Bratysława

3.38       Zobacz opinie (34)

Bratysława i Wiedeń są najbliżej położonymi względem siebie europejskimi stolicami. Rzeczywiście! Krótkie spojrzenie na mapę wystarczy, by zorientować się, że to największe i najważniejsze pod kątem politycznym i gospodarczym miasto Słowacji leży praktycznie na granicy z Austrią. Dlatego wiele osób łączy zwiedzanie obu stolic podczas jednej wycieczki.

Bratysława, Słowacja

Bratysława, Słowacja - © Zielonamapa

Bratysława, choć może mniej popularna od swego sąsiada, na pewno jest godna uwagi. Znajdziesz w niej sporo, ciekawych atrakcji, ze starówką i zamkiem na czele. Słowacka stolica oferuje także mnóstwo klimatycznych pubów i barów, w których przyjemnie spędzisz czas sącząc lokalne piwo lub wino. Bratysława to także przyjemne tereny spacerowe i rekreacyjne, które pozwolą Ci na chwilę zapomnieć, że jesteś w tętniącym życiem mieście.

Dla kogo?

Odwiedź Bratysławę, jeśli lubisz zwiedzać i spacerować. Miasto oferuje sporo zabytków, które koncentrują się wokół starówki i zamku. Zajrzyj tu również wtedy, gdy cenisz dobrą kuchnię.  Bowiem w Bratysławie działa sporo, naprawdę niezłych restauracji. Miło spędzisz tutaj czas także wieczorami, dzięki licznym barom czy klubom.

Zdjęcia

 • Bratysława
 • Bratysława
 • Bratysława
 • Bratysława
 • Bratysława
 • Bratysława
 • Bratysława
 • Bratysława
 • Bratysława
 • Bratysława
 • Bratysława
 • Bratysława
 • Bratysława
 • Bratysława
 • Bratysława
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Bratysława poleca się przez cały rok. Co ważne, nie jest ona tak oblegana jak inne, europejskie stolice. Dlatego nawet w szczycie letniego sezonu nie spotkasz tu tłumu turystów. Jednak pod kątem zwiedzania dużo dogodniejsza będzie wczesna wiosna (pod warunkiem, że nie będzie padać) oraz wczesna jesień.

Bratysława
Bratysława, Słowacja - © Zielonamapa

Bratysława jest również przyjemnym celem zwiedzania. Jej niewątpliwym atutem jest to, że najważniejsze atrakcje zlokalizowane są w bliskim sąsiedztwie. Nie będziesz więc musiał korzystać z komunikacji miejskiej lub samochodu, żeby się do nich dostać. Dobrym pomysłem może być zabranie do Bratysławy roweru. Wzdłuż Dunaju znajdziesz przyjemne trasy do jazdy na dwóch kółkach.

Zamek w Bratysławie

Bratysława
Zamek, Bratysława, Słowacja - © Zielonamapa

Jedną z najbardziej rzucających się w oczy atrakcji słowackiej stolicy jest zamek (Bratislavský hrad). Nie jest to potężna warownia. Ale dzięki temu, że stoi na niewielkim wzniesieniu, góruje nad starówką oraz płynącym nieopodal Dunajem. Niewątpliwie stanowi symbol miasta. Warownia była wielokrotnie przebudowywana, a swój obecny wygląd zawdzięcza pracom poczynionym głównie w XVI wieku. Na zamku mieści się Słowackie Muzeum Narodowe (SNM-Historické múzeum v Bratislave). Kolekcja przybliża dzieje Słowacji i Słowaków od średniowiecza po czasy współczesne.

Pałac Prymasowski

Bratysława
Primaciálny palác, Bratysława, Słowacja - © Zielonamapa

Jednym z najpiękniejszych i najbardziej reprezentatywnych budynków starego miasta jest Pałac Prymasowski (Primaciálny palác) przy Primaciálne námestie 2. Jest doskonałym przykładem klasycystycznej architektury. Zbudowany został w XVIII wieku, jako siedziba arcybiskupa Esztergomu. Obecnie, w jego wnętrzach obejrzeć można wystawę gobelinów, które odkryto podczas prac renowacyjnych. W trakcie zwiedzania zajrzysz także do reprezentacyjnych salonów, w których zachowało się oryginalne umeblowanie.

Pałac Prezydencki

Bratysława
Grasalkovičov palác, Bratysława, Słowacja - © Zielonamapa

Na północ od starówki znajdziesz Pałac Prezydencki, zwany też Pałacem Grassalkovich (Hodžovo námestie/Grasalkovičov palác). Budowla ta, utrzymana w stylu rokoko, powstała w XVIII wieku. Pełniła rolę letniej rezydencji, a obecnie stanowi oficjalną siedzibę prezydenta Słowacji. Zajrzyj tu przede wszystkim przez wzgląd na piękny park. To idealne miejsce na spacer, które pozwoli Ci na chwilę zapomnieć, że jesteś w gwarnej stolicy państwa.

Niebieski kościół

Bratysława
Bratysława, Słowacja - © Zielonamapa

Jedną z bardziej charakterystycznych świątyń Bratysławy jest bez wątpienia niebieski kościół (Modrý Kostol, ul. Bezručova 2), a dokładniej kościół pw. Elżbiety Węgierskiej. Jak zapewne się domyślasz, swoją nazwę zawdzięcza intensywnie niebieskiej fasadzie oraz wnętrzu. Kościół zbudowany został w stylu secesji węgierskiej. Posiada dość nietypową bryłę i ciekawe zdobienia.

Nowy most i UFO

Bratysława
Nowy most i UFO, Bratysława, Słowacja - © Zielonamapa

W Bratysławie znajdziesz kilka mostów. Jednak najbardziej charakterystycznym z nich wszystkich jest tzw. nowy most, zwany też Mostem SNP. Na szczycie jego pylonu znajduje się Vyhliadková veža UFO. W jej wnętrzach działa restauracja. Skąd nazwa UFO? Otóż, budynek, w którym działa restauracja, wygląda jak latający spodek, który właśnie wylądował na szczycie pylonu. Na pewno możesz tam liczyć na doskonałe widoki, zarówno w dzień, jak i po zmroku.

Slavín

Bratysława
Slavín, Bratysława, Słowacja - © Zielonamapa

Będąc w Bratysławie nie możesz nie odwiedzić Slavínu. To największy w Europie pomnik wojenny. Wznosi się na wzgórzu na północ od zamku i można go dostrzec z wielu miejsc w mieście. Przede wszystkim upamiętnia wyzwolenie miasta przez Armię Czerwoną w 1945. Jednocześnie pełni też funkcję cmentarza, dla pochowanych tu 6845 żołnierzy radzieckich. Jeśli chodzi o sam pomnik, to składa się na niego obelisk mający 39 m wysokości. Na jego szczycie wznosi się posąg (11 m) przedstawiający radzieckiego żołnierza trzymającego flagę. Slavín jest bez wątpienia popularnym celem spacerów, ponieważ z jego okolic rozciąga się zachwycająca panorama Bratysławy.

Horsky Park

Jeśli już będziesz obok pomnika, to koniecznie wybierz się także do pobliskiego Górskiego Parku (Horsky Park). I choć centrum miasta jest bardzo blisko, to faktycznie będziesz mógł się tam poczuć, jak w górach. W XIX wieku rosnący tam las przekształcono na park. Stanowił on popularny cel wycieczek i wypoczynku. Na jego terenie znajdziesz schronisko, które od zawsze pełniło rolę swoistego centrum kultury i miejsca spotkań. Obecnie możesz tam wpaść na kawę i lokalne, tradycyjne słodkości.

Železná studnička

Bratysława
Železná studnička, Bratysława, Słowacja - © Zielonamapa

Na północnych obrzeżach Bratysławy rozciąga się Železná studnička. To ogromny kompleks leśny, który stanowi popularny cel wycieczek pieszych, rowerowych czy lekkich spacerów. Na jego terenie znajdziesz m.in. wyciąg krzesełkowy, którym dojedziesz na Kamzik. Na terenie całego kompleksu poprowadzono sporo najróżniejszych szlaków. Warto zaplanować tu przynajmniej pół dnia, gdyż jest tu co robić. Dodatkowo, do Železnej studnički bez trudu dotrzesz z centrum miasta, tak samochodem, jak i komunikacją miejską (autobus nr 43).

Jak na stolicę państwa przystało, Bratysława oferuje sporo atrakcji również wtedy, gdy zajdzie słońce. A wszystko za sprawą działających tu pubów czy klubów. Będziesz mógł w nich spróbować lokalnych piw i win, a także przekonasz się, jak bawią się Słowacy.

Bratysława
Bratysława, Słowacja - © Zielonamapa

The Club

Będąc w Bratysławie na pewno warto odwiedzić The Club (Rybné námestie 4135). To największy klub w całej stolicy oraz jeden z bardziej ekskluzywnych. Ma 400 m² powierzchni i może się poszczycić całkiem ciekawym i nowoczesnym wystrojem wnętrz. Organizowane są tam pokazy taneczne, a lokalni i zagraniczni DJ-e rozgrzewają parkiet do czerwoności.

Nu Spirit

Nu Spirit (ul. Medená 96/16) to nieco bardziej alternatywny klub, który koncentruje się na odrobinę mniej mainstreamowej muzyce. Nie zmienia to faktu, że świetną zabawę masz tu gwarantowaną. Bywa tłoczno, ale nie aż tak, jak w innych, bratysławskich klubach. Dodatkowo, możesz tam liczyć na ogromny wybór drinków.

Barrock

Barrock (ul. Sedlárska 366) to propozycja dla fanów muzyki rockowej. Jeśli więc lubisz ostrzejsze brzmienia, gwarną atmosferę, dobre piwo oraz amerykańskie jedzenie, wtedy koniecznie tam zajrzyj. Jest dość drogo, ale do przeżycia.

Randal Club

Randal Club (ul. Karpatská 3089/2) przypadnie Ci do gustu, jeśli preferujesz miejsca z muzyką na żywo. Odbywają się tam liczne koncerty zespołów rockowych, metalowych czy heavy metalowych. Na pewno możesz tu liczyć na świetną atmosferę i doskonałe towarzystwo do zabawy.

Viecha malých vinárov

Jeśli niekoniecznie przepadasz za klubowymi klimatami, a chciałbyś skosztować słowackich win, wtedy koniecznie odwiedź Viecha malých vinárov (ul. Radlinského 24/B). To winiarnia, która specjalizuje się w winach pochodzących od niedużych, lokalnych producentów. W przyjemnej, kameralnej atmosferze będziesz mógł wziąć udział w degustacji. Co ważne, ceny nie zwalają z nóg. 

Beer Palace

Gdy bardziej od wina preferujesz piwo, wtedy zajrzyj do Beer Palace (ul. Gorkého 210). Przede wszystkim, mieści się bezpośrednio na starówce, w zabytkowym pałacu z XVI wieku. Karta piw nie jest może bardzo rozbudowana, ale serwowany tam prosto z kadzi Pilsner Urquell zachwyci Cię swoją świeżością i lekkością.

Bastion Pub

Bastion Pub (Trnavské mýto) również poleca się na wieczór przy kuflu wybornego piwa. Posiada całkiem bogaty wybór piw nie tylko ze Słowacji, ale również i innych państw. Do tego w menu znajdziesz sporo naprawdę smacznych dań. Atutem baru są też koncerty muzyki na żywo.

Zobacz także

Słowacja
Co zwiedzić na Słowacji?
Słowacja
Życie nocne na Słowacji
Słowacja
Parki narodowe na Słowacji
Słowacja
Aktywnie na Słowacji
Słowacja
Poza szlakiem na Słowacji
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon