Bańska Szczawnica

SPOKO

Bańska Szczawnica to jedno z najstarszych i najbardziej znaczących miast górniczych w Europie. Położona jest w samym centrum wulkanicznych Gór Szczawnickich. Przez wiele wieków trwało tu wydobycie surowców szlachetnych, głównie srebra oraz niewielkich ilości złota. W okresie od XIII do XVIII wieku, to właśnie Bańska Szczawnica była jednym z największych dostawców srebra na rynki europejskie.

Bańska Szczawnica, Słowacja

Bańska Szczawnica, Słowacja – © korom

Dzięki temu, miasto prężnie się rozwijało. Jednak pod koniec XIX wieku kopalnie zaczęły być nierentowne i powoli je likwidowano. Na szczęście, większość historycznych budowli przetrwała do dziś. Na starówce znajdziesz aż 360 zabytkowych obiektów! A wśród nich m.in. pomnik Trójcy Świętej, Muzeum Mineralogiczne czy mnóstwo bogato zdobionych gotyckich i renesansowych kamienic. Natomiast ok. 30 metrów pod powierzchnią miasta będziesz mógł odwiedzić sztolnię Glanzenberg. W Bańskiej Szczawnicy wznosi się też tzw. Stary Zamek, w którym mieści się Muzeum Górnictwa, zaś na przeciwległym wzgórzu stoi Nowy Zamek. Bogata historia oraz liczne zabytki sprawiły, że to słowackie miasto znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dla kogo?

Jeśli interesuje Cię historia, z naciskiem na dzieje górnictwa, to musisz odwiedzić Bańską Szczawnicę. Miłośnicy sztuki oraz zabytkowej architektury będą mogli tu zobaczyć wiele ciekawych i dobrze zachowanych zabytków. Pobyt w Bańskiej Szczawnicy będzie też nie lada gratką dla fanów techniki. W mieście, na terenie dawnej kopalni działa ciekawy “skansen techniczny”.