzach, z których roztaczają się niesamowite widoki na centrum miasta i jego liczne atrakcje.

Zobacz także

Słowacja
Co zwiedzić na Słowacji?
Słowacja
Życie nocne na Słowacji
Słowacja
Parki narodowe na Słowacji
Słowacja
Aktywnie na Słowacji
Słowacja
Poza szlakiem na Słowacji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon